16.09.2017

Wigry Suwałki – Odra Opole 2:1. Piłkę trzeba szanować, bo potrafi być złośliwa [wideo i zdjęcia]

Dwa piękne, skuteczne strzały z dystansu przesądziły o drugiej z rzędu, a pierwszej w sezonie u siebie wygranej Biało-Niebieskich. Po zwycięstwie nad wiceliderem Wigry przynajmniej przez dzień są na bezpiecznym miejscu.

- Odra nieprzypadkowo jest tak wysoko w tabeli – mówi Artur Skowronek, trener suwalskiego zespołu. – Znamy jej wartość i koniecznie chcieliśmy wreszcie zdobyć trzy punkty na własnym boisku. Te dwa powody trochę nas usztywniły. Stąd te trudności w pierwszej połowie.

Pierwsze w historii spotkanie obu drużyn znacznie lepiej zaczął beniaminek z Opola, w którym od początku zagrali Vaclav Cverna i Martin Baran, byli stoperzy Wigier. Piłkarze Odry byli żwawsi, przynajmniej o pół tempa szybsi i lepiej ustawieni taktycznie. Grali szeroko, zmusili miejscowych do biegania za piłką. Prowadzenie objęli już w 12 minucie po rzucie wolnym.  Po dośrodkowaniu głową uderzył Vaclav Cverna, Łukasz Budziłek zdolał odbić piłkę przed siebie, ale nie mógł już nic zrobić po dobitce Szymona Skrzypczaka.

Trzy minuty później bramkarz gospoadzry uratował swój zespół przed utratą drugiej bramki i od tego momentu Biało-Niebiescy zaczęli z większym animuszem i agresją  nacierać na przeciwnika. Coraz głośniej domagali się tego kibice, skandujący „Wigry grać…”.

W 20 minucie sam na sam z bramkarzem Odry znalazł się Artur Bogusz, ale Tobiasz Weinzettel w ostatnim momencie zdołał wyłuskć mu piłkę spod nogi. Golkiper z Opola obronił też uderzenie glówą Serhija Pylupczaka, a strzały Mateusza Radeckiego i Laurentiu Iorgi były niecelne.

Od 35 minuty Biało-Niebiescy przycisnęli jeszcze bardziej, ale atakami środkiem i lewą stroną nie potrafili nic wskórać. Kibice z okrytej trybuny krzyknęli do słabo spisującego się na prawej flance pomocnika: „Gąska pokaż się do gry” i Damian niemal natychmiast pokazał, co potrafi. Oszukał dwóch rywali i z 20 metrów huknął lewą nogą w samo okienko bramki gości. Chyba był to strzał życia pochodzącego z Warszawy 21-letniego piłkarza.

- Jestem niezmiernie zadowolony – mówi Damian Gąska. – Mieliśmy swój plan na ten mecz i go zrealizowaliśmy. – Zrobiliśmy, co mogliśmy, żeby wygrać i przesądził o tym kolejny strzał z daleka Serhija Pyłypczuka.

Ukraiński pomocnik Wigier zdobył gola na 2:1 w 52 minucie. Strzalem po koźle tuz przy słupku uwieńczył trwający od pierwszego gwizdka drugiej połowy okres przewagi gospodarzy.

- Przyjąłem piłkę, uderzyłem i tyle – kwituje ładnego gola były gracz rosyjskiej, ukraińskiej i polskiej  ekstraklasy. – Było to fajne spotkanie z jednej i z drugiej strony. Najważniejsze, że zakończyliśmy go zwycięstwem.

Wygrana Wigier mogła być wyższa. Bardzo bliski pokonania bramkarza    Odry był Karol Mackiewicz, który zaraz po z trudem odbitym przez Weinzettela strzale, bił serię trzech rzutów rożnych.

Skończyło się wynikiem 2:1. Odra przegrała pierwszy raz od sześciu kolejek i pierwszy raz na wyjeździe.

- Gratuluję Arturowi Skowronkowi zwycięstwa i wyjścia z bardzo trudnej sytuacji – mówi Mirosław Smyła, trener opolskiego beniaminka. – Przegraliśmy mecz, który dobrze się dla nas rozpoczął. Popełniliśmy dwa błędy na przedpolu i zasłonięty bramkarz był bezradny. Taka jest piłka. Potrafi być złośliwa, kiedy się jej nie szanuje.

- W przerwie znaleźliśmy inny, skuteczny pomysł na ten mecz – cieszy się Artur Skowronek. – Chłopcy pokazali serce do gry oraz udowodnili, że to, co robimy na treningach ma sens. Dzisiaj się radujemy, ale już od jutra będziemy przygotowywali się do trudnego meczu w Sosnowcu.

Wigry Suwałki - Odra Opole 2:1( 1:1)

Bramki: 0:1 – Szymon Skrzypczak 12, 1:1 - Damian Gąska 41, 2:1 - Serhij Pyłypczuk 52.

Żółta kartka: Pyłypczuk (Wigry). Sędziował: Konrad Kiełczewski (Białystok). Widzów: 1500.

Wigry: Łukasz Budziłek - Piotr Kwaśniewski, Rafał Remisz, Adrian Jurkowski,

Artur Bogusz,  Serhij Pyłypczuk, Robert Obst (62 Karol Mackiewicz),  Patryk Sokołowski, Mateusz Radecki, Damian Gąska (89 Kamil Kościelny), Laurențiu Iorga (74 Mariusz Rybicki).

Odra: Tobiasz Weinzettel - Rafał Brusiło, Martin Baran, Václav Cverna, Łukasz Winiarczyk, Filip Żagiel, Jakub Habusta (60 Tomasz Wepa), Rafał Niziołek (72 Paweł Wojciechowski), Marek Gancarczyk (60 Daisuke Matsui), Marcin Wodecki, Szymon Skrzypczak.

Pozostałe mecze i pary 9. kolejki:

Sobota, 16.09.

Chrobry Głogów - Raków Częstochowa  2 : 3 (1:3)

Gole: Mateusz Machaj 30 (k), 51 - Andrzej Niewulis 2, Adam Czerkas 12, Hubert Tomalski 37

żółte kartki: Seweryn Michalski, Michał Ilków-Gołąb – Andrzej Niewulis, Tomas Petrášek, Hubert Tomalski, Jakub Łabojko

Zagłębie Sosnowiec - Chojniczanka Chojnice 1 : 3 (1:1)

Gole: Tomasz Nowak 9 - Jacek Podgórski 7, Adam Ryczkowski 61, 64

Żółte kartki: Vamara Sanogo, Mateusz Cichocki – Jacek Podgórski, Piotr Kieruzel, Paweł Zawistowski, Wojciech Lisowski, Rafał Grzelak, Tomasz Mikołajczak

Bytovia Bytów - Puszcza Niepołomice 1 : 0  (0:0)

Gol: Maksymilian Hebel 75

Żółte kartki: Sebastian Kamiński, Maksymilian Hebel, Michał Jakóbowski – Bartosz Żurek

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Pogoń Siedlce 2 : 0 (1:0)

Gole: Miłosz Kozak 6., Kamil Wiktorski 65

Żółte kartki: Bartosz Jaroch – Maciej Wichtowski

Stomil Olsztyn - Miedź Legnica 2 : 0 (1:0)

Gole:  Paweł Baranowski 38, Wołodymyr Tanczyk 64.

Kartki:  Paweł  Baranowski – Mladen Bartulović, Paweł Zieliński, Przemysław Mystkowski, Paweł Kapsa

5 goli - Janusz Surdykowski (Bytovia Bytów),
4 gole - Maciej Domański (Puszcza Niepołomice), Mateusz Machaj (Chrobry Głogów), Adam Ryczkowski (Chojniczanka Chojnice), Patryk Szysz (Górnik Łęczna), Jakub Vojtuš (Miedź Legnica)