29.03.2016

Kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. Czy na pewno?

Choć, jak pokazują dane serwisu zarobki.pracuj.pl mężczyźni nadal zarabiają więcej od kobiet na podobnych stanowiskach, to istnieją pewne specjalizacje, w których panie otrzymują podobne, a nawet wyższe wynagrodzenie. Należą do nich marketing, HR, edukacja czy prawo.

Jak zwracają uwagę eksperci serwisu zarobki.pracuj.pl największe różnice między zarobkami kobiet i mężczyzn widoczne są na poziomie specjalistów. Na tym poziomie kobiety zarabiają przeciętnie o 13,7% mniej niż mężczyźni. Wraz ze wzrostem doświadczenia ta różnica maleje. Im wyższe stanowisko, tym mniejsze rozbieżności w poziomie wynagrodzeń pomiędzy płciami. Wśród kierowników różnica w wynagrodzeniu wynosi około 5,8% (na niekorzyść kobiet). Panie na stanowiskach dyrektorskich zarabiają o ponad 9% mniej niż panowie.

W jakich branżach pensje kobiet i mężczyzn są najbardziej wyrównane?

- Marketing – to jedna ze specjalizacji, w której zarobki kobiet i mężczyzn są podobne. Panie odpowiedzialne za komunikację marketingową, zarządzanie marką, badania marketingowe czy marketing handlowy zarabiają podobnie jak panowie na tożsamych stanowiskach. Również specjalistki ds. PR otrzymają podobną pensję, co ich koledzy po fachu. Co ciekawe, w przypadku komunikacji wewnętrznej wynagrodzenie kobiet jest przeciętnie wyższe niż mężczyzn.

- HR – w tej mocno sfeminizowanej branży zarobki kobiet są również porównywalne zarobkami mężczyzn. Specjalistki ds. kadr i wynagrodzenia zarabiają średnio, niż specjaliści na tym stanowisku.

- Administracja biurowa – z danych serwisu zarobki.pracuj.pl wynika, że kobiety pracujące  w sektorze administracji np. w recepcji lub sekretariacie zarabiają podobnie do mężczyzn. Panie na stanowiskach asystenckich zarabiają przeciętnie więcej niż mężczyźni.

- Edukacja i szkolenia – lektorki języków obcych lub specjalistki odpowiedzialne za szkolenia i rozwój osobisty osiągają przeciętnie porównywalny, a niekiedy nawet wyższy poziom dochodów do mężczyzn.

Wszystkie aktualne oferty pracy (zarówno w powyższych, jak i innych sektorach) dla Suwałek i okolic dostępne są tutaj.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.18.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.13% 4.2499 4.3357
USD 0.68% 3.6837 3.7581
GBP 0.01% 4.8365 4.9343
CHF 0.31% 3.7109 3.7859
18.10.2018

MŁODSZY INŻYNIER

Dodaj nowe ogoszenie