17.05.2016

Suwałki. Brakuje rodziców zastępczych, chętni mogą zgłaszać się na szkolenie

Liczba zawodowych rodzin zastępczych w Suwałkach maleje, a dzieci, które z różnych powodów nie mogą dorastać w swojej własnej, biologicznej rodzinie wcale nie ubywa. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Suwałkach podczas konferencji prasowej zachęcali rodziców do tworzenia rodzin zastępczych.

Zgodnie z prawem, w placówce opiekuńczo-wychowawczej nie może przebywać dziecko poniżej dziesiątego roku życia. Małe dzieci powinny być objęte pieczą zastępczą. Obecnie na terenie Suwałk w 100 rodzinach zastępczych przebywa 161 dzieci. W większości są to rodziny spokrewnione z dzieckiem, a więc maluchy wychowywane są przez babcie czy rodzeństwo. Rodzin tych jest jednak za mało.

- Przyjęliśmy, że na dzieci, które decyzją sądu zostaną skierowane do rodziny zastępczej, powinno czekać w gotowości pięć rodzin – mówi Alicja Kosińska, kierownik działu pieczy zastępczej suwalskiego MOPS-u. (na zdj. z lewej)

Kandydaci na rodziców zastępczych przechodzą najpierw specjalną procedurę. Przede wszystkim nie mogą mieć ograniczonych praw rodzicielskich w stosunku do własnych dzieci, muszą posiadać predyspozycje psychologiczne, dobry stan zdrowia, odpowiednie warunki mieszkaniowe, jeden z małżonków powinien pracować zawodowo, nie powinni być karani. Rodzicem zastępczym może być również osoba samotna. Zawodowe rodziny zastępcze za opiekę nad dzieckiem otrzymują 1 tys. złotych. Do tego dochodzi również świadczenie wychowawcze z programu 500 plus.

- Wychowanie dzieci jest sztuką. To olbrzymia odpowiedzialność. Wiele małżeństw boi się ją podjąć. Obawiają się, co będzie, gdy na przykład dziecko nie zechce się uczyć, gdy nie będzie wyrównywało braków. W rodzinie zastępczej, tak jak w każdej „zwykłej” rodzinie na przestrzeli lat zachodzą różne zmiany. Nie zawsze wszystko się układa. Wychowywanie dziecka, zwłaszcza z deficytami, jest bardzo trudne, efekty pracy, poświęceń widać niejednokrotnie dopiero po latach – tłumaczy Kosińska.

Dlatego tak ważne jest przeszkolenie potencjalnych rodziców. Specjaliści uczą, jak komunikować się z dzieckiem, jak radzić z trudnościami wychowawczymi, zaspokajać potrzeby rozwojowe, kompensować opóźnienia, jak utrzymywać kontakty z rodziną biologiczną. Po części teoretycznej, która trwa trzy miesiące, kandydaci na rodziców zastępczych muszą jeszcze „zaliczyć” 10 godzin praktycznych zajęć z dziećmi. Wszystkie wykłady są bezpłatne.

W ubiegłym roku szkolenie ukończyło w Suwałkach dziesięć rodzin. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zaprasza na tegoroczne szkolenie dla rodziców zastępczych. Rozpocznie się ono we wrześniu, ale zgłaszać można się już teraz. Więcej informacji:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Suwałkach

Ul. 23 Października 20

Tel. 87 562 89 70, wew. 946 lub 87 562 89 97

W godz. 7.30-15.30

e-mail: biuro@mops.suwalki.pl

 

 

(just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.25.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie