10.06.2019

Raczki. Wmurowanie aktu erekcyjnego pod nowy posterunek Policji [zdjęcia]

W poniedziałek w Raczkach nastąpiło uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod siedzibę nowego Posterunku Policji. Budynek powstaje przy ul. Nowe Osiedle, obok ośrodka zdrowia.

W uroczystości wzięli udział: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Zastępca Komendanta Głównego Policji Tomasz Szymański, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinspektor Daniel Kołnierowicz, Starosta Powiatu Suwalskiego Witold Kowalewski wraz z zastępcą Arturem Łuniewskim, wójt Gminy Raczki Andrzej Szymulewski, przewodniczący rady gminy Piotr Słowikowski, radni, pracownicy gminnych instytucji, samorządowcy, policjanci i przedstawiciele innych służb mundurowych, duchowieństwo oraz mieszkańcy.

- Kierujemy się mottem „Blisko ludzi i dla ludzi”. Z funduszy programu „Modernizacja Policji na lata 2017-2020” planowaliśmy wybudować sto posterunków Policji za 100 milionów złotych. Ceny materiałów i usług budowlanych poszły jednak w górę i już wiemy, że nie do końca ten cel będzie spełniony, ale tam, gdzie jest to możliwe przywracamy posterunki. Jeśli nie ma odpowiedniego budynku – budujemy nowy. Reaktywowaliśmy już dziesięć posterunków – mówił w poniedziałek w Raczkach Jarosław Zieliński.

Posterunki Policji budowane są m.in. w Sztabinie i Zaściankach. Planowana jest również budowa nowego obiektu w Szypliszkach.

- Gmina Raczki jest bardzo dużą gminą, liczy 36 sołectw. Choć żyje się w niej w miarę bezpiecznie, może być jeszcze lepiej. Dzięki darowiźnie Urzędu Gminy w Raczkach i współpracy z nadleśnictwem, budynek stanie już jesienią – dodał.

Jeszcze kilka lat temu Posterunek Policji w Raczkach mieścił się przy ul. 1 Maja. Po jego zamknięciu gmina Raczki podlega dzielnicowym z Bakałarzewa. W Raczkowskim ośrodku zdrowia mieści się jedynie policyjny punkt przyjęć interesantów. Stary budynek gmina przekaże Starostwu.

W nowym posterunku zatrudnienie znajdzie co najmniej dwóch funkcjonariuszy.

- Przekazujemy dwa etaty z centrali. Pozostałe trzeba będzie ewentualnie uzupełnić z zasobów garnizonu – mówił wiceminister J. Zieliński.

Obecnie w całym kraju na etatach zatrudnionych jest 103 309 funkcjonariuszy. Wiceminister podkreślał, iż praca Policji cieszy się obecnie rekordowo wysokim poparciem społeczeństwa.

- Około 89 procent Polaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie. Policja cieszy się poparciem trzech czwartych obywateli. To najwyższy wskaźnik o 1999 roku. Policjanci nie tylko pomagają, ale też karzą i nie są tak lubiani jak chociażby strażacy. Chcemy ten wysoki wynik utrzymać – dodał.

Zgodnie z obowiązującym ceremoniałem po odczytaniu i podpisaniu aktu erekcyjnego nastąpiło jego poświęcenie i wmurowanie.

(just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.21.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.03% 4.2982 4.3850
USD 0.02% 3.8858 3.9644
GBP 0.11% 4.8557 4.9537
CHF 0.25% 3.9151 3.9941
20.09.2019

Napiszę pracę

Dodaj nowe ogoszenie