14.01.2021

Bardzo duże zainteresowanie szczepieniami wśród seniorów. W piątek ruszają zapisy

Do końca tego tygodnia w suwalskim szpitalu mają zakończyć się szczepienia przeciwko koronawirusowi tak zwanej „grupy zero”, a więc pracowników sektora medycznego. Liczba chorych maleje, ale wirus wciąż jest bardzo groźny.

Jak mówił na antenie Radia 5 Adam Szałanda, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach, w pierwszym tygodniu stycznia w suwalskim szpitalu zaszczepiono 150 osób, w drugim 90, a w mijającym aż 630. Są to nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale też pracownicy administracji, obsługi szpitala, salowe, pracownicy przychodni znajdujących się na terenie powiatu, aptekarze oraz pracownicy miejskiego i gminnych ośrodków pomocy społecznej.

Bardzo duże zainteresowanie szczepionkami utrzymuje się w szpitalu w Augustowie. Ponad 90 osób zaszczepiło się jak dotąd w Sejnach.

- Zamówiliśmy kolejne dwa podwójne pakiety szczepionek. Na liście mamy 180 oczekujących na szczepienie. Są to głównie medycy, ale również osoby pracujące w placówkach opiekuńczych na terenie miasta i powiatu - wylicza Waldemar Kwaterski, dyrektor szpitala w Sejnach.

Jak mówi, jest bardzo duże zainteresowanie szczepionkami wśród osób w wieku 70 plus. Chęć przyjęcia szczepionki zgłosiło w Sejnach już około 300 osób.

- Na razie opracowaliśmy takie własne, gospodarcze metody logistyczne. Jeśli ktoś z seniorów nie będzie mógł dojechać, zostanie przywieziony na zastrzyk. Szczepienia będą odbywały się w poradni w budynku szpitala. Mieścimy się w centrum miasta, więc każdy bez problemu znajdzie punkt szczepień - dodaje dyrekto W. Kwaterski. 

W sejneńskim szpitalu liczba chorych na Covid-19 zmienia się bardzo dynamiczne. Pod koniec minionego tygodnia hospitalizacji wymagało 12 osób, w poniedziałek 15, a obecnie jest ich dziesięcioro. Jedna osoba zmarła.

 

Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów.

Na konkretny termin szczepienia mogą zarejestrować się:

  • od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat

  • od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat

Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r. O starcie rejestracji dla kolejnych grup będziemy informować na bieżąco.

Jeżeli jest już Twój etap rejestracji (od 15.01 - osoby powyżej 80. roku życia, od 22.01 - osoby powyżej 70. roku życia), masz trzy możliwości zapisu na szczepienie:

1. Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię - 989

Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby.

Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

2. Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.

3. Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień

Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są tutaj.

W wybranym przez Ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.

ZOBACZ MAPĘ PUNKTÓW SZCZEPIEŃ 

 

 O zaszczepienie się przeciwko koronawirusowi apeluje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk:

 Szanowni Państwo, w tym tygodniu, w piątek, rozpocznie proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19. To zawsze będzie indywidualna i osobista decyzja jednak uważam, że szczepionka jest obecnie jedynym gwarantem powrotu do jako takiej normalności, którą pamiętamy sprzed roku. Osobiście podjąłem decyzję, że w ochronie swojego zdrowia i zdrowia innych przyjmę szczepienie w pierwszym możliwym terminie wynikającym z rządowego harmonogramu szczepień.


W Suwałkach do tej pory zgłosiło się 5 gabinetów lekarskich, które zaoferują swoje usługi w zakresie Narodowego Programu Szczepień. Są to Zakłady Podstawowej Opieki Zdrowotnej przy ulicach: Patli, Emilii Plater, Emila Młynarskiego, Klonowej i Ludwika Waryńskiego.
Dziękuję suwalskim medykom za zgłoszenia i liczę na to, że również kolejne gabinety Podstawowej Opieki Zdrowotnej dołączą do nich i stworzą kolejne zespoły szczepienne.

Pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się 27 grudnia ubiegłego roku. Pierwsze dawki w tzw. etapie 0  przyjęły osoby najbardziej narażone na zakażenie. Są to m.in.: pracownicy sektora ochrony zdrowia oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych.

Szczepionki dla kolejnych grup zostały podzielona na 3 etapy. W piątek ruszy proces rejestracji do szczepień dla osób powyżej 80 roku życia. Tydzień później, 22 stycznia, będą mogły się rejestrować osoby powyżej 70 roku życia. Szczepienia tych osób ruszą 25 stycznia.

Rząd postanowił powierzyć gminom organizację transportu osób niepełnosprawnych i mających ograniczone możliwości skorzystania z transportu publicznego do punktów szczepień. Mogą Państwo liczyć na naszą pomoc w tym zakresie. Szczegóły dotyczące tej akcji znajdą Państwo w środkach masowego przekazu oraz na stronie internetowej Rzędu Miejskiego w Suwałkach.

Wszyscy tęsknimy za normalnością i zniesieniem oganiczeń w funkcjonowaniu jednostek, organizacji i firm. To umożliwi nam szczepionka. Staniemy się bezpieczni dla rodziny, znajomych i naszych współpracowników. Przede wszystkim zagwarantujemy bezpieczeństwo własnego zdrowia. Wiem z własnego doświadczenia, że ta choroba nie jest zwykłym sezonowym przeziębieniem.

Zachęcam raz jeszcze bardzo gorąco wszystkich mieszkańców Suwałk by zdecydowali się przyjąć szczepionkę przeciw koronawirusowi.

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk

 

Na stronie internetowej Urzędu Miasta w Suwałkach powstała spcjalna zakładka poświęcona szczepieniem przeciw COVID-19. Szczegóły można znaleźć TUTAJ.

 

Od początku pandemii na koronawirusa zachorowało w Polsce 1 404 905 osób. Zmarły 32 074.

Czwartkowy raport zakażeń (stan na godz. 10.00, 14.01.2021 r.) to 9 053 nowych zakażeń oraz 481 zgonów (364 – choroby współistniejące, 117 Covid). W województwie podlaskim stwierdzono 333 nowe zakażenia, zmarło 26 osób. Tylko jedna z nich nie miała chorób współistniejących. W powiecie suwalskim odnotowano sześć nowych zakażeń, bez zgonów. W Suwałkach koronawirusem zaraziło się 19 osób, w powiecie augustowskim wykryto pięć nowych zakażeń, a w powiecie sejneńskim – 6, jedna osoba zmarła (choroby współistniejące). W środę w suwalskim szpitalu znajdowało się 29 pacjentów zakażonych koronawirusem. Troje z nich wymagała intensywnej opieki medycznej. 

W poniedziałek do szkół wrócą uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej – klasy I – III oraz oddziałów przedszkolnych. W Onet Opinie Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że jeśli nie będzie zwiększała się liczba zakażeń, to w wariancie optymistycznym, w lutym, przynajmniej w systemie hybrydowym, do szkół powrócą uczniowie klas ósmych i klas maturalnych.

(just)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.21.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4863 4.5769
USD 0.36% 3.7135 3.7885
GBP 0.54% 5.0643 5.1667
CHF 0.05% 4.1638 4.2480
Dodaj nowe ogoszenie