17.03.2014

Podlaska Marka Roku z Sejn?

Do 27 marca na stronie internetowej podlaskamarka.pl odbywa się Plebiscyt o Nagrodę Podlaskich Konsumentów realizowany w ramach konkursu Podlaska Marka Roku 2013. Jest to dziesiąta edycja konkursu, w której północno-wschodnią część województwa reprezentują tylko ... Sejny. Kandydatów do nagrody jest 28, a wybrano ich z grona 89 zgłoszonych.

W ciągu ostatniej dekady w konkursie rywalizowało łącznie kilkaset produktów, które do dzisiaj, dzięki obecności na rynku i swojej doskonałej jakości, przyczyniają się do promocji Podlaskiego w kraju i poza granicami Polski. Wśród laureatów znajdują się zarówno produkty dużych podlaskich przedsiębiorstw, takich jak np.: Mlekovita, Polmos, Pronar, ale również drobnych producentów, kultywujących tradycje dziedzictwa kulturowego regionu.

Laureatów wskazują – niezależnie od siebie – kapituła konkursu, składająca się m.in. ze specjalistów ds. jakości, gospodarki, marketingu, turystyki (wyłaniająca pięciu nagrodzonych) oraz konsumenci (mieszkańcy województwa), wybierający jednego zwycięzcę w głosowaniu internetowym.

Kandydaci to tytułu Podlaska Marka Roku 2013 z północno-wschodniej części województwa

Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie
Fundacja Pogranicze
Międzynarodowe Centrum Dialogu prowadzi działalność kulturalno-edukacyjną związaną z wielokulturowym dziedzictwem Wielkiego Księstwa Litewskiego, rodzinnością Europy, różnorodnością kulturową obszarów pogranicza i osobą Czesława Miłosza. Zrewitalizowany kompleks dworski z XVII wieku, który należał do rodziny Czesława Miłosza, to jedyne miejsce w Polsce tak silnie związane z życiem i twórczością noblisty. Miejsce dedykowane artystom, uczniom i entuzjastom sztuki, z myślą o których powstały pracownie artystyczne, kameralna sala koncertowa oraz stała ekspozycja prezentująca nowatorskie spojrzenie na twórczość i związki Czesława Miłosza z Krasnogrudą.

Ośrodek „Pogranicze-sztuk, kultur, narodów” w Sejnach
Ośrodek "Pogranicze- sztuk, kultur, narodów" jest instytucją o charakterze międzynarodowym, działającą na pograniczu polsko-litewskim, zajmującą się przede wszystkim kwestiami dialogu międzykulturowego, pobudzaniem społeczności lokalnej do kultywowania własnej tradycji, służeniem wszechstronnej promocji kultury pogranicza Rzeczypospolitej Polskiej oraz jej współistnienia z kulturami innych narodów oraz prowadzeniem działalności artystycznej, edukacyjnej, prospołecznej, badawczej i animacyjnej.

Ośrodek realizuje projekty zarówno o charakterze lokalnym jak i międzynarodowym.

Praca lokalna to przede wszystkim realizowane w ścisłym partnerstwie ze szkołami i przedszkolami projekty wprowadzające w problematykę inności, sąsiedztwa, tradycji wielokulturowych, tożsamości, tolerancji. To projekty mające z jednej strony charakter lekcji i warsztatów, z drugiej zaś, działań artystycznych – muzycznych, teatralnych, plastycznych. Projekty międzynarodowe to wieloletnie programy realizowane na różnych pograniczach w świecie, dzielenie się kilkudziesięcioletnim doświadczeniem pracy dot. wielokulturowości.

Z uwagi na efektywną działalność twórczą w środowiskach wielokulturowych, Ośrodek „Pogranicze” jest wizytówką Województwa Podlaskiego. Takie projekty i programy jak: „Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego”, „Kroniki sejneńskie”, „Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa”, nowatorski program edukacji interkulturowej dla dzieci, który jest realizowany w szkołach sejneńskich i stał się wzorem dla szkół z innych regionów Polski, program pt. „Gra szklanych paciorków”, poświęcony pracy kulturowej nad pamięcią i tożsamością miejsca zamieszkania, który jest obecnie realizowany z wieloma ośrodkami w Polsce i Europie. Program wydawniczy z uznanym i cenionym „Almanachem Sejneńskim”. W/w prezentowane były m.in. w Nowym Jorku, Budapeszcie, Madrycie, Sarajewie, Belgradzie, Gruzji, Bośni i Hercegowinie, Włoszech, Rumunii, Litwie, Białorusi i Ukrainie.

Za wybitne osiągnięcia na polu wielokulturowym Pogranicze otrzymało m.in.: Medal Tolerancji, Nagrodę im. Jerzego Giedroycia.

Źródło: wrotapodlasia.pl

Zdjęcie główne: Uroczyste otwarcie Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie (30.06.2011) z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i syna poety Antoniego Miłosza (przy mikrofonie) – fot. Natalia Krajewska














udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Wigry Suwałki


Promień Mońki

27.04.2024
18:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.27.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
26.04.2024

ostrzenie pił

Dodaj nowe ogoszenie