22.11.2013

Suwalscy studenci i cichy morderca

O tym mordercy mówi się wciąż za mało. Owszem, co jakiś czas pojawi się jakaś akcja, fajerwerki i znów wszystko cichnie. Tylko na cmentarzach pojawiają się nowe groby. W Polsce palenie tytoniu od wielu lat stanowi poważny problem społeczny.

Wyniki badań przeprowadzone przez OBOP w 2011 r. pokazują, że do nałogowego (codziennego) palenia tytoniu przyznaje się aż 9 milionów Polaków w wieku 15 i więcej lat. Wśród mężczyzn odsetek codziennie palących wynosi 39 proc. Do tej niechlubnej statystki „dzielnie” dołączają także kobiety, prawie co czwarta przyznaje się do codziennego palenia. Dodajmy, że rak płuc zabija Polki częściej niż rak piersi! Papieros był kiedyś symbolem emancypacji kobiet, dziś stał się ich mordercą! Palenie tytoniu jest dziś jedną z głównych przyczyn przedwczesnej umieralności. Przyczynia się do 3,5 mln przedwczesnych zgonów na świecie, w tym 100 tys. zgonów w Polsce. Bierne palenie jest równie groźne jak palenie czynne. Narażenie na bierne palenie powoduje około 20 tys. dodatkowych zgonów rocznie u osób niepalących.  Większość informacji docierających do przeciętnego palacza dotyczy głównie zagrożeń  związanych ze stanem zdrowia. Mniej mówi się o tym, że palenie tytoniu niesie za sobą również inne liczne skutki ekonomiczne i społeczne.


Aby zmniejszyć liczbę zachorowań na raka płuc, a co za tym idzie, także zgonów, Instytut Ochrony Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach zorganizował obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia – akcję antynikotynową. Działanie prowadzone było we współpracy z Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie oraz z Narodowym Funduszem Zdrowia.Corocznie, trzeci czwartek listopada dla osób palących jest okazją do podjęcia walki z nałogiem. Organizatorzy tego dnia namawiają  do rezygnacji z palenia papierosów zarówno studentów jak i samych pracowników uczelni.


W badaniach stosują kwestionariusz, który ma na celu zbadanie zachowań prozdrowotnych studentów z Lwowa, Grodna oraz Suwałk, określeniu występowania podobieństw i różnic w zachowaniu. Materiał badawczy zbierany jest drogą autorskiej, elektronicznej ankiety, która ma charakter anonimowy i dobrowolny. Do końca października odpowiedzi udzieliło łącznie ponad 300 osób.Celem pomysłodawców tego wydarzenia jest budowa świadomości młodego pokolenia. Organizatorzy, aby zachęcić studentów do czynnego udziału w tej akcji, rozdawali owoce i słodkie pieczywo (ciastka, bułeczki, pączki), drobne prezenty, długopisy, smycze oraz ulotki –z napisem „nie palę"!Studenci wykonali także z okazji tego dnia dużo wspaniałych, tematycznych plakatów, które wzbudziły wiele zainteresowania i które trafią do suwalskiego szpitala. Czy skłonią kogoś do rzucenia papierosów?                                                                                          

   Aleksandra Bieryło

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*