17.06.2013

17.06.2013 Naziemna Telewizja Cyfrowa w Podlaskiem

W województwie podlaskim został wyłączony analogowy sygnał telewizyjny. Teraz dostępny jest wyłącznie sygnał cyfrowy. Oznacza on lepszą jakość i większe możliwości.

 


Symboliczne przełączenie sygnału miało miejsce o świcie, w białostockim ośrodku Telewizji Polskiej, z udziałem Ministra Administracji i Cyfryzacji Michała Boniego oraz członka zarządu TVP Mariana Zalewskiego. Obecni byli także wojewoda podlaski Maciej Żywno, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, dyrektor białostockiego oddziału Telewizji Polskiej Grzegorz Sawicki oraz dyrektor białostockiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej Czesław Śliwoniuk.

Wyłączenie nadajników analogowych objęło 102 podlaskie gminy, ponad 1mln. 60 tys. mieszkańców. Brak sygnału analogowego oznacza, że odbiór kanałów telewizyjnych, jest możliwy jedynie po zainstalowaniu odpowiedniego sprzętu: dekoderów typu DVB -T   MPEG-4 oraz podłączeniu do anteny zewnętrznej. Chyba, że telewizor jest nowej generacji i ma ten dekoder już wbudowany.  Wszelkie szczegóły techniczne są starannie opisane i zilustrowane na stronie  www.cyfryzacja.gov.pl. Informacje można także znaleźć pod bezpłatnym numerem telefonu  800 007 788. Na pytania odpowiedzą także specjaliści z Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Białymstoku tel. 85/ 657 83 10 (w godz. od 8.00 do 15.00) oraz białostockiego oddziału Telewizji Polskiej tel.  85/ 664 81 48  i  85/ 664 81 65


Mieszkańcy zachodnich gmin województwa podlaskiego, którzy odbierają sygnał z nadajnika w Miłkach koło Giżycka oraz z nadajnika w Łomży mają czas na przygotowanie się do 23 lipca. Obejmie ich siódmy, ostatni etap wyłączenia sygnału analogowego.


Podlaski Urząd Wojewódzki wspólnie z białostockim oddziałem TVP oraz białostocką delegaturą Urzędu Komunikacji Elektronicznej wspólnie opracowali  plan kampanii informacyjnej i wspólnie go realizują. Zaczęło się od konkurs na logo i hasło kampanii. Chcieliśmy by w promocji procesu cyfryzacji był akcent regionalny. Dzieci to dobry komunikator i lubią cyfrowe nowości, do tego mają ogromną wyobraźnię. Wygrało hasło  Włącz cyfrową. Włącz Podlaskie Zwycięskie logo i hasło znalazło się na plakatach i ulotkach informujących o procesie cyfryzacji telewizji naziemnej.


Najważniejsze,  by informacja o zmianie sygnału analogowego na cyfrowy i koniecznych do tego przygotowaniach dotarła do jak największej liczby mieszkańców regionu. Tu bezcenna jest rola samorządów, które staraliśmy się i nadal staramy  informować w każdy możliwy sposób -  i za pomocą komunikatów i w czasie spotkań, kongresów. Dbamy o to, by przy każdej tego typu okazji było stoisko „cyfryzacyjne”. Dla wszystkich chętnych przedstawiciele UKE i białostockiego oddziału Telewizji Polskiej prowadzą wykłady informacyjne. Był już cały cykl wykładów dla uczestników  Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Mamy ich w Podlaskiem dwanaście.  Spotkania odbywają się już regularnie od lutego. Był też wykład  dla przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych z regionu.


Od kilku tygodni województwo podlaskie przemierzał konwój cyfrowy, a w nim specjaliści z Urzędu Komunikacji Elektronicznej, wspólnie z pracownikami Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego i TVP w Białymstoku, którzy informowali o tym jak przygotować się do odbioru cyfrowego.


Cyfrowy konwój dotarł już do wielu miejscowości w regionie, Był już między innymi w Kruszynianach, Jurowcach, Dąbrowie Białostockiej, Narewce, Gródku, Ciechanowcu, Grajewie, Rajgrodzie, Radziłowie, Augustowie i Siemiatyczach. W konwoju jeżdżą przedstawiciele PUW, TVP oraz UKE z wozem do pomiarów. Są pokazy odbioru cyfrowego, podłączania i ustawiania anten, punkt informacyjny z ulotkami i plakatami. Konwoje cyfrowe – to nie wszystko. 16 czerwca, dzień przed wyłączeniem sygnału analogowego i włączeniem cyfrowego w Michałowie  TVP zorganizowało cyfrowe miasteczko.


Bardzo ważna jest pomoc tak zwanych patroli cyfrowych. To przeszkoleni przez UKE uczniowie szkół o profilu elektrycznym oraz harcerze. UKE przeszkoliło chętnych ( już 70 osób), a teraz zbiera zgłoszenia od potrzebujących pomocy osób i wysyła informacje do szkół. Uczniowie z patroli mają identyfikatory i sprawnie działają już w Białymstoku i Suwałkach i Siemiatyczach. Za darmo udzielają porad, pomagają podłączyć sprzęt.


Policja ostrzega: trwająca obecnie cyfryzacja telewizji naziemnej jest okazją do uaktywnienia się wielu oszustów, którzy nie przebierając w środkach, wykorzystują różnego rodzaju metody wyłudzenia pieniędzy Najbardziej narażoną grupą osób są ludzie starsi, samotnie mieszkający, którzy mogą stać się łatwym celem naciągaczy. Podlaska Policja, która  włączyła się w kampanię promocyjną cyfryzacji telewizji naziemnej, apeluje aby z rozwagą podchodzić do promocyjnych ofert zakupów i podpisywania jakichkolwiek umów. Nieuczciwi sprzedawcy odwiedzający konsumentów w miejscu zamieszkania  informują, że jeśli nie kupią oferowanego przez nich dekodera satelitarnej platformy cyfrowej, nie będą mieli dostępu do telewizji. Oszuści podający się za przedstawicieli operatorów oferują usługi w zakresie dostrajania odbiorników bądź próbują wymusić podpisanie umowy, jako rzekomo najlepszego lub wręcz jedynego sposobu na dalsze oglądanie programów.


Policja zwraca się z prośbą  z prośbą o przekazywanie wszelkich informacji o osobach, które zachęcają do kupna cyfrowego dekodera niewiadomego pochodzenia lub zmuszają do zawarcia różnych umów. Nie dajmy się oszukać. Pod żadnym pozorem nie wpuszczajmy ich do domu, a jeśli będą nachalni, natychmiast dzwońmy do najbliższej jednostki policji pod numer 997 lub 112.


udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
19.04.2024

MAGAZYNIER

Dodaj nowe ogoszenie