12.07.2026

Bardzo dobre wyniki matur w Puńsku, cieszy zdolna młodzież z niższych klas LO i Szkoły Podstawowej

Maturzyści z litewskiego Liceum Ogólnokształcącego w Puńsku uzyskali bardzo dobre wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Do matury przystąpiło 29 uczniów, a zadało 28. Jeden nie dał rady z matematyką.  Daje to  ponad 95 - procentowy wskaźnik zdawalności.

W całym powiecie sejneńskim  maturę zdawało112 uczniów, a zdało 101. Wskaźnik -90,2 proc. Średnia zdawalność w województwie podlaskim to 81,1%. W  Suwałkach egzamin zdały 782 osoby, co oznacza ogólną zdawalność w mieście na poziomie 92,65%.

- Jestem  bardzo zadowolony - tak skomentował wyniki egzaminów dojrzałości tegorocznych maturzystów dyrektor liceum w Puńsku Alvidas Nevulis.

Cieszą go  lepsze od ubiegłorocznych wyniki m.in. egzaminu z matematyki, a niektóry uczniowie zdali egzamin z języka angielskiego uzyskując 100 punktów,  inni po 97- 99 pkt. Daje to im  duże szanse na dostanie się na renomowane uczelnie w kraju i zagranicą. Około połowy wybiera  litewskie uniwersytety.

Przypomnijmy, że na zakończenie roku szkolnego (jeszcze przed maturą) sześciu maturzystów otrzymało świadectwa z wyróżnieniem. Najwyższe wyniki osiągnęły: Emilija Ariana Hattigh, Sigita Aleksaitė, Julija Krakauskaitė, Vaiva Vaicekauskaitė, Erika Stankevičiūtė, Natalija Chšanauskaitė. Stypendium im. Jeronimasa Šalčiūnasa z Fundacji w Mariampolu otrzymała Emilija Ariana Hatting.

Zdolne kolejne roczniki uczniów

Pod sam koniec czerwca w LO odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego.

Rok szkolny 2025–2026 był owocny dla całej społeczności Liceum Ogólnokształcącego im. 11 Marca w Puńsku. Uczniowie osiągnęli znaczące wyniki w nauce, sztuce i sporcie, aktywnie uczestniczyli w życiu społecznym, pielęgnowali litewskie tradycje i godnie reprezentowali swoją szkołę i kraj w Polsce i za granicą. Te osiągnięcia są owocem konsekwentnej pracy uczniów, poświęcenia nauczycieli i współpracy całej społeczności – cieszyło się kierownictwo szkoły  i cała społeczność szkolna.

Do wyższej klasy przeszli  z wyróżnieniem : Nojus Uzdila (klasa 1), Sara Žilinskaitė (klasa 1), Tomas Liaukevičius (klasa 1), Matas Grigutis (klasa 2), Jokūbas Jankauskas (klasa 3), Ula Vilkelytė (klasa 3) i Virginija Rėkutė (klasa 3).

Za wybitne wyniki w nauce otrzymali oni nagrody książkowe. Nagrody Starosty Powiatu Sejneńskiego otrzymało troje uczniów: Lena Leončikaitė – za osiągnięcia sportowe oraz Nojus Uzdila i Jokūbas Jankauskas – za wysokie wyniki w nauce. Jokūbas Jankauskas otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów RP za najwyższą średnią ocen.

Dobrą wiadomością dla liceum Puńsku są też doskonałe wyniki egzaminów 8-klasistów.

Szkoła  Podstawowa w Puńsku okazała się  najlepsza  w powiecie, uzyskując– średni wynik z trzech przedmiotów 73,24 %. Zdecydowana większość z nich wybrało do dalszej nauki  liceum w Puńsku. Należy zatem spodziewać się, że kolejni uczniowie LO będą podtrzymywać wysoki poziom nauki w tej jedynej litewskiej szkole w Polsce.

Na razie wiadomo, że I klasa LO od nowego roku szkolnego będzie liczyć co najmniej 23 uczniów.

Przypomnijmy, że Liceum w Puńsku wciąż uzyskuje brązowy medal w rankingu wydawnictwa Perspektywy. W rankingu za 2025 roku uplasowało się na 16. miejsce w  województwie i 713. w Polsce. Najlepszy wynik szkoła osiągnęła w 2020 roku. Wówczas Liceum zajmowało 6. miejsce w województwie i 209. w kraju.

WYG

Źródło i fot: LO w Puńsku

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.12.2026 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2226 4.3080
USD 0.00% 3.6134 3.6864
GBP 0.00% 4.8314 4.9290
CHF 0.00% 4.5222 4.6136
Dodaj nowe ogoszenie