10.07.2017

Suwałki Blues Festival. Dżem na finał, a kto był najlepszy? [zdjęcia]

Legendarnej polskiej formacji w niedzielę dopisała pogoda, a co za tym idzie, także najliczniejsza publiczność. Fanów bluesa zachwyciły piątkowe koncerty Fantastic Negrito i Doyle’a Bramhalla II, a już w całkowity trans wprowadził ich sobotni występ The Original Blues Brothers Band.

Jubileuszowa, 10. edycja Suwałki Blues Festival przeszła do historii i pewnie długo będą trwały kłótnie, czy była najlepszą z dotychczasowych. Za taką długo uchodziła druga edycja, podczas której popis umiejętności dał charyzmatyczny Joe Bonamassa. Zdaniem wielu, pod względem czysto muzycznym najlepszy koncert trzy lata temu dał genialny perkusista Ginger Baker, który grał z największymi tego świata.

Z samymi mistrzami, na czele z Erikiem Claptonem i Rogerem Watersem, występował Doyle Bramhall II, który na koniec piątkowego wieczoru wyczyniał z gitarą istne cuda. Kto wie jednak, czy nie przyćmił go tegoroczny laureat Grammy, rzeczywiście fantastyczny Fantastic Negrito. On nie musi wymieniać tych, z którymi występował. To inni mogą chwalić się tym, że mieli zaszczyt być razem z nim na scenie czy w studiu.

W sobotę dał o sobie znać deszcz, największy wróg suwalskiego festiwalu. Żal, bo szerszej publiczności godne były znakomite koncerty Joe Louisa Walkera oraz King Kinga, który nie będzie już kojarzony tylko z tym, że występuje w szkockiej spódnicy. Chmury rozgonił za to the Original Blues Brothers Band. Kto wytrzymał ulewę, która towarzyszyła początkowi koncertu amerykańskich muzyków,  szybko zapomniał o przemoczonym ubraniu i tańczył w rytm największych hitów z kultowego filmu.    

Takim polskim odpowiednikiem Blues Brothers Band, chociaż to jak porównywać naszą ekstraklasę z Ligą Mistrzów, jest Kraków Street Band. Na scenie na Placu Konopnickiej formacja spod Wawelu z powodzeniem rywalizowała z poznańskim  Cheap Tobacco, Janem Gałachem czy mającym w Suwałkach  wiernych fanów zespołem Gruff w Polish Blues Challenge, kwalifikacjach do bluesowych msitrzostw Europy. Krakow Street  Band wygral 10 tys. zl ufundowane przez prezydenta Suwalk, 2 tys. podarowane przez europosłankę PO  Barbarę Kudrycka oraz przepustke na European Blues Challenge 2018 w Norwegii. Rywalizację na parę chwil zagłuszył koncert na lawecie i parada motocykli,  a na koniec zepsuła deszczowa pogoda, która wygoniła słuchaczy pod namioty restauracyjnych ogródków.

Część fanów słucha muzyki tylko  w restauracjach i ogródkach, i może to robić niemal przez całą dobę,  a dla niektórych muzyka nie ma najmniejszego znaczenia, bo imprezę traktują jak piknik, okazję do spotkań czy zakupów na jarmarcznych stoiskach. Dla każdego coś miłego.

Cztery dni, kilkadziesiąt koncertów, kilkuset wykonawców, tysiące suwalczan i przyjezdnych. Suwałki Blues Festival stał się produktem nie tylko rynku muzycznego, ale też turystyki, gastronomii, gadżetów itp. Jest też marką promującą Suwałki. Do rozsławiania  miasta od początku zatrudniona została radiowa Trójka. Po raz pierwszy z Suwałk w piątkowe przedpołudnie Piotr Baron prowadził audycję LP 3.

Poprzeczka wisi wysoko, już rozpoczęły się prace nad 11. festiwalem. Przygotowania trwają cały rok, nie tylko ze strony organizatorów. I oni, i turyści już rezerwują hotele na drugi weekend lipca 2018 roku.

Wojciech Drażba  

Fot. Marta Orłowska  

 

[09/07.2017] King King, The Original Blues Brothers Band i niesamowita atmosfera [zdjęcia I wideo]

[09.07.2017]  Joe Louis Walker na Suwałki Blues Festival 2017 [zdjęcia]

[09.07.2017] Wrażliwiec z Danii na suwalskiej scenie. Mike Andersen podczas 10. Suwałki Blues Festival [zdjęcia]

[09.07.2017] Blues, blues, w całym mieście blues. Koncert na lawecie i parada motocykli w Suwałkach [zdjęcia]

[08.07.2017] Doyle Bramhall II i jego magiczna gitara. Suwałki Blues Festival 2017 [zdjęcia]

[08.07.2017] Oficjalne otwarcie 10. SBF i nowe zdjęcia z koncertu Fantastic Negrito [foto]

[08.07.2017] Zdobywca tegorocznej Grammy w Suwałkach. Fantastic Negrito na Suwałki blues Festival [zdjęcia]

[07.07.2017] Multiinstrumentalista Eddie Martin w Suwałkach [zdjęcia]

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.23.2018 Kupno Sprzedaż
EUR 0.26% 4.2454 4.3312
USD 0.47% 3.6010 3.6738
GBP 0.29% 4.8436 4.9414
CHF 0.07% 3.6220 3.6952
23.05.2018

praca

Dodaj nowe ogoszenie