01.05.2022

1 maja o godz. 12:40 ruszył gazociąg GIPL Polska - Litwa. W czwartek otworzą go prezydenci państw

Nowy gazociąg, biegnący od Hołowczyc do portu w Kłajpedzie, wiedzie m.in. przez gminy Raczki, Bakałarzewo, Suwałki, Szypliszki i Puńsk.

- Od dziś nowe połączenie będzie przesyłać pierwsze fizyczne i komercyjne strumienie gazu. Rurociąg GIPL o długości 508 km łączący Litwę i Polskę skutecznie rozszerza europejski rynek gazu, integrując kraje bałtyckie i Finlandię - głosi komunikat Ministerstwa Energetyki Republiki Litewskiej. - Ten krok dodatkowo wzmacnia niezależność energetyczną regionu i zwiększa możliwości wykorzystania terminalu LNG w Kłajpedzie.

W najbliższy czwartek, 5 maja na Litwie będzie miała ceremonia uroczystego otwarcia gazociągu. Na uroczystość zaproszono prezydentów Polski, Łotwy, Litwy oraz eurokomisarz ds. energetyki, ministrów odpowiedzialnych za ten sektor z Polski i państw bałtyckich oraz polskiego i litewskiego operatora gazociągu.

Zainteresowanie wykorzystaniem GIPL od początku wykazały wyniki aukcji miesięcznej zdolności przesyłowej gazu na połączeniu GIPL, przeprowadzonej w drugiej połowie kwietnia. Pierwsza aukcja odbyła się 19 kwietnia wówczas sprzedano niewielkie ilości gazu. Podczas drugiej aukcji, która odbyła się 27 kwietnia, sprzedano jedną trzecią mocy przesyłowego gazociągu w kierunku Polski. Aukcje odbywały się na platformie rezerwacji przepustowości, która umożliwia uczestnikom rynku gazu wspólną rezerwację przepustowości przesyłu gazu w systemie litewskim i polskim w punkcie wejścia i wyjścia gazu w Santoka - Sankury (gm. Puńsk) pomiędzy Litwą a Polską. Po uruchomieniu gazociągu GIPL codziennie będą organizowane aukcje dobowe przepustowości.

- Po raz pierwszy w historii krajów, po długim okresie realizacji połączenia GIPL, gazociągiem płynie już gaz. Dziś trafia do Polski, ale w zależności od potrzeb uczestników rynku, zostaną przetransportowane zarówno na Litwę, jak i do Polski. To szczególnie ważne wydarzenie w historii rozwoju niezależności energetycznej Litwy i Polski, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa dostaw gazu. Od teraz, mając możliwość importu i eksportu gazu przez połączenie GIPL, Litwa i Polska zwiększyły bezpieczeństwo energetyczne nie tylko swoich krajów, ale także całych krajów bałtyckich i regionu fińskiego, co jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji, uwarunkowaniach geopolitycznych. Niezawodna infrastruktura, zapewniająca nieprzerwaną wymianę energii, jest niezbędnym elementem warunkującym rozwój gospodarczy regionu – mówi Nemunas Biknius, prezes litewskiego operatora przesyłu gazu Amber Grid.

W ciągu najbliższych pięciu miesięcy możliwości przesyłu gazu z Litwy do Polski przez terminal gazu skroplonego w Kłajpedzie wyniosą 217 tys. m3/h, czyli 2,4 GWh/h. Odpowiada to 1,9 miliarda m3 rocznie lub 21 TWh/rok. Przepustowość przesyłu gazu z Polski na Litwę wyniesie 230 000 m3/h lub 2,6 GWh/h. Odpowiada to 2 miliardom m3 rocznie, czyli około 22 TWh/rok.

Budowa połączenia GIPL jest największą inwestycją w rozwój litewskiego systemu przesyłowego gazu od czasu odzyskania niepodległości. Całkowita wartość projektu to około 500 mln euro. Komisja Europejska zapewniła około 60 proc. środków. W finansowaniu projektu uczestniczą również łotewscy i estońscy operatorzy systemów przesyłowych gazu.

 

WYG

Źródła i fot: Ministerstwo Energetyki RL; AMBER GRID

Mapka: GAZ-SYSTEM

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.21.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.6016 4.6946
USD 0.00% 4.3589 4.4469
GBP 0.00% 5.4425 5.5525
CHF 0.00% 4.4852 4.5758
20.05.2022

Kierowca kat. C

Dodaj nowe ogoszenie