20.07.2017

7 oznak wypalenia w pracy

Problemy z koncentracją, zmienne nastroje, zmęczenie – to kilka niepokojących sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że potrzebujemy odpoczynku.

Eksperci Pracuj.pl podpowiadają, co jeszcze  wskazuje na wypalenie zawodowe. 

1. Zmęczenie

Ciągły brak energii, mimo że wysypiamy się, staramy się uprawiać sport i zdrowo się odżywiamy, może wskazywać na to, że wzięliśmy na siebie zbyt dużo obowiązków. W takiej sytuacji warto rozważyć złożenie wniosku urlopowego i złapanie dystansu do spraw zawodowych. Zastanówmy się nad zmianą pracy, jeśli urlop nie przyniósł pożądanych skutków.

2. Problemy ze snem

Chroniczny stres utrudnia zasypianie i sprawia, że stajemy się mniej efektywni. Brak równowagi pomiędzy obowiązkami a odpoczynkiem może przyczynić się do tego, że praca przestanie sprawiać nam przyjemność. To nie jedyna konsekwencja. Poważniejszym skutkiem niedoborów snu jest pogorszenie stanu zdrowia. Bezsenność prowadzi m.in. do nadwagi, cukrzycy oraz chorób serca.   

3. Dolegliwości układu trawiennego

Nadmiar obowiązków i stres – to częste przyczyny problemów gastrycznych. Niestrawność czy wrzody żołądka mogą być odpowiedzią organizmu na nadmierne obciążenie. Odpowiedzialna praca stanowi ogromny balast dla zdrowia. Warto dobrze ocenić własne predyspozycje, zanim wybierzemy określony zawód. W przeciwnym razie możemy dość szybko doświadczyć wypalenia zawodowego.  

4. Trudności z koncentracją

Chroniczne zapominanie o spotkaniach lub zadaniach do wykonania to niepokojący objaw, szczególnie wtedy, gdy jesteśmy postrzegani jako osoby doskonale zorganizowane. Doświadczając tego rodzaju kłopotów, warto nauczyć się efektywnie wypoczywać. Dzięki temu nabierzemy sił do działania i unikniemy wypalenia zawodowego. Dobrze, by aktywność zawodowa była nie tylko źródłem dochodu, ale również przyjemności.  

5. Spadek odporności

Często powracające przeziębienia, infekcje i choroby mogą mieć podłoże psychosomatyczne. Organizm w ten sposób stara się pokazać nam, że żyjemy zbyt intensywnie i pomijamy jego potrzeby. Postarajmy się brać na siebie tyle obowiązków, ilu możemy podołać. Minimalizujmy poziom stresu i spróbujmy oddzielić pracę i odpoczynek.

6. Brak równowagi emocjonalnej

O wypaleniu mogą świadczyć również takie symptomy, jak radość, która płynnie przeradza się w przygnębienie. Zmęczenie i stres są w stanie sprawić, że zaczniemy reagować nieadekwatnie do sytuacji. Mogą również przyczynić się do tego, że przestaniemy nad sobą panować i np. staniemy się niecierpliwi i aroganccy wobec klientów.

7. Utrata wiary we własne możliwości

Przekraczanie terminów, zapominanie o zadaniach, podenerwowanie i problemy zdrowotne mogą sprawić, że zaczniemy wątpić w to, że jesteśmy w stanie dobrze pracować.

Aby nie doświadczać symptomów wypalenia zawodowego, postarajmy się planować swoje obowiązki tak, by móc wykonywać je terminowo i dokładnie, nie zaniedbując przy tym odpoczynku. W przeciwnym razie aktywność zawodowa będzie dla nas czymś nieprzyjemnym, a wręcz szkodliwym. Kluczem do sukcesu jest znalezienie równowagi.   

udostępnij na fabebook
21.07.2017, 11:35:03

sezamek

Jak sobie radzicie ze stresem w pracy?

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.26.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie