23.09.2013

Bohater doceniony

Uchwałę w sprawie nadania nazw trzem ulicom podejmie na środowej sesji Rada Miejska Suwałk. Jedna  z nich, biegnąca od ulicy Buczka na północny zachód wzdłuż dawnej bocznicy kolejowej, będzie nosiła imię Mariana Piekarskiego (przebieg ulicy na zdjęciu).  Nadanie imienia będzie zwieńczeniem dwuletnich starań młodzież z Gimnazjum im. Marii Konopnickiej oraz Młodzieży Wszechpolskiej z Suwałk.  

1. Ulica Mariana Piekarskiego od ulicy Buczka na północny zachód wzdłuż dawnej bocznicy kolejowej (przebieg ulicy na rysunku)

Marian Piekarski urodził się 8 stycznia 1927 r. we wsi Berżniki, był najmłodszy z trojga rodzeństwa. W latach 30. XX wieku, w związku z wyznaczeniem ojca na prowadzącego wydziału karno–śledczego Policji Państwowej w Suwałkach, rodzina przeniosła się do domu wybudowanego przy ulicy Kolejowej 8/1 (obecnie ul. Podhorskiego 5) - czytamy w uzasadnienu do projektu uchwały.

W czasie wojny dzięki staraniom ojca został przyjęty do pracy w zakładzie fryzjerskim dzięki czemu uniknął wywózki na roboty przymusowe do Niemiec. Dom Piekarskich był miejscem spotkań konspiracji. Siostra Mariana – Irena ps. Ira zajmowała się kolportażem konspiracyjnej literatury, brat Stanisław ps. Kukułka brał udział w działaniach partyzanckich jako żołnierz AK. W 1942 roku, w wieku 15 lat, został zaprzysiężony na żołnierza AK. Początkowo wraz z siostrą Ireną rozwoził literaturę (a niekiedy również broń) do okolicznych miejscowości, następnie pełnił obowiązki gońca przy drugim zastępcy komendanta Obwodu AK Suwałki podporuczniku Mieczysławie Ostrowskim (ps. Kropidło).

W 1944 roku został schwytany przez Niemców i osadzony w obozie w Działdowie skąd powrócił do Suwałk w 1945 roku.
Po wojnie, na polecenie organizacji konspiracyjnej rozpoczął pracę w więzieniu karno-śledczym w Suwałkach. 12 marca 1945 roku na polecenie przełożonego, kaprala Aleksego Łukowskiego „Zaruskiego”, zorganizował i samodzielnie przeprowadził akcję uwolnienia 6 uwięzionych żołnierzy Armii Krajowej. Piekarski i uwolnieni żołnierze AK dołączyli do oddziału „Zaruskiego”.
Po akcji uwolnienia więźniów Piekarski nawiązał ponownie kontakt z por. Mieczysławem Ostrowskim „Kropidłem” pełniącym wówczas stanowisko komendanta Obwodu AKO Suwałki. 1 czerwca 1945 r. rozkazem nr 319 Delegata Sił Zbrojnych na Kraj został awansowany na starszego strzelca. Rozkazem komendanta Okręgu WiN Białystok Mariana Świtalskiego, ps. Juhas nr 12 z 1 października 1945 r. został odznaczony Krzyżem Walecznych.

We wrześniu Ostrowski i Piekarski wyjechali na Wybrzeże w celu znalezienia punktu przerzutowego na Zachód. Wobec niepowodzenia misji na Wybrzeżu w lutym 1946 r. powrócił na Suwalszczyznę i na rozkaz Franciszka Sowulewskiego (ps. Twardowski, Bąk) objął dowództwo patrolu dywersyjnego w batalionie „Moczary” WiN działającego w rejonie wsi Filipów, Jeleniewo, Pawłówka i Przerośl. 18 lutego 1946 r. we wsi Mała Przerośl schwytał bandytę Władysława Waraksę „Tygrysa”, którego po przesłuchaniu rozstrzelano. 27 marca z rozkazu kapitana Stanisława Malesińskiego (ps. Lew, Tadeusz), komendanta Obwodu WiN Augustów-Suwałki został zastępcą szefa dywersji obwodu. Z polecenia kpt. Malesińskiego rozbroił byłego szefa dywersji „Litwina”. W marcu 1946 r. prowadził rozpoznanie współpracowników Urzędu Bezpieczeństwa. 7 kwietnia 1946 r. Piekarskiego aresztowano w mieszkaniu jego narzeczonej Władysławy Wojnowskiej we wsi Przerośl. Podczas śledztwa prowadzonego przez PUBP w Suwałkach odmawiał złożenia zeznań obciążających osoby związane z konspiracją, biorąc na siebie całą odpowiedzialność za dokonywane akcje. Był dotkliwie bity. W pokazowym procesie prowadzonym w dniach 13 do 18 lipca 1946 r. w białostockim kinie „Ton” Piekarski został skazany 20 lipca na „karę łączną – karę śmierci z utratą praw publicznych i obywatelskich praw honorowych – na zawsze”. Bolesław Bierut, do którego Piekarski wystosował prośbę o ułaskawienie, nie skorzystał z prawa łaski.

Wyrok został wykonany 11 września 1946 roku o godzinie 19:00 w więzieniu w Białymstoku. Miejsce pochowania ciała nie jest znane.

29 czerwca 1992 roku postanowieniem Sądu Wojewódzkiego w Białymstoku wyrok WSR z 20 lipca 1946 r. został uznany za nieważny.

W 2011 roku praca na temat Mariana Piekarskiego przygotowana przez uczniów Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, Zuzannę Bilbin, Joannę Lewoc i Kacpra Rozmysłowskiego, zdobyła I nagrodę w kategorii szkół gimnazjalnych w konkursie „Rówieśnicy” zorganizowanym przez Muzeum Historii Polski i fundację Banku Zachodniego WBK. Jurorzy konkursu docenili m.in. działania włożone w wypromowanie postaci w środowisku lokalnym. W ramach jednego z etapów konkursu przygotowana została etiuda fimowa pt. „I nie ma człowieka”. Filmy finalistów konkursu zostały wyświetlone w „Kinotece” w Pałacu Kultury i Nauki.

Od 19 maja 2013 roku imię Mariana Piekarskiego Rysia nosi 1 Suwalska Drużyna Harcerzy "Baszta".  W czerwcu 2013 roku harcerze z 1 SDH i członkowie Młodzieży Wszechpolskiej z Suwałk rozpoczęli remont domu Piekarskich przy ul. Podhorskiego 5. W wyremontowanym domu ma się mieścić izba pamięci.

2. ul. 24 Sierpnia od skrzyżowania Kościuszki z Wigierską w kierunku zachodnim do ul. Zarzecze
Uzasadnienie: "Data 24 sierpnia jest datą historyczną, niezwykle ważną dla Suwałk. Dnia 24 sierpnia 1919 roku Suwałki zostały wyzwolone i znalazły się w granicach Polski."

3. ul. Krakowska od Warszawskiej do Leśnej
Uzasadnienie: "Ulica Krakowska wymaga ustalenia zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego"   

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.26.2019 Kupno Sprzedaż
EUR 0.03% 4.2115 4.2965
USD 0.55% 3.6988 3.7736
GBP 0.23% 4.7040 4.7990
CHF 0.14% 3.7940 3.8706
25.06.2019

Obsługa baru

25.06.2019

Sprzątanie

Dodaj nowe ogoszenie