04.08.2017

Po raz 15. rozdano Włócznie Jaćwingów [zdjęcia]

Sześć osób sześciu osób, firm i instytucji szczególnie zasłużonych dla Suwałk w minionym roku, wybranych przez Kapitułę z grona 38 zgłoszonych kandydatów, odebrało uroczyście Włócznie Jaćwingów – doroczną Nagrodę Prezydenta Suwałk. To jubileuszowa 15. edycja Włóczni, a nagroda zaprojektowana przez prof. Andrzeja Strumiło trafiła w ręce 92 laureatów, w tym ... prof. Strumiło.

- W tym roku kończę 90 lat, z których ponad 50 przeżyłem w Suwałkach i na Suwalszczyźnie, no i dostałem Włócznię, a bardziej b y się przydał kij z diamentem – żartował prof. Strumiło, który jest pierwszym laureatem Włóczni Jaćwingów z diamentem.  

Poczucie humoru nie  opuszczało też innego laureata Włóczni, ale już bez diamentu, księdza Dawida Banacha, proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Suwałkach, który dziękując za wyróżnienie mówił: „Kiedy stanąłem na scenie i odbierałem nagrodę pierwsza  myśl jak mi się nasunęła to słowa piosenki: „Co ja tutaj robię, co ja robię tu...” Osiem lat temu przyjechałem do Suwałk na zastępstwo na dwa miesiące, a jestem do dzisiaj i chcę zostać w Suwałkach.” 

W wydarzeniu udział wzięli Bożena Kamińska, poseł na Sejm RP, Anna Naszkiewicz, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego i Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, a także goście z partnerskich miast z Rosji (Obwód Kaliningradzki), Ukrainy, Łotwy, Białorusi i Gruzji.

Oto laureaci Włóczni Jaćwingów 2017:

1) Firma RESO Europa Service Spółka z o.o.

Firma RESO Europa Service Spółka z o.o. działa na rynku od 2005 roku. Zajmuje się sprzedażą produktów ubezpieczeniowych i likwidacją szkód. Przez około 12 lat zebrała osiemset milionów przypisu ze sprzedaży polis. W 2016 roku była najprężniej rozwijającą się firmą na polskim rynku ubezpieczeniowym. Z Reso współpracuje siedem tysięcy pośredników ubezpieczeniowych na terenie całego kraju. Stała się ona potęgą w branży ubezpieczeniowej. Pozyskała i obsłużyła ponad dwa miliony klientów.

W ekspresowym tempie zdobywała prestiżowe wyróżnienia i nagrody potwierdzające jej rzetelność, zaangażowanie, jakość świadczonych usług. Firma może pochwalić się między innymi I Nagrodą w plebiscycie Orły Polskiej Przedsiębiorczości w kategorii Usługi Ubezpieczeniowe oraz Nagrodą Specjalną w plebiscycie Orły Polskiej Przedsiębiorczości w kategorii Firma.

RESO Europa Service jest rozpoznawana także na naszym lokalnym rynku, jako hojny sponsor różnych wydarzeń sportowych i kulturalnych.

Impreza sportowa „RESO Suwałki 10,5 – Miejskie Święto Biegania” to znakomity początek masowego udziału Suwalczan w tej formie rekreacji.

Można powiedzieć, że z RESO możemy czuć się bezpiecznie .

2) Pani Urszula Rutkowska - dyrektor Przedszkola nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach.

Przedszkole nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Suwałkach jest to miejsce, które kochają dzieci i rodzice. Uczęszcza do niego około 200 dzieci, placówka jest również przygotowana na przyjęcie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. O tej placówce, jej pedagogach i specjalistach można powiedzieć, że „mają serce i patrzą w serce”. Codzienna ich praca jest ukierunkowana na wychowanków z różnymi problemami rozwojowymi. Atmosfera w jakiej dzieci, podopieczni, wychowankowie przedszkola bawią się, uczą i pracują jest godna podziwu. Dzięki niebywałej kreatywności pani Urszuli Rutkowskiej i jej kadry przedszkolaki rozwijają swoje umiejętności i talenty w bogato wyposażonych pracowniach: teatralnej, matematycznej, informatycznej czy Sali Doświadczania Świata. Dzieci chętnie prezentują swoje zdolności na festiwalach, konkursach miejskich i ogólnopolskich.

