04.06.2019

4 czerwca w Suwałkach. Dzień Wolności pod Dębem Wolności [wideo i zdjęcia]

W Parku Konstytucji 3 Maja pod Dębem Wolności miały miejsce obchody 30. rocznicy wolnych wyborów do Senatu i częściowo wolnych do Sejmu.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ówczesnej opozycji demokratycznej, działacze NSZZ Solidarność i Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" z Suwałk, kombatanci, przedstawiciele suwalskiego samorządu, jednostek i instytucji kultury, radni miejscy i wojewódzcy, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta. Wydarzenia sprzed 30-tu lat w Suwałkach przypomniał Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach. 

– Szybko udało się powołać Wojewódzki Komitet Obywatelski. Na jego czele w drodze kompromisu stanął Andrzej Widliński pełniący funkcję dyrektora suwalskiej filii Akademii Teologii Katolickiej. Wiceprzewodniczącymi zostali Grzegorz Wilczyński – nauczyciel z Suwałk oraz Zdzisław Wasilewski – przewodniczący Tymczasowej Rady Rolników Indywidualnych ,,Solidarność’’ Region Pojezierze- powiedział Przewodniczący Rady Miejskiej.

W 1989 r. Suwalszczyzna otrzymała wsparcie z Warszawy. Wymyślono, że najlepszymi kandydatami obozu solidarnościowego na naszym terenie będą znane nazwiska. Z tego powodu kandydatem do Senatu został Andrzej Wajda urodzony w Suwałkach, zaś do Sejmu Bronisław Geremek. Pierwsze spotkanie wyborcze suwalskiego Komitetu Wyborczego odbyło się 3 maja 1989 r. w Parku Konstytucji 3- Maja. Przybyło na nie mnóstwo suwalczan.

4 czerwca suwalczanie niesieni euforią i nadzieją na zmiany tłumnie ruszyli do urn wyborczych. Przed kabinami do głosowania ustawiały się długie kolejki. Frekwencja w Suwałkach była rekordowa i wyniosła prawie 60 proc.. Wybory te okazały się prawdziwym sukcesem dla Komitetu Obywatelskiego. Suwalczanie oddali na A. Wajdę 67,3 proc. głosów, a na B. Geremka ponad 73 proc. Z kolei dla obozu rządowego wybory oznaczały totalną klęskę.

– Wszystkim działaczom opozycji z lat 80- tych, i wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania wyborów z czerwca 1989 należna jest pamięć i podziękowanie. Dziś wspomnę m.in.: Tadeusza Tylendę, Krzysztofa Zadrąga, Aleksandra Serdyńskiego oraz Piotra Bajera, Mirosława Basiewicza, Jerzego Broca, Stanisława Kowalczyka, Weronikę Merecką, Jarosława Słabińskiego, Wojciecha Tucholskiego i Wojciecha Wasilewskiego. Pamiętamy i dziękujemy- powiedział Zdzisław Przełomiec.

Z Parku Konstytucji 3 Maja uroczystości przeniosły się do Suwalskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyło się otwarcie wystawy ,,Suwałki w Wyborach 4 czerwca 1989 roku”, prezentacja filmu z zasobów archiwalnych Video Studio Gdańsk ,,Nie śpij bo cię przegłosują” i prezentacja archiwalnych materiałów związanych z lokalnymi wydarzeniami z kampanii wyborczej do parlamentu w 1989 roku. Wszystko zakończył recital Grzegorza Kucharzewskiego ,,Pieśni wolności i solidarności”.

Dzień wczesniej, 3 czerwca w ramach obchodów w SOKu można było obejrzeć widowisko narracyjne ,,Sól ziemi. Obywatele” według scenariusza Małgorzaty Litwinowicz z muzyką Jolanty Kossakowskiej.

 

 

Źródło: UM Suwałki

Fot. Wojciech Drażba

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.01.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.3925 4.4813
USD 0.00% 3.9791 4.0595
GBP 0.00% 4.8884 4.9872
CHF 0.00% 4.1100 4.1930
01.06.2020

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe ogoszenie