18.05.2019

VII Liceum Ogólnokształcące znowu nie prowadzi naboru. Przedostatnia studniówka i matura

Od września w VII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi Akademickiego Zespołu Szkół przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach pozostaną już tylko klasy maturalne. To skutek tego, że ani w ubiegłym, ani w tym roku szkoła nie przeprowadza rekrutacji.

- Ostateczna decyzja nie została podjęta, ale wszystko wskazuje na to, że liceum bedzie wygaszane, ze w przyszłym roku zakończy działalność - mówi dr Jarosław Kuczyński, prorektor PWSZ. - Mamy za małą bazę lokalową, musimy przede wszystkim stworzyć warunki do kształcenia studentów.

Utworzony w 2013 roku siódmy ogólniak był pierwszym w regionie z oddziałami dwujęzycznymi. Zajęcia z podstaw przedsiębiorczości, biologii, geografii, informatyki i wiedzy o społeczeństwie odbywały się w języku angielskim. Jako drugi język można było wybrać: francuski, niemiecki, hiszpański, włoski lub rosyjski na różnych poziomach zaawansowania.

Początkowo młodzież uczyła się w klasach o profilu biologiczno-chemicznym, matematyczno-fizycznym oraz humanistyczno-językowym, później doszła jeszcze klasa mundurowa, a docelowo myślano o ośmiu profilach. Oprócz wymienionych, w grę wchodziły logistyczno-informatyczny, matematyczno-geograficzny, matematyczno-informatyczny oraz prawniczo-dziennikarski. 

Od początku zaletą VII liceum były małe, sprzyjające efektywnej nauce kilkunastoosobowe klasy. Pomagały w niej także pracownie, laboratoria i biblioteka PWSZ. Uczniowie i nauczyciele - wykładowcy uczelni, dochodzący z innych szkół średnich oraz emerytowani, mieli bardzo dobre warunki.

- W szczytowym momencie rada pedagogoczna VII LO liczyła 42 osoby - wspomina Dorota Koncewicz, dyrektor Akademickiego Zespołu Szkół przy PWSZ.

Od 2014 roku tworzono po trzy oddziały ogólniaka i wkrótce w gmachu przy Noniewicza 10 zaczęło robić się ciasno tym bardziej, że rozwijała się sama PWSZ. Uczelni przybywało kierunków kształcenia i studentów.

Wśród tych ostatnich wbrew nadziejom, trudno spotkać absolwentów  siódmego ogólniaka, którzy raczej nie podejmują studiów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Wybierają  uniwersytety i politechniki.

Senat PWSZ już w ubiegłym roku zdecydował, żeby ze względów lokalowych nie przeprowadzać naboru do VII LO. W tym roku szkolnym funkcjonowały w nim tylko klasy drugie i trzecie. Wygląda na to, że odbyła się w nim przedostatnia studniówka (na zdjęciu), że przeprowadzane sa przedostatnie w historii szkoły egzaminy maturalne, do których przystapiło 53 abiturientów.

- W tym roku władze uczelni podtrzymały decyzje o nieprzeprowadzaniu naboru oraz polecily, bym nie składała wniosku o przekształcenie liceum w czteroletnie - informuje dyrektor Dorota Koncewicz.

Od września w VII LO nauka odbywać się będzie już tylko w trzech klasach III. 

WD


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*