19.01.2024

Poloneza czas zacząć. W piątek i sobotę kolejne studniówki w Suwałkach

Przed nami kolejny studniówkowy weekend. Na wielkich balach bawić się będą maturzyści z Ogrodowej, ZDZ, ZST, Zespołu Szkół w Dowspudzie i III LO.

Druga połowa stycznia i początek lutego to czas, kiedy organizowane są studniówkowe bale. Zgodnie z tradycją, powinny się one odbyć na około sto dni przed maturą.

W piątek wieczorem odbędą się studniówki Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego przy ul. Ogrodowej w Suwałkach oraz maturzystów z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi.

- Studniówka to ważne wydarzenie dla szkoły. Z racji wieku młodzież zawsze się na nich świetnie bawi. Mam wrażenie, że po okresie pandemii uczniowie inaczej podchodzą do studniówek, są nimi bardziej zainteresowani. Studniówka jest połączeniem tradycji z nowoczesnością. Kiedy daję hasło, że „poloneza czas zacząć!” – młodzież zaczyna tańczyć z powagą, tak dojrzale, natomiast później już jest szaleństwo i zabawa do rana – mówi Jolanta Nikścin, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego przy ul. Ogrodowej w Suwałkach.

Jak mówi Eliza Podziewska, dyrektor III LO w Suwałkach, jedną z zauważalnych zmian, które zaszły w studniówkach na przestrzeni lat, jest różnica w strojach. O ile w przypadku chłopaków pozostały garnitury, o tyle jeżeli chodzi o dziewczęta ciemne sukienki zastapiły balowe suknie we wszystkich kolorach tęczy. Bywa, że uczennice przebierają się też po odtańczeniu poloneza. 

- Nie zmienia to jednak faktu, że studniówka jest traktowana bardzo poważnie. To wyjątkowe wydarzenie, pewnego rodzaju inicjacja w dorosłość, dlatego w studniówce biorą też udział osoby, które niekoniecznie lubią tańczyć, czy bawić się w podobny sposób. 

W sobotę w „Astorii” bawić się będą uczniowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku z siedzibą w Suwałkach oraz Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach.

Jak mówi Joanna Kapłon, dyrektor szkoły, w przypadku pierwszej z tych szkół mowa o maturzystach z trzech klas: technikum fryzjerskiego, liceum mundurowego i z oddziału przygotowania wojskowego. Wraz z zaproszonymi gośćmi na balu bawić się będzie około 200 osób.

Studniówka ZST natomiast zaplanowana jest na 250 osób.

- To maturzyści z pięciu klas oraz zaproszone przez nich osoby – mówi Lech Boniszewski, dyrektor ZST w Suwałkach. – My, jako nauczyciele, dyrekcja, pracownicy szkoły jesteśmy gośćmi. Cały ciężar organizacyjny spoczywa na uczniach i ich rodzicach. Z perspektywy czasu dostrzegam coraz większe zaangażowanie młodzieży w organizację balu. O wielu sprawach maturzyści sami decydują. Są bardziej samodzielni. Są to jednak już uczniowie piątych klas – dodaje.

Po studniówkach są już maturzyści z II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół nr 6, Zespołu Szkół nr 4 i Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek. Studniówka I LO odbędzie się na początku lutego.

 

(just); fot. ZS nr 6 w Suwałkach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*