Nowatorskie działania kadry sprawiają, że placówka ta znacząco wyróżnia się wśród placówek przedszkolnych. Jest to jedno z 30 przedszkoli w województwie podlaskim utytułowanych mianem „Szkoły odkrywców talentów”.

3) Pan Bogdan Dojnikowski, właściciel Zakładu Wyrobów Metalowych Dojnikowscy Spółka Jawna z siedzibą w Suwałkach.

Firma zatrudnia 130 osób i nadal tworzy nowe miejsca pracy. Jest obecna na rynku od 30 lat. Sprzedaje swoje produkty w kraju i Europie. Nieustannie rozwija i tak już bogaty park maszynowy. Ciągle udoskonala asortyment swoich wyrobów. Jakość wytwarzanych produktów (konstrukcje hal, rusztowania, ogrodzenia i wiele innych produkowanych dla branży budowlanej) jest bardzo wysoka. Spełnia surowe wymagania norm krajowych i dyrektyw unijnych. Firma otrzymała za swoje produkty wiele wyróżnień, certyfikatów, atestów i świadectw uznania, w tym te najważniejsze - słowa uznania od konsumentów.

Pan Bogdan Dojnikowski jest też filantropem, chętnie włącza się, jako społecznik, fundator, w różne przedsięwzięcia kulturalne, czy też sportowe organizowane dla mieszkańców Suwałk.

Pan Bogdan Dojnikowski za zaangażowanie na rzecz wspierania rozwoju przedsiębiorczości lokalnej, integrację środowisk przedsiębiorców otrzymał liczne prestiżowe nagrody i wyróżnienia, w tym Ministra Gospodarki, laur GAZEL BIZNESU 2016 i 2017 oraz wiele innych.

4) Ksiądz Dawid Banach, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Suwałkach.

Ks. Dawid Banach – człowiek otwarty, aktywny. Pochodzi z Nidzicy, ale pokochał Suwałki i pragnie zostać tu na stałe. Prowadzi ożywioną działalność ekumeniczną i kulturalną. Poza posługą duszpasterską jest też kapelanem Wojsk Lądowych Duszpasterstwa Ewangelickiego. Pięknie się modli i śpiewa. Jest postacią wielobarwną, jak jego program.

Jego parafia liczy jedynie 95 członków, ale dzięki wielkiej aktywności w środowisku suwalskim księdza Dawida ich obecność jest zauważalna w życiu społecznym i kulturalnym Suwałk.

Ksiądz Dawid podjął szerokie działania społeczne, by pozyskać środki finansowe na remont najstarszych w Suwałkach organów znajdujących się w kościele św. Trójcy. By popularyzować działalność swego kościoła założył stronę internetową poświęconą suwalskim ewangelikom oraz historii i wielokulturowym tradycjom Suwałk i Suwalszczyzny w roku jubileuszowym 500 – lecia Reformacji.

Inicjuje i organizuje spotkania o charakterze ekumenicznym, organizuje koncerty muzyki religijnej i organowej. Pozyskuje środki finansowe z różnych źródeł i jest w tym niestrudzony.

Ksiądz Dawid jest bardzo młody, tak więc, jak sam o sobie mówi, ma jeszcze wiele do zrobienia.

5) Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Kulturalnej „Nie Po Drodze”.

Stowarzyszenie od kilkunastu lat prowadzi w Suwałkach działalność kulturalną, edukacyjną i społeczną. Sztandarowy projekt tej organizacji, który zapewnił jej markę i rozpoznawalność - to suwalskie Teatr-Akcje, kilkudniowy międzynarodowy festiwal teatralny z elementami warsztatowymi. Potem były też inne działania na przykład edukacyjny, streetworkingowy projekt z dziećmi z ulicy Sejneńskiej.

Stowarzyszenie promuje aktywną działalność międzypokoleniową. Od ponad roku, czyli całkiem niedawno, zorganizowało na Osiedlu Północ nowe miejsce przyjazne dla osób starszych, chcących przeżywać drugą młodość. Jest to klub seniora, swoisty dom kultury, którego działalność jest skierowana głównie do osób 60+.

Tu, w przyjaznej i miłej atmosferze klubowicze wymieniają się swoimi pasjami i zainteresowaniami. Organizowane spotkania zbliżają ludzi, pomagają pokonać samotność i poszerzają horyzonty intelektualne. 

W tym miejscu nie mówi się o starości. Życie tętni w najlepsze.

Stowarzyszenie nie tylko wzorowo realizuje projekt, ale zdobywa też środki finansowe na działalność wśród seniorów. Miejsce to mogą też odwiedzać wszyscy mieszkańcy Suwałk. Organizatorzy czekają i zapraszają nowych członków Klubu 60+.

6) Profesor Andrzej Strumiłło

Świat Profesora Andrzej Strumiłły jest bogaty i wielopłaszczyznowy. Urodził się 23.10.1927 roku w Wilnie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był asystentem tych uczelni i profesorem kontraktowym ASP w Krakowie.

Na początku lat 80. osiedlił się na Suwalszczyźnie, w Maćkowej Rudzie. Był niezwykle aktywny, jako uczestnik działań na rzecz Suwałk, Suwalszczyzny i regionu. Zasłynął, jako pomysłodawca i komisarz interdyscyplinarnych Spotkań Sztuka i Środowisko w Wigrach. Był współautor programów ochrony dla parków: Wigierskiego, Suwalskiego i Mazurskiego oraz fundacji Zielone Płuca Polski. Był kierownikiem pracowni graficznej przy sekretariacie ONZ w Nowym Jorku, także wykładowcą filii Akademii Teologii Katolickiej w Suwałkach.

Profesor Andrzej Strumiłło uprawia wiele dyscyplin w kulturze i sztuce: malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, ilustrację, projektowanie książek, wystawiennictwo, scenografię, rzeźbę oraz poezję i eseistykę. Jako owoc podróży artystycznych stworzył cykle malarskie, rysunkowe i fotograficzne. Zgromadził kolekcje sztuki i przedmiotów kultury materialnej Dalekiego i Środkowego Wschodu dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

W dorobku ma ponad 120 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą i blisko 150 wydawnictw.

Ostatnim roku Profesor zorganizował wiele wystaw i wydał kilka nowych tomów książek. Wśród nich ta najważniejsza to „DOM – Maćkowa Ruda”.

Został uhonorowany wieloma nagrodami państwowymi, w tym między innymi dwukrotnie otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych oraz tytułami: Zasłużony dla Miasta Suwałk (2001), Honorowy Obywatel Miasta Suwałk (2002), Honorowy Ambasador Kultury Podlasia (2009).

30 listopada 2016 r. na XXXIII Sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego, która odbyła się 27 lutego 2017 r. oficjalnie zainaugurowano Rok Profesora Andrzeja Strumiłły w województwie Podlaskim. W uzasadnieniu do uchwały podkreślano, jak ważną postacią w budowaniu tożsamości, kultury i historii województwa podlaskiego jest Andrzej Strumiłło.

W poetyckiej laudacji na cześć Andrzeja Strumiłły wygłoszonej przez Krzysztofa Czyżewskiego z sejneńskiego ośrodka Pogranicze znalazły się takie słowa: „... On sam szczęśliwie jest pośród nas - strumień czasu otwiera księgę Jego żywota na stronicy dziewięćdziesiątej- ciągle pozostaje w pełni mocy twórczych i dalej pracuje bez wytchnienia jakby mojry przemijania nie miały nad nim władzy, choć przecież czujemy, że Jego obecność na tym świecie niepostrzeżenie nabiera innego wymiaru, a w jego oczach pojawiają się powidoki wieczności…”

W piątek (4.08.) profesor Andrzej Strumiłło otrzymał jeszcze jedno prestiżowe wyróżnienie Nagrodę Prezydenta Miasta Suwałk Włócznię Jaćwingów z diamentem.

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.19.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.25% 4.2528 4.3388
USD 0.02% 3.6392 3.7128
GBP 0.77% 4.7887 4.8855
CHF 0.12% 3.6522 3.7260
Dodaj nowe ogoszenie