18.03.2017

Zmarł mer Mariampola. Vidmantas Brazis rządził miastem od 2000 roku

Po ciężkiej chorobie, 17 marca zmarł wieloletni mer współpracującego od lat z Suwałkami litewskiego miasta Mariampol - Vidmantas Brazis. Miał 70 lat.

Socjaldemokrata Vidmantas Brazis rządził miastem od 2000 roku, z wyjątkiem lat 2007- 2008, kiedy był wicemerem. To za jego rządów miasto szybko rozwijało się.

Z Suwałkami Mariampol współpracuje od 1995 roku. Wieloletnia współpraca w dziedzinie kultury, sztuki, sportu i edukacji owocuje różnymi ciekawymi przedsięwzięciami. Od kilku lat oba miasta realizują wspólne projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Mariampol jest siódmym pod względem wielkości miastem na Litwie. Od 1994 roku funkcjonuje jako stolica województwa oraz ośrodek przemysłowy. Działają tu cukrownie, zakłady przemysłu maszynowego oraz fabryka tkanin wełnianych. Prężnie rozwija się tamtejsza specjalna strefa ekonomiczna, która powstała w 2011 roku.

Mariampol, to również centrum edukacji, turystyki i sportu. Tutaj znajduje się siedziba litewskiego biura Euroregionu Niemen.

Zarówno mieszkańcy Mariampole, jak i koledzy, znajomi wspominają Brazisa bardzo ciepło.

- Straciliśmy mera, który słynął ze swojej odpowiedzialności, uczciwości, umiejętności pomagania ludziom, a przede wszystkim kochanego przez mieszkańców człowieka, cenionego lidera, mądrego polityka, wielkiego przyjaciela, czułego męża, opiekuńczego ojca i dziadka - napisali na portalu miejskim współpracownicy zmarłego.

- Był pragmatycznym, dobrym gospodarzem miasta, bardzo zasłużył się dla dobra Mariampola, był przy tym wrażliwy na kwestie społeczne. Miał wyjątkowe właściwości: to, co myślał wyrażał wprost, bezpośrednio, potrafił rozmawiać zarówno z wysokiej rangi osobami, jak i wprost, bezpośrednio ze zwykłym człowiekiem. Był kochanym, szanowanym człowiekiem, bardzo zasłużonym dla Suwalszczyzny. Pragnę wyrazić serdeczne kondolencje dla jego rodziny, bliskich i krewnych - powiedział z kolei agencji BNS przewodniczący Partii Socjaldemokratycznej Algirdas Butkevičius.

Trumna zostanie wystawiona w budynku samorządu ( I piętro, ul, J. Basanavičiaus a. 1) w sobotę, w godzinach 12.00- 20.00 czasu litewskiego.

Uroczystości pogrzebowe w niedzielę od 10.00 do 11.30. O godz. 12.00 Msza św. w kościele św. Michała Archanioła. Vidmantas Brazis zostanie pochowany na cmentarzu wiejskim we wsi Ožkasvilis.

WYG

 Fot. Suduvis.lt

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*