09.09.2014

„Gliniana wioska” wśród najlepszym produktem turystycznym

W siedzibie Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Kapituła Konkursowa wybrała najciekawsze i najbardziej nowatorskie produkty turystyczne z województwa podlaskiego. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 23 produkty turystyczne. Najciekawszym produktem turystycznym okazała się "Gliniana wioska" zbudowana w Kuklach gm. Giby.

Kapituła konkursowa dokonała oceny biorąc pod uwagę atrakcyjność produktu turystycznego z punktu widzenia turysty, dostępność, wykorzystanie innowacji i nowoczesnych technologii, gospodarcze i społeczne znaczenie oferty oraz wiele innych kryteriów.

Spośród nadesłanych wniosków wybrała 10 Najlepszych Produktów Turystycznych, którymi są (w kolejności alfabetycznej):
Agroturystyka "Tatarska Jurta" Dżenneta Bogdanowicz
Baśniowy Szlak Suwalszczyzny
„Gliniana wioska” w Ośrodku Turystycznym „Kukle”
Festiwal "Rock na Bagnie"
Infrastruktura turystyczna w Waniewie
Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
Spływ kajakowy Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim
WEJMUTKA Białowieska Akademia Bioróżnorodności
„Z biegiem Kanału Augustowskiego"
Suwałki Blues Festival 2014
 
Spośród najlepszej 10-tki, Kapituła wybrała trzy najlepsze produkty turystyczne, które otrzymają Certyfikat PROT oraz zostaną zgłoszone do etapu ogólnopolskiego, gdzie będą ubiegać się o otrzymanie odznaczenia, jakim jest Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej:
1. „Gliniana wioska” w Ośrodku Turystycznym „Kukle”
2. Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
3. "Z biegiem Kanału Augustowskiego"

Uroczysta gala wręczenia certyfikatów i wyróżnień PROT oraz Marszałka Województwa Podlaskiego odbędzie się w Suwałkach dn. 25 września b.r.
Komisja konkursowa postanowiła również, że w tym roku kandydatem województwa podlaskiego do Złotego Certyfikatu POT będzie produkt turystyczny, który w 2003 roku otrzymał Certyfikat POT – „Podlaski Szlak Bociani”.
Rozstrzygnięcie etapu ogólnopolskiego i wręczenie Certyfikatów POT odbędzie się 24 października 2014 podczas targów turystyczny Tour Salon w Poznaniu.

Kukle - gliniana wioska

Najpopularniejszym i najbardziej powszechnym budulcem na pograniczu polsko-litewskim było drewno, kamień i glina. Z tych właśnie materiałów mieszkańcy Sejneńszczyzny budowali ongiś swoje domostwa i budynki gospodarcze. Kamień dawał silną i trwałą podstawę budynkom. Drewno pozwalało zbudować dach, pokrycie, drzwi, wyposażenie. Glina stanowiła główny budulec ścian. Aby budynek był „ciepły”, mieszano z nią jeszcze słomę i układano ściany budynków. Ta idea przyświecała budowie GLINIANEJ WIOSKI w Kuklach, miejscowości położonej nad brzegiem zasobnego w ryby jeziora Pomorze i pięknego sosnowego lasu o żywicznym mikroklimacie, wspaniale służącym m.in. dla osób cierpiących na alergie, schorzenia dróg oddechowych.

Domki są nie tylko gliniane, ale naprawdę są okrągłe! Wykonane w tradycyjnej ekologicznej technologii z gliny i słomy, o drewnianej konstrukcji i elementach ozdobnych, pokrytych wiórem osikowym. Z kamiennymi tarasami tworzą doskonały, naturalny mikroklimat. Jeśli dodamy do tego m.ini SPA, sale konferencyjno-bankietowe, plażę z kąpieliskiem, wspaniały pomost, to mamy naprawdę unikalne miejsce, na wypoczynek o każdej porze roku.

Wioska Glinianych Domków Okrągłych to unikalne miejsce dla wszystkich, którzy chcą odpocząć w ciszy i spokoju, zregenerować siły, nabrać energii wśród sosnowych lasów Puszczy Augustowskiej nad pięknym jeziorem. Tu właśnie, z dala od zgiełku, można wybrać się na łowy z kamerą by podpatrzeć łosia, szarą czaplę, z wędką na dorodnego szczupaka i lina, z koszykiem na grzyby, jagody i maliny, a jednocześnie mieszkać w komfortowych warunkach. Gliniana Wioska bowiem jest szczególnym, a nawet magicznym miejscem, gdzie tradycyjna technologia i symbioza z naturą idealnie współgra z nowoczesnością i komfortem wypoczynku.

Wśród 20. komfortowo wyposażonych domków, znajduje się także domek przystosowany dla osób niepełnosprawnych wraz z parkingiem.

W każdym z domków mieszkalnych znajduje się:
♦ salon ♦ aneks kuchenny ♦ sypialnia ♦ dwie łazienki ♦ antresola z dodatkowymi miejscami noclegowymi ♦ TV cyfrowa ♦ bezpłatny dostęp do bezprzewodowej sieci internetowej WI-FI ♦ kuchenna zastawa dla 6 osób

Baśniowy Szlak
Wśród wyróżnionych znalazł się, tez nowy produkt turystyczny Suwalszczyzny - Baśniowy Szlak, czyli sieć siedmiu wiosek-bajek rozmieszczonych w najciekawszych miejscach regionu. Zwiedzając je, można poznać historię, legendy i tradycje Suwalszczyzny. Częścią projektu jest Festiwal Baśni i Legend Pogranicza.
Baśniowy Szlak prowadzi od Puszczy Augustowskiej, przez Augustów, Suwałki, doliny Rospudy i Szeszupy, po Sejny i pogranicze polsko-litewskie. Na szlaku są między innymi Wioski Bajek: Wioska Wesołych Wędrowców w Nowej Wsi koło Suwałk, Wioska Dwóch Mistrzów w Puńsku, Zaułek Krasnoludków w Suwałkach, Dolina Przygód nad Szeszupą w Rutce-Tartak, Miasteczko Sekretnych Uliczek w Sejnach, Wioska Zapomnianych Wojów w Bakałarzewie, Wioska Darów Lasu w Puszczy Augustowskiej.

Baśniowy Szlak powstał w ramach polsko-białoruskiego projektu "Podróż do etnobajki". Po stronie polskiej wybudowano 7 wiosek-bajek, na Białorusi wytyczono 7 punktów - muzeów etnokultury.

Częścią projektu "Podróż do etnobajki" był w br. m .in. Festiwal Baśni i Legend Pogranicza, który odbył się 9 i 10 sierpnia w Puńsku i Nowej Wsi koło Suwałk. Program zawierający elementy kultury polskiej i litewskiej dotyczył głównie tematyki bajek, baśni, legend, obrzędów, zwyczajów i folkloru sąsiadujących regionów. W programie znalazły się utwory muzyczne, opowieści baśni i legend pogranicza, plenerowe inscenizacje obrzędowe, warsztaty interaktywne, konkursy oraz inne działania prowadzane przez animatorów z udziałem artystów z Polski i Litwy. Na stoiskach swoje wyroby zaprezentowali artyści ludowi polsko-litewskiego pogranicza.

Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
09.08.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie