26.09.2018

Będzie więcej miejsca na spotkania i dla strażaków. Ruszyły prace przy przebudowie remizy w Raczkach

Do 15 grudnia powinien zakończyć się pierwszy etap przebudowy remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Raczkach. Obiekt zostanie znacznie powiększony. Powstanie w nim tak bardzo potrzebna sala konferencyjna, miejsce spotkań dla seniorów, a strażacy zyskają większy garaż.

Bez wątpienia remiza OSP w Raczkach jest jednym z najbardziej znanych budynków w okolicy. Położona w centrum miejscowości strażnica jest pierwszym budynkiem, który rzuca się w oczy przy wjeździe do Raczek ze strony Suwałk, leży przy skrzyżowaniu dróg do Augustowa i Olecka. Niewątpliwie stanowi jedną z wizytówek miejscowości. Budynek dzielą ze sobą zgodnie strażacy i czytelnicy, bo od kilku lat na parterze remizy znajduje się gminna biblioteka publiczna. Sala na piętrze jest miejscem spotkań mieszkańców. Odbywają się w niej wesela, imprezy andrzejkowe, szkolenia rolnicze, wydarzenia organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury, czy spotkania dla osób bezrobotnych. Położona jest jednak na poddaszu i mieści zaledwie kilkadziesiąt osób.

Od kilku lat władze gminy Raczki borykają się z brakiem sali konferencyjnej z prawdziwego zdarzenia. Organizowane przez GOK konkursy recytatorskie, spotkania dla miłośników Raczkowskich Archiwaliów, wystawy, promocje książek, spektakle dla dzieci czy spotkania seniorów cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że sala GOK kilkanaście razy w roku dosłownie pęka w szwach. Nie dla wszystkich starcza miejsca. Często dość tłoczno bywa również na sesjach rady gminy.

Pojawiały się różnorodne pomysły – rozbudowa budynku gminy, budowa zupełnie nowego obiektu. Powstał również koncept rozbudowy remizy, ale jