25.07.2016

Akcja „Krzyś” w cieniu Jarmarku Folkloru [zdjęcia]

Tegoroczna, 13. już „Akcja Krzyś”, tradycyjnie organizowana w parafii św. Kazimierza Królewicza w Suwałkach przebiegała pod hasłem” „Dbam o stan techniczny swojego pojazdu”. Wygłaszanych w czasie mszy pogadanek na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym wysłuchały tysiące suwalczan. Niestety, znacznie mniejszym niż w latach ubiegłych zainteresowaniem cieszyły się imprezy towarzyszące. Powód – odbywający się w tym samym dniu Jarmark Folkloru.

- Nigdy nie jesteśmy odpowiedzialni tylko za swoje życie. Tej odpowiedzialności nie weźmie też za nas święty Krzysztof – w swojej „homilii” mówił Henryk Grabowski, dyrektor suwalskiego WORD.

Zarówno on, jak i wiceminister SWiA Jarosław Zieliński i poseł Bożena Kamińska apelowali do kierowców o dbałość o stan techniczny pojazdów w wyspecjalizowanych w tej dziedzinie stacjach obsługi pojazdów. W Suwałkach na koniec czerwca br. zarejestrowanych było ponad 43.000 pojazdów, w tym 31.000 to samochody osobowe. W pierwszej połowie br zarejestrowano 800 samochodów. Z jeżdżących po suwalskich drogach pojazdów ok. 60 proc. ma już 10 i więcej lat.

- W mieście jest 14 stacji diagnostycznych i ponad 70 zakładów naprawy samochodów, a jaki jest stan techniczny naszych pojazdów widać po plamach oleju na parkingach – stwierdził prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, który dodał, ze jeszcze w tym tygodniu Budimex wystąpi o wydanie pozwolenia na budowę obwodnicy Suwałk Prace przy tej ważnej inwestycji mają rozpocząć się jeszcze w tym roku, a zakończyć za dwa lata... 

Czołowe miejsca w krajowych statystykach wypadków śmiertelnych zajmują województwa lubelskie i podlaskie. Jedną z przyczyn wypadków są słabe drogi. „Jedźmy ostrożnie” – apelował do kierowców wiceminister J. Zieliński. „ Święty Krzysztof czuwa nad użytkownikami dróg, ale oni sami nie mogą zapominać o zachowaniu zdrowego rozsądku” – dodała poseł B. Kamińska.

Tradycyjnie na palcu przed kościołem akcję edukacyjną prowadzili policjanci, strażnicy miejscy, pracownicy WORD. Najmłodsi mogli zasiąść za kierownicą policyjnego radiowozu czy samochodu Straży Miejskiej, wczuć się w rolę policjanta na motocyklu goniącego na sygnale pirata drogowego lub przejechać się kolejową drezyną. Można było też oddać krew.  Na gości „Krzysiowego” pikniku czekała rewelacyjna grochówka.   

* * *

Święty Krzysztof – męczennik, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, jeden z Czternastu Świętych Wspomożycieli - jest świętym znanym głównie z legend, choć badania historyczne dowodzą, że pochodził z Azji Mniejszej i poniósł męczeńską śmierć za panowania Trajana Decjusza, ok. 250 roku.

Krzysztof stał się patronem mostów, miast położonych nad rzekami, przewoźników, flisaków, biegaczy i żeglarzy, podróżników i pielgrzymów, również patronem dobrej śmierci – szczególnie na wschodzie, a obecnie kierowców.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 25 lipca. W dzień świętego Krzysztofa odbywa się w niektórych parafiach poświęcenie pojazdów. Tego samego dnia w polskim Kościele obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Kierowcy z inicjatywy m.in. Duszpasterstwa Kierowców. 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
20.05.2024

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie