08.04.2014

Suwalscy studenci w fantastycznych miejscach

Od czterech lat studiują i wykładają w zagranicznych uczelniach. Dzięki programowi Erasmus, żacy i pracownicy suwalskiej PWSZ byli lub są w Portugalii, Turcji, Niemczech oraz państwach nadbałtyckich. Do naszej uczelni trafiają zaś Hiszpanie i Turcy.

Niedawno sześcioro studentów bezpieczeństwa wewnętrznego pojechało na Erasmusa do stolicy Estonii - Tallinie. Podzielili się z nami wrażeniami i wspomnieniami. - Erasmus jest programem na 5+. Uważamy, że przeznaczany budżet na tego typu projekty jest mądrym posunięciem. Jest to inwestycja w przyszłość, w młodzież, a przede wszystkim w ich kształcenie. Nasz udział był zupełnie przypadkowy.

Wielokrotnie wpadało nam w oko ogłoszenie dotyczące wyjazdu za granicę. To skłoniło nas do zastanowienia się, czy warto. Pierwsze odczucia były mieszane, gdyż z jednej strony byłoby to na pewno fajne doświadczenie, z drugiej jednak obawa, czy sobie poradzimy i jak zareagują na tę wiadomość nasi bliscy.

Jako, że wspólnie tworzymy zgrany zespół, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej Erasmusowi. Otrzymaliśmy pełną informację i musieliśmy szybko podjąć decyzję, ponieważ kończył się już proces rekrutacji. Dlatego podejmowaliśmy decyzję „z miejsca". Szkoła ma ograniczoną pulę osób, którą może wysłać na ten program. Z naszego kierunku deklarację złożyło około 10 osób, potem cztery zrezygnowały. Wycofali się też innych kierunków. Dlatego mieliśmy niesamowite szczęście, że mogliśmy pojechać do Estonii silną sześcioosobową ekipą.

W Estonii byliśmy od lutego do czerwca 2013 roku. Z dworca autobusowego w Tallinie odebrali nas przydzieleni przez uczelnię opiekunowie, którzy zatroszczyli się o dostarczenie nas i naszych sporych bagaży do akademika. Pierwsze dni były dla nas szokiem. Ponieważ wszystko wydawało się nowe. Musieliśmy przyzwyczaić się do otoczenia. Na początku zajęcia mieliśmy sporadycznie, dlatego mogliśmy cieszyć się dużą ilością czasu wolnego, dzięki czemu mogliśmy przywyknąć do zaistniałej sytuacji. Wspólnie podzieliliśmy się obowiązkami i zadaniami, tak by każdy miał obszar, za który będzie odpowiedzialny.

Zajęcia na uczelni (estońska nazwa uczelni: Sisekaitseakademia) rozpoczęliśmy od wprowadzenia do kultury i języka estońskiego. Mieliśmy okazję zapoznać się z panującymi obyczajami, oraz podstawowymi zwrotami, które stały się bardzo przydatne w dalszej edukacji ( przykład: Tere- Cześć). Wszystkie zajęcia były w języku angielskim. Na początku, mieliśmy problemy ze zrozumieniem wszystkich słów, gdyż wykładowcami byli nie tylko rodowici Estończycy, ale również Węgrzy i Brytyjczycy. Z czasem jednak, przywykliśmy do stosowania języka angielskiego. Warto podkreślić, iż Estończycy są na wysokim poziomie umiejętności posługiwania się j. angielskim. Większy nacisk kładzie się na rozmowy i umiejętność komunikowania się. Zajęcia, w których uczestniczyliśmy wyglądały zupełnie inaczej niż u nas, w PWSZ. Jeden przedmiot był prowadzony np. trzy dni z rzędu i trwał prawie cały dzień, dzięki czemu łatwiej przyswajaliśmy wiedzę.

Mieliśmy możliwość wyboru zajęć, w których chcieliśmy brać udział. Doboru dokonywaliśmy będąc jeszcze w Polsce, jednak mieliśmy możliwość zmiany przedmiotu, jeśli przestałby nas interesować. Mieliśmy sporo zajęć praktycznych, w czasie których wyjeżdżaliśmy do różnych miejsc, by poznawać instytucje i zakłady państwowe. Z jednej strony mogliśmy zwiedzić wyjątkowe miejsce, do których dostęp mają wyłącznie wykwalifikowane osoby, z drugiej natomiast mogliśmy uzyskać unikalną wiedzę, która być może przyda się nam w przyszłej karierze zawodowej.

Zwiedziliśmy wiele ciekawy miejsc, które zapadły nam głęboko w pamięci (Starówka Miasta, punkty widokowe, ogrody botaniczne i zoologiczne, itp.) Relacja z naszej strony sincura.mblink.eu „Stare Miasto jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Tallinie. Znajduje się tuż przy Morzu Bałtyckim. Zwiedzając je w koło możemy zobaczyć piękne gotyckie budowle, jedne z najpiękniejszych z Północnej Europy. Co więcej, na Starym Mieście znajduje się wiele budowli sakralnych takich jak kościoły protestanckie, kościół katolicki oraz cerkwie prawosławne. Co ciekawe, to właśnie na starym mieście znajdują się siedziby władz Estonii. Do tej pory mieliśmy okazję zobaczyć budynki parlamentu estońskiego oraz ministerstwa spraw wewnętrznych. W najbliższym czasie mamy w planach widzenie w ministerstwie sprawiedliwości, oraz pozostałych ministerstwach."

Czas spędzony w Estonii był jak najbardziej udany i jeśli mielibyśmy jeszcze raz podjąć decyzję czy warto jechać, bez wahania zdecydowalibyśmy się na taki wyjazd.

Każdy ze studentów otrzymywał indywidualne comiesięczne stypendium, które starczyło nam zarówno na opłacenie akademika, dobre wyżywienie oraz możliwość spędzenia aktywnie czasu podczas pobytu w Estonii. Jeśli chodzi o czas wolny, można go spędzić oczywiście zwiedzając stolicę za dnia, a nocą wiadomo.... Spać!! Każdy ma możliwość relaksu na własny sposób, atrakcji nie zabraknie na czas pobytu!

Program Erasmus jest bardzo ważny. Dzięki takim wyjazdom mamy możliwość nie tylko zdobycia nowej unikatowej wiedzy, poznania lepiej języka oraz zwiedzenia nowych fantastycznych miejsc. Mamy również możliwość pracy nad sobą. Tego typu wyjazdy szlifują nasz charakter, dzięki czemu możemy sprawdzić się w nowych warunkach.

Jeśli zastanawiacie się, czy warto jest brać udział w tego typu programach, to nie zwlekajcie już dłużej! Taką okazję ma się tylko raz w życiu! Tylko nieliczni mają możliwość i odwagę by z tego programu skorzystać.

Szersza relacja będzie dostępna na naszej stronie Koła Naukowego www.sinecura.mblink.eu, na którą już w tym miejscu serdecznie zapraszamy- dzielą się swoimi wrażeniami studenci III roku bezpieczeństwa wewnętrznego w PWSZ w Suwałkach.

 

Erasmus w PWSZ

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach pogram Erasmus funkcjonuje od 2010 r. Mogą w nim uczestniczyć zarówno studenci, jak i wykładowcy. Wyjeżdżają za granicę, żeby tam studiować, odbywać praktyki czy też pracować. Uczestnicy programu byli już w Portugalii, Turcji, Słowacji, Niemczech, Estonii i na Litwie.

A oto wykaz liczby osób i miejsc, w których studiowali, pracowali, odbywali praktyki uczestnicy programu Erasmus w poszczególnych latach:

2010-2011 r.

- studia: 4 osoby

- kierunek: ekonomia

- wykładowcy: 2 osoby

- miejsce: Portugalia, Turcja

 

2011- 2012 r.

- studia: 5 osób

- praktyka: 4 osoby

- kierunek: transport, ekonomia

- wykładowcy: 6 osób

- miejsce: Turcja, Litwa, Słowacja, Niemcy, Portugalia

 

2012-2013 r.

- studia: 6 osób

- praktyka: 10 osób

- kierunek: bezpieczeństwo wewnętrzne, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, transport

- miejsce: Litwa, Estonia

 

Program „Erasmus" umożliwia także przyjęcie „pod swoje skrzydła" studentów zza granicy. W PWSZ w Suwałkach gościliśmy:

2011-2012 r.

- studia: 2 osoby

- goście z Turcji

 

2012-2013 r.

- studia: 4 osoby

- goście z Turcji i Hiszpanii

W ramach programu Erasmus, co roku, do Suwałk przyjeżdżają również wykładowcy, którzy prowadzą zajęcia studentom PWSZ w języku angielskim.

 

Dlaczego warto?

Erasmus - szansą na rozwój! Czy lubisz łączyć przyjemne z pożytecznym? Chciałbyś poznać nowych, ciekawych ludzi? Jeśli tak, to ten program jest dla Ciebie. A jeśli jeszcze jesteś studentem, powinieneś uważnie zapoznać się z kryteriami stawianymi przez program Erasmus, do którego możesz się włączyć także w suwalskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Jest on adresowany, przede wszystkim do uczelni, studentów i pracowników tam zatrudnionych. W niektórych akcjach mogą uczestniczyć także inne instytucje, organizacje lub przedsiębiorstwa, które współpracują z uczelniami.
Celem programu jest podnoszenie jakości kształcenia w krajach biorących w nim udział. Kładzie się nacisk na rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami. W programie Erasmus uczestniczy 27 krajów Unii Europejskiej, 3 kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego - Islandia, Lichtenstein, Norwegia, a także kraj kandydujący - Turcja.

Zarówno studenci jak i pracownicy uczelni biorący udział w programie mogą zdobyć znaczne korzyści.

Studentom umożliwia realizację części studiów w zagranicznej uczelni i w międzynarodowym otoczeniu, polepszenie znajomości języków, poznanie systemu kształcenia i metod nauczania w innym kraju, nawiązanie nowych znajomości, poznanie innych kultur, poprawę umiejętności podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów, odbycie praktyki w zagranicznym przedsiębiorstwie.

Natomiast pracownikom uczelni umożliwia wymianę doświadczeń z zagranicznymi partnerami i rozszerzenie współpracy, poznanie systemów kształcenia w innych krajach, poznanie innych kultur, a także doskonalenie swoich kompetencji.

Korzyści czerpie również sama uczelnia, poprzez: rozwijanie współpracy międzynarodowej, umiędzynarodowienie kształcenia, poszerzenia oferty dydaktycznej i zwiększanie jej innowacyjnego charakteru.

Jedyne kryteria, które trzeba spełnić, aby wziąć udział w programie Erasmus to wyniki w nauce (średnia ocen) i znajomość języka obcego, w jakim prowadzone będą zajęcia za granicą. Uczelnia może również wziąć pod uwagę, np. aktywny udział w życiu uczelni, osiągnięcia naukowe, artystyczne itp. Pobyt w zagranicznej uczelni może trwać od 3 do 12 miesięcy w obrębie tego samego roku akademickiego.

Zasady rekrutacji studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach wyjeżdżających na studia w ramach programu LLP/ERASMUS znajdziesz na stronie http://pwsz.suwalki.pl/studenci

Aleksandra Bieryło

udostępnij na fabebook
14.04.2014, 16:01:16

haha

Bezpieczeństwo Wewnętrzne: armia studentów, którzy po ukończeniu kierunku zasilą szeregi bezrobotnych w naszym kraju. Dziękuje.

Skomentuj:
nick*
komentarz*