25.08.2020

Adam Gorlo otwiera poradnię w Suwałkach. Usuwanie żylaków nie musi boleć

Już wkrótce pacjenci z naszego regionu będą mieli dostęp do najnowocześniejszych i małoinwazyjnych metod leczenia żylaków.

Dr Adam Gorlo, elektrofizjolog akredytowany przez Europejskie Towarzystwo Zaburzeń Rytmu  Serca, specjalista w dziedzinie kardiologii i chorób wewnętrznych, członek Europejskiego Towarzystwa Zaburzeń Rytmu Serca oraz Sekcji Zaburzeń Rytmu Serca Polskiego Towarzystawa Kardiologicznego otwiera klinikę Cardiovita w Suwałkach.

Iza Szumielewicz: Ponad połowa Polaków cierpi z powodu przewlekłej niewydolności żylnej. Co sprawia, że ten problem jest aż tak powszechny?

Adam Gorlo: - Ogólnie, ponad 60 proc. dorosłych pacjentów cierpi z powodu przewlekłej niewydolności żylnej; zdecydowanie częściej problem występuje w krajach rozwiniętych. Do czynników ryzyka przewlekłej niewydolności żylnej należą: wiek, płeć żeńska, otyłość (szczególnie BMI pow 30 kg/m.kw.), rodzinne występowanie  niewydolności żylnej, pozycja siedząca i stojąca w pracy, ciąża. Długotrwała pozycja siedząca lub stojąca i nadwaga sprawijąa, że krew z trudem odpływa z kończyn dolnych, prowadząc do poszerzenia żył a następnie do wystąpienia refluksu żylnego, i z biegiem lat do przewlekłej niewydolności żylnej. W Europie Zachodniej zaledwie 1 proc. pacjentów z przewlekłą niewydolnością żylną jest leczonych w sposób właściwy. W Polsce na pewno nie jest lepiej.

Czy w Polsce północno-wschodniej ten problem występuje na jeszcze większą skalę niż w innych regionach kraju?

- Problem jest tu porównywalny do innych regionów kraju.  Jednak nasi pacjenci mają zdecydowanie bardziej utrudniony dostęp do fachowych i nowoczesnych metod pozwalających rozwiązać ten problem.  Stąd pomysł stworzenia kliniki mogącej nieść pomoc dużej liczbie pacjentów.

- Tak. Należy zaznaczyć, że fachowa pomoc na odpowiednio wczesnym etapie pozwala tego zagrożenia uniknąć. Niestety, w Polsce podobnie jak na świecie leczeniem zabiegowym objęci są głównie pacjenci z bardzo zaawansowanymi zmianami takimi jak owrzodzenia podudzi, zaniki skórne, masywne obrzęki. Gdyby odpowiednio wcześnie wdrożono adekwatne leczenie, można by tych powikłań uniknąć.

Jakie są metody leczenia żylaków?

- Do metod zabiegowych leczenia przewlekłej niewydolności żylnej należą: stripping, czyli chirurgiczne usunięcie niewydolnych pni żylnych (zabieg bardzo agresywny o niezadawalajacej  skuteczności, wymagający konieczności noszenia opasek uciskowych przez długie tygodnie. Niestety, jest to jedyna metoda refundowana przez NFZ.

- obliteracja laserowa -  zabieg znacznie mniej obciążający pacjenta, nieco bolesny, o zadowalającej skuteczności

- ablacja RF ClosureFast- zabieg porónywalny do metody laserowej o podobnej skuteczności jak metoda z użyciem lasera. Na korzyść tej metody przemawia możliwość  dostarczenia większej energii niezbędnej do pełnej obliteracji.

- zabieg z użyciem kleju tkankowego VenaSeal- zabieg nieporównywalnie mniej bolesny aniżeli powyższe o bardzo wysokiej skuteczności. Nie wymaga stosowania opasek uciskowych w dłuższym okresie. Pacjenci po tym zabiegu po kilku dniach bez obaw mogą powrócić do codziennego życia.

- skleroterapia piankowa – zabieg najmniej inwazyjny, ale też najmniej skuteczny w perspektywie długoterminowej

 Jakie metody zamierzacie stosować w Waszej klinice?

W Poradni Cardiovita w Suwałkach pacjenci będą mieli dostęp do wszystkich powyższych metod  wykonywanych przez doświadczonych operatorów z  Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie oraz Kliniki Chirurgii Naczyniowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kiedy pierwsze zabiegi?

- Pierwsze zabiegi będą wykonywane w październiku. Zapisy na konsultacje będą dostępne od 1 września. Szczegóły na www.cardiovita.pl.

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


PGE Skra Bełchatów

29.02.2024
17:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.29.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.02.2024

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie