04.05.2018

Stal Mielec - Wigry Suwałki 3:0. Dzielnie walczyli bez czołowych graczy, pękli po godzinie [opinie]

Tydzień temu 0:3 w Chojnicach, teraz 0:3 w Mielcu. Na postawie Wigier odbija się brak pieniędzy, a w konsekwencji kilku piłkarzy na I-ligowym poziomie. Biało-Niebiescy spadli na 5. miejsce w tabeli.

Do Mielca nie pojechali Damian Gąska, Mateusz Radecki i Serhij Pyłypczuk, a na ławce rezerwowych Wigier usiadło tylko pięciu piłkarzy, z których wartościowym zmiennikiem, nie licząc bramkarza Hieronima Zocha, był młodzieżowiec Piotr Kwaśniewski. Towarzyszyli mu dopiero co wracający do treningow po kontuzji 20-letni Paweł Olszewski, dokooptowany niedawno z zespołu rezerw 19-letni Bartosz Gużewski oraz zabrany w długą podróż z drużyny juniorów 15-letni Jakub Świątek. Ostatni dwaj pojawili się na boisku, kiedy losy spotkania były już rozstrzygnięte. Wpuszczając młokosów, pozbawiony armat trener Artur Skowronek mógł tylko dołożyć kilka minut i punktów do klasyfikacji Pro Junior System. W wyjściowym składzie i tak wystawił aż trzech młodzieżowców: Mateusza Spychałę, Mateusza Żyro i Patryka Klimalę.

Dla porównania, o zwycięstwie gospodarzy w samej koncówce przesądzili doświadczeni rezerwowi Stali. W 86 minucie po dwójkowej akcji z Michałem Janotą, w sytuacji sam na sam z Damianem Węglarzem na 2:0 podwyższyl Dejan Djermanović. W 88 minucie Maksymilian Banaszewski podał na 5. metr do Łukasza Wrońskiego, a ubiegłoroczny skrzydłowy Wigier pogrążył niedawnych kolegów, ustalił wynik na 3:0.

Wcześniej, po godzinie gry przypadkowego gola na 1:0 dla mielczan  strzelił Bartosz Nowak. Jakub Arak ładnie podał do Maksymiliana Banaszewskiego, ten skiksował, a w powstałym zamieszaniu najlepiej odnalazł się pozyskany zimą z Ruchu Chorzów Nowak.

Przed tygodniem w Chojnicach fatalny w skutkach błąd popełnił  Hieronim Zoch i w bramce Wigier zadebiutował Damian Węglarz. Wypożyczony zimą z Jagiellonii Białystok golkiper uchronił przyjezdnych przed wyższą porażką. Przed przerwą wyłapał uderzenie Maksymiliana Banaszewskiego, w 90 minucie zwycięsko wyszedł w sytuacji sam na sam z tym samym zawodnikiem, a szczęście dopisało mu w 75 minucie, kiedy w słupek trafił Martin Dobrotka.

Swoje sytuacje miały i Wigry. Patryk Klimala mógł zaskoczyć miejscowych już na począku, ale skutecznie interweniowal stoper Rafał Grodzicki. Efektowną szarżą w polu karnym Stali, zakończoną niestety niecelnym uderzeniem popisał się Robert Obst. Kwadrans przed końcem, kiedy Wigry prez kilkanaście minut grały z przewagą jednego zawodnika, Artur Bogusz wyłożył  piłkę Patrykowi Klimali, ale 19-latek nie wykorzystał okazji do wyrównania.

W piątek w Miecu było wszystko,co kochają kibice. Ponad 4 tysiące widzów, dobra pogoda, gole, dwie czerwone i sześć żółtych kartek oraz mnósto emocji. Po trzech meczach bez zwycięstwa przełamała się Stal, która przynajmniej na dzień awansowała na pozycję wicelidera.

W piątek rozegrano jeszcze dwa spotkania. Bytovia Bytów wygrała z Odrą Opole, dla której był to 10. mecz bez zwycięstwa. Mirosław Smyła, trener beniaminka z Opola uznał, że to za długa seria i podał się do dymisji.W Tychach, miejscowy GKS z Kamilem Zapolnikiem w składzie wygrał z Miedzią Legnica, liderem prowadzonym przez Dominika Nowaka, w której wystąpił Rafał Augustyniak. Największym zwycięzcą tego spotkania był trener tyszan Ryszard Tarasiewicz, z którym rok temu Miedź nie przedłużyła kontraktu.

Pisaliśmy, że grające na wyjazdach zespoły z czołówki mogą potracić punkty i potwierdziło się to w przypadku pierwszej w tabeli Miedzi i czwartych dotąd Wigier. W sobotę na obcych boiskach wystąpią GKS Katowice i Chojniczanka Chojnice, dotychczas druga i trzecia drużyna.

Opinie trenerów:

Artur Skowronek (Wigry): - Pierwsza połowa to bardzo dużo taktyki po obu stronach, dobra organizacja gry. Były jednak i sytuacje podbramkowe, także z naszej strony. Nie chcieliśmy totalnie zamykać się na własnej połowie, tylko szukać naszych wartości ofensywnych, które na pewno mamy. I tak było, mieliśmy okazje.  Gdybyśmy je wykorzystali, mecz mógłby potoczyć się inaczej.

W drugiej połowie, po stracie bramki, zabrakło nam organizacji gry. To wynik tego, że w końcówce sezonu jest nas za mało. Zabrakło opcji, alternatyw, zeby dać zespołowi impuls w postaci ofensywnywnych zmian. W pewnym momencie na boisku w mojej druzynie było sześciu młodzieżowców i jest to najważniejsza sprawa. Idziemy w dobrą stronę z tymi chłopakami, mega ambitnymi ludźmi. Jeżeli jest ktoś, kto już nas skreślił, to jest w dużym błędzie. Ta ekipa cały czas jest głodna sukcesu i mimo to, że awans odjeżdża, ciągle chcemy kąsać tych "na papierze" lepszych.

Gratuluję przeciwnikowi, który dysponuje olbrzymią jakością i to było dzisiaj widać.

Zbigniew Smółka (Stal): - Duży szacunek dla moich piłkarzy za konsekwencję w grze. W pierwszej połowie męczyliśmy przeciwnika, przeprowadzilismy dużo akcji oskrzydlających. Dopóki rywal miał więcej siły, ciężko było wykreować sytuacje.

Wiedziałem jednak, na co nas stać. Dzisiaj wszyscy kibice Stali Mielec zobaczyli, co chcemy grać, jaką piłkę kocham i myślę, że w drugiej połowie nieźle zatańczyliśmy.

Stal Mielec - Wigry Suwałki 3 : 0 (0:0)

Gole: Bartosz Nowak 59, Dejan Dermanović 85, Łukasz Wroński 88

Żółte kartki: Tomasz Swędrowski, Krzysztof Kiercz, Martin Dobrotka, Bartosz Nowak - Mateusz Żyro, Laurentiu Iorga (x 2), Artur Bogusz,

Czerwone kartki: Rafał Grodzicki (66 min., za faul) - Laurentiu Iorga (79., za dwie żółte).

Sędziował: Mateusz Złotnicki (Lublin).  Widzów: 4113.

Stal: Radosław Majecki - Mateusz Gancarczyk, Krzysztof Kiercz, Rafał Grodzicki, Leandro, Tomasz Swędrowski (83. Piotr Marciniec), Martin Dobrotka, Michał Janota, Maksymilian Banaszewski, Bartosz Nowak |(80. Łukasz Wroński), Jakub Arak (75. Dejan Dermanović)

Wigry: Damian Węglarz - Rafał Remisz, Mateusz Żyro, Patryk Sokołowski, Patryk Klimala, Artur Bogusz, Adrian Jurkowski (70. Piotr Kwaśniewski), Mariusz Rybicki (90. Jakub Świątek), Laurentiu Iorga, Robert Obst (89. Bartosz Gużewski), Mateusz Spychała

10 goli - Wojciech Kędziora (GKS Katowice),

9 goli – Maciej Domański (Puszcza), Patryk Klimala (Wigry), Janusz Surdykowski (Bytovia), Marcin Wodecki (Odra Opole),