24.08.2019

100. Rocznica Wyzwolenia Suwałk. Orły wróciły na swoje miejsce [zdjęcia, wideo]

Odsłonięcie orłów posadowionych na słupach zabytkowej bramy wjazdowej do dawnych koszar 2. Pułku Ułanów Grochowskich im. Gen. Dwernickiego w Suwałkach było w piątek jednym z punktów pierwszego dnia obchodów 100-lecia wyzwolenia Suwałk.

Uroczystości rozpoczął hymn państwowy, były przemówienia i apel pamięci. Na terenie dawnych koszar przy ul. Gen. Pułaskiego zgromadzili się mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich i krajowych, harcerze, żołnierze Polskiej Organizacji Wojskowej, członkowie Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich im. Generała Józefa Dwernickiego w Podkowie Leśnej, Piłsudczycy oraz Miejska Orkiestra Dęta. 

Spotykamy się w tym szczególnym, historycznym miejscu dla naszego miasta – tutaj, przez 20 lat, stacjonował 2. Pułk Ułanów Grochowskich, który brał udział w kampanii wrześniowej i II Wojnie Światowej. Historia tego Pułku jest historią wyśmienitą, bogatą. To co dzisiaj pozostało w tych koszarach, to tylko namiastka tego co było. Cieszę się bardzo, że wśród mieszkańców są osoby, które chcą przewrócić historię dla takich miejsc w naszych kochanych Suwałkach. Dwa lata temu braliśmy udział w odsłonięciu bramy po renowacji i cokołu w tym miejscu. Po tym wydarzeniu brakowało nam orłów, teraz brakuje nam jeszcze Generała Dwernickiego na tym cokole – mówił Czesław Renkiewicz. - Kolejną inicjatywą w ramach Budżetu Obywaletskiego może być pomnik generała, zachęcam do tego – dodał Prezydent

 O odtworzenie pomnika generała Dwernickiego apelował też Jakub Feluch, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich im. Gen. Dwernickiego.

- Może uda się, aby za rok, czy za dwa lata, generał powrócił na cokół. Wiele osób o tym marzy, to ważna rzecz dla wielu mieszkańców Suwałk, może nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale jest tutaj wielu potomków białych ułanów –mówił Prezes.

Symbolicznego odsłonięcia orłów dokonali Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej, Jakub Feluch, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich, Helena, wnuczka Stanisława Łobacza, Prezesa Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Suwałkach, wnioskodawcy do Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego odtworzenia orłów oraz autorzy rzeźb - Olga Wielogórska i Rafał Strumiłło.  
 
Uroczystości setnej rocznicy wyzwolenia Suwałk rozpoczęły się już po południu. Wszystko zaczęło otwarcie wystawy „Pierwsze dni Niepodległości” w Archiwum Państwowym przygotowanej przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych oraz Muzeum im. J. Piłsudskiego w Sulejówku. Prelekcję na temat różnorodności jaka panowała na bardzo wielu płaszczyznach, na ziemiach polskich, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku wygłosił prof. dr hab. Grzegorz Nowik, kurator wystawy. 

Druga wystawa towarzysząca obchodom 100-lecia wyzwolenia Suwałk znajduje się w foyer Suwalskiego Ośrodka Kultury i prezentuje „Niepodległe Suwałki w filatelistyce i numizmatyce”. Ekspozycja została przygotowana przez Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Suwałkach. Wernisaż odbył się w piątek po południu. Tuż przed nim, zgromadzeni w sali kameralnej mogli zobaczyć film „Suwalszczyzna, w drodze do Niepodległej”. To produkcja zrealizowana w ubiegłym roku na zlecenie Muzeum Okręgowego w Suwałkach, doskonale i zwięźle pokazująca historię dążenia naszego regionu do wolności. 

W obchody 100-lecia wyzwolenia Suwałk czynnie włączyła się też parafia pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza w Suwałkach z księdzem proboszczem Lechem Łubą na czele. W przedsionku kościoła, w obecności Prezydenta Suwałk, Przewodniczącego Rady Miejskiej i parafian, ksiądz proboszcz poświęcił tablicę upamiętniającą odzyskanie przez Suwałki niepodległości. 

Po odsłonięciu orłów, w Muzeum Okręgowym, odbyła się projekcja filmu „Śluby ułańskie” o historii kawalerii w Polsce i na Suwalszczyźnie. 

Przed nami jeszcze dwa dni obchodów. 
 
100. Rocznica Wyzwolenia Suwałk

Program uroczystości:

24 sierpnia
12.00 Msza św. w intencji suwalczan.
Poświęcenie sztandaru Polskiej Organizacji Wojskowej
konkatedra pw. św. Aleksandra

13.30 Oficjalne uroczystości, wręczenie
sztandaru Polskiej Organizacji Wojskowej
pomnik Marszałka J. Piłsudskiego oraz
pomnik Polskiej Organizacji Wojskowej

15.15 Odsłonięcie muralu
zbieg ulic T. Kościuszki i 24 Sierpnia

16.00 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI SUWAŁK koncert
park Konstytucji 3 Maja

18.00 REPREZENTACYJNY ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY
WOJSKA POLSKIEGO koncert
Suwalski Ośrodek Kultury

21.00 DZISIAJ ZIEMIA WASZA JEST WOLNĄ 
widowisko historyczne
plac przed Ratuszem 

25 sierpnia
9.00 Sztafeta Niepodległości Suwałki-Sejny
sadzenie dębów 100-lecia Niepodległości
park Konstytucji 3 Maja

14.30 PIKNIK RODZINNY SWIM RUN
sportowe zakończenie wakacji, gry, zabawy
i animacje dla dzieci
zalew Arkadia

18.00 WSZYSTKIE TAŃCE ŚWIATA potańcówka
zalew Arkadia

wydarzenie towarzyszące
18.00 GALA MONIUSZKOWSKA
VII Międzynarodowy Festiwal ARS MUSICA
Suwalski Ośrodek Kultury
 
Suwalszczyzna najpóźniej znalazła się w granicach Rzeczpospolitej. Suwałki odzyskały niepodległość dopiero 24 sierpnia 1919 roku. Po I wojnie światowej region stał się areną konfliktu polsko-litewskiego. Wprawdzie już w listopadzie 1918 roku ukonstytuowała się, stanowiąca organ polskiego samorządu, Tymczasowa Rada Obywatelska Okręgu Suwalskiego, której celem było pokojowe przejęcie władzy, a w lutym 1919 roku odbyły się tutaj wybory do Sejmu Ustawodawczego, to wiosną 1919 roku stanowisko okupanta uległo radykalnej zmianie. W maju 1919 roku, za zgodą Niemców, do miasta wkroczyły oddziały wojsk litewskich, a w ślad za nimi milicja i urzędnicy. W końcu lipca, na skutek decyzji jakie zapadły na forum międzynarodowym, Litwini opuścili jednak Suwałki. Konflikt mimo to nie wygasł, a jego kulminacją był wybuch 23 sierpnia 1919 roku powstania sejneńskiego i trwające kilka dni polsko-litewskie walki o Sejneńszczyznę. W tym czasie Suwałki były już wolne, bowiem 24 sierpnia 1919 roku do miasta wkroczyły oddziały 41 Suwalskiego Pułku Piechoty. Niewiele ponad dwa tygodnie później, 12 i 13 września 1919 roku miasto podejmowało z wizytą Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Marszałek wygłosił przemówienie, w którym powiedział do mieszkańców Suwałk: ,,Dzisiaj ziemia wasza jest wolną”.

 

Źródło: UM Suwałki

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.02.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 1.18% 4.5402 4.6320
USD 1.41% 4.1541 4.2381
GBP 1.55% 5.1612 5.2654
CHF 1.27% 4.2985 4.3853
02.04.2020

Sprzedam

Dodaj nowe ogoszenie