09.01.2014

Akcja w zadymionej piwnicy [wideo]

W jednej z podsuwalskich miejscowości wybucha pożar. Na miejsce przybywają strażacy i szybko orientują się, że w piwnicy, gdzie wybuchł ogień, znajduje się człowiek. Wyposażeni w aparaty powietrzne ratownicy schodzą do podziemi. Tam, gdy już znajdują poszkodowanego, okazuje się, że wyjście z piwnicy zostało odcięte.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia, które miały przygotować strażaków do działań w podobnych sytuacjach. Przeprowadzono je pod koniec ubiegłego roku w budynku straży przy ulicy Pułaskiego. Wzieli w nim udział młodzi strażacy z OSP Raczki. - Mieli za zadanie przeszukanie piwnicy, znalezienie poszkodowanego oraz ugaszenie i zlokalizowanie pożaru - wyjaśnia młodszy kapitan Michał Poradowski z suwalskiej Straży Pożarnej.

W jednym z zaułków krętej strażackiej piwnicy ukryto młodego chłopaka. Udawał on poszkodowanego, który stracił przytomność. Na jego ratunek ruszyło dwóch strażaków. - Oprócz ciężkiego sprzętu, dodatkowym utrudnieniem było dla nich to, że nie znali układu korytarzy piwnic. Wszystko miało jak najbardziej przypominać prawdziwą sytuację - podkreśla strażak. Podziemia odpowiednio zadymiono, włączono efekty dźwiękowe i świetlne. - W pewnym momencie strażacy dostali sygnał, że wejście do piwnicy zostało zawalone i sami musieli znaleźć drogę wyjścia - opowiada młodszy kapitan Poradowski.

- Ćwiczenia miały na celu doskonalenie techniki posługiwania się aparatami oddechowymi w miejscach zadymionych, gdzie poszukujemy osób poszkodowanych - tłumaczy Jarosław Bubrowski z Ochotniczej Straży Pożarnej. Strażak podkreśla też, że ważne było to, że druchowie ćwiczyli w miejscu, którego nie znali, a dodatkowe efekty pokazały im czego mogą się spodziewać w czasie prawdziwej akcji.

(mkapu)

udostępnij na fabebook
09.01.2014, 12:03:43

Rowerzysta

Fajnie to to się ogląda.. a weź pospaceruj w takim ubraniu.. widać po jednym strażaku że cały czerwony ledwo zipie.. nie ma lekko..

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.22.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.6765 4.7709
USD 0.00% 4.4335 4.5231
GBP 0.00% 5.2967 5.4037
CHF 0.00% 4.7230 4.8184
21.03.2023

Mieszanka zbożowa

Dodaj nowe ogoszenie