02.04.2019

Brama-19 - ćwiczenia w przesmyku suwalskim. Brygada w Augustowie [zdjęcia]

Drugi etap ćwiczenia BRAMA-19 rozpoczął się 2 kwietnia od spotkania zespołu zarządzania kryzysowego powiatu augustowskiego z dowództwem ćwiczącej brygady zmechanizowanej, złożonej ze studentów Akademii Sztuki Wojennej.

W spotkaniu zorganizowanym przez starostę powiatu augustowskiego – Jarosława Szlaszyńskiego uczestniczył rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej – gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz. Obecni byli również komendanci Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji w Augustowie. Przedsięwzięcie miało na celu ustalenie zasad współdziałania administracji publicznej z ćwiczebną 215 Brygadą Zmechanizowaną w ramach przygotowania do prowadzenia działań obronnych.

Podczas spotkania przewodniczący zespołu zarządzania kryzysowego przedstawił specyfikę powiatu w kontekście ochrony ludności i infrastruktury krytycznej, takich jak mosty, sieci energetyczne, ujęcia wody.  Następnie naczelnik Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych zapoznał uczestników BRAMY-19 z zadaniami powiatu realizowanymi w Stanie Gotowości Obronnej czasu „W” oraz na czas wprowadzonego stanu wojennego.

Ćwiczący dowódca przedstawił zadanie jakie otrzymała 215 Brygada Zmechanizowana oraz wynikające z tego potrzeby wsparcia ze strony układu pozamilitarnego. 

Głównym tematem posiedzenia było doskonalenie procedur współpracy wojska i administracji publicznej w zapewnieniu ochrony ludności powiatu, jak i całego regionu przed zagrożeniami, które mogą pojawić się w czasie ewentualnego kryzysu lub konfliktu zbrojnego. Po posiedzeniu zespołu odbyło się spotkanie jego uczestników z przedstawicielami mediów.

 ***

26 marca 2019 roku studenci Wydziału Wojskowego rozpoczęli trzytygodniowe ćwiczenie studyjne, w którym wcielając się w rolę oficerów sztabu na stanowiskach dowodzenia szczebla taktycznego będą planować działania bojowe. Drugi etap ćwiczenia realizowany jest w regionie przesmyku suwalskiego.

W ćwiczeniu biorą udział przedstawiciele Straży Granicznej oraz osoby cywilne z tzw. układu pozamilitarnego. BRAMA-19 to również ćwiczenie wojska z przedstawicielami Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Augustowie.

Po powrocie do Warszawy, ostatecznie wszystkie decyzje ćwiczących oficerów zostaną zweryfikowane i ocenione przez system JTLS Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych ASzWoj. W trakcie ćwiczenia wykorzystywane będą również inne systemy wspomagające proces podejmowania decyzji przez dowódców, takie jak np. JEMM, JTS, FAST, IChat, ISS oraz Mobilny Zespół Zabezpieczenia Geograficznego.

Do dyspozycji studentów oddane zostaną również śmigłowce Lotnictwa Wojsk Lądowych i bezzałogowe statki powietrzne. Dodatkowo w ćwiczeniu udział biorą: przedstawiciele Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia oraz Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Swoich obiektów użyczy studentom ASzWoj 14 Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach.

Kierownikiem ćwiczenia jest dziekan Wydziału Wojskowego ASzWoj płk dr hab.. Krzysztof Krakowski. Organizatorem ćwiczenia jest Zakład Działań Wojsk Specjalnych i Aeromobilnych Instytutu Sztuki Operacyjnej i Taktyki Wydziału Wojskowego ASzWoj, natomiast Szefem Zespołu Autorskiego jest ppłk dr Krystian Frącik. 

opr.: Zespół Komunikacji Społecznej ćwiczenia BRAMA-19, ASzWoj

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


MKS Ślepsk Malow Suwałki


Aluron Virtu CMC Zawiercie

23.02.2020
14:45

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.23.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2342 4.3198
USD 0.00% 3.9145 3.9935
GBP 0.00% 5.0374 5.1392
CHF 0.00% 3.9859 4.0665
22.02.2020

Zamiana mieszkania

Dodaj nowe ogoszenie