31.10.2013

W hołdzie naszemu bohaterowi

Z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych II LO zorganizowało akcję mającą na celu uczczenie pamięci patrona swojej szkoły. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był nauczyciel Grzegorz Kalejta. Organizacją zajęło się tamtejsze Radio GTM. Udział w wydarzeniu wzięły również osoby z Klubu Historycznego Zaza wraz ze swoim opiekunem Jarosławem Schabieńskim.

Uczniowie przynieśli znicze, które zapalili pod pomnikiem generała Zygmunta Podhorskiego znajdującym, się na dziedzińcu szkoły. Mimo to przykrym zjawiskiem wciąż jest mała wiedza na temat patrona, nie tylko wśród uczniów, ale również dorosłych suwalczan. A szkoda, ponieważ generał Zygmunt Podhorski, pseudonim „Zaza”, oprócz tego, że dowodził drugim szwadronem I Pułku Ułanów, zasłużył się w 1939 roku jako dowódca Suwalskiej Brygady Kawalerii.

- To wspaniały pomysł, aby zachęcić uczniów do zapoznania się z historią zasłużonych Polaków. Mam nadzieję, że ta akcja będzie powtarzana co roku i uczniowie uwrażliwią się na historię naszego kraju - mówi jedna z licealistek.

Młodzież wykazała się dużym zaangażowaniem. Tego dnia nie zabrakło chwil refleksji. Ogień pamięci licznie zapłonął i pod pomnikiem, i w ich sercach. 

Magdalena Jaroma

Eliza Kowalczyk 

udostępnij na fabebook
14.11.2013, 21:01:36

jhgfd

II najlepsze :)

Skomentuj:
nick*
komentarz*