17.01.2018

Klasy dwujęzyczne od września w I Liceum Ogólnokształcącym w Suwałkach. To część szerszego planu

Już od nowego roku szkolnego 2018/2019 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Suwałkach młodzież będzie mogła uczyć się w klasach dwujęzycznych – z przedmiotami nauczanymi w języku angielskim, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w szkole będzie można zdawać międzynarodową maturę.

W Suwałkach funkcjonują już dwa licea z oddziałami dwujęzycznymi – III LO oraz VII Liceum przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach.

- Chcemy podążać z duchem czasu, ale też sięgać dużo wyżej – mówi Dorota Jabłońska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach. - Już od prawie dziesięciu lat marzę o tym, aby w Suwałkach można było zdawać maturę międzynarodową. Chciałam posłać swoją córkę do liceum im. Batorego, gdzie program Matury Międzynarodowej realizowany jest już od 2005 roku.

Absolwent, który z powodzeniem zda Międzynarodową Maturę (IB – od genewskiej fundacji International Baccalaureate) ma otwartą drogę na zagraniczne uczelnie. Musi jednak zdać sześć egzaminów, w tym pięć w języku obcym. Na całym świecie do międzynarodowej matury przygotowuje około 4 tys. szkół, w Polsce około 40.

- Jest to elitarne grono. Być w tej grupie jest wielkim wyróżnieniem. Stworzenie takiej możliwości w naszym mieście byłoby dużą szansą nie tylko dla młodzieży z Suwałk, ale też z okolicznych miejscowości, a może nawet tych bardziej oddalonych – mówi Dorota Jabłońska.

Do tej pory uczniowie I LO zainteresowani IB wyjeżdżali do innych miast, a nawet poza granice kraju. Na przykład w 2015 roku Filip Wronowski wyjechał na dwuletnie stypendium do Fyling Hall School w Wielkiej Brytanii, a rok później Zuzanna Kościuch zdawała egzamin w amerykańskiej szkole w Warszawie. Zdobyła indeksy renomowanych uczelni ekonomicznych w Stanach Zjednoczonych i w Europie: Uniwersytetu Bocconi w Mediolanie, Bentley University w Waltham w stanie Massachusetts USA oraz Babson College – najlepszej szkoły biznesowej w Stanach Zjednoczonych. Zapowiadała, że wybierze Mediolan. Nie byłoby to możliwe jedynie z „polską” maturą.

Przygotowania do wdrożenia programu potrwają około dwa lata. Trzeba spełnić wiele wymogów formalnych. Jednym z nich jest utworzenie klas dwujęzycznych.

- To tak zwane pre-IB. Uczniowie realizują polską podstawę programową, a przedmiotów kierunkowych, czyli w zależności od profilu wybranego przez ucznia – matematyki, biologii, chemii, fizyki czy też historii, edukacji dla bezpieczeństwa, uczą się w języku angielskim – wyjaśnia dyrektor Jabłońska.

W zależności od tego, jak dużym zainteresowaniem podczas naboru będą cieszyć się klasy dwujęzyczne, w I LO powstaną albo po dwie klasy równoległe, tzn. na przykład klasa o profilu biologiczno – chemicznym dwujęzyczna i druga na „starych” zasadach, albo uczniowie jednej klasy zostaną podzieleni na grupy.

- Nie chcemy zamykać drogi osobom, które nie czują się na siłach, aby uczyć się tak wielu przedmiotów w języku angielskim. Ich także serdecznie zapraszamy – zapewnia Dorota Jabłońska.

Aby przygotować się do prowadzenia lekcji w języku angielskim, nauczyciele I LO dokształcają się na zagranicznych kursach, m.in. w Edynburgu. Obecnie na jednym z nich jest chociażby były dyrektor I LO Andrzej Kaszkiel.

- Przed nami dużo pracy, ale nasi nauczyciele podjęli trud doskonalenia się. Liczymy na pozytywne zakończenie akredytacji – dodaje dyrektor.

Na wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu ILO miasto Suwałki przeznaczy 100 tys. złotych.

Justyna Brozio

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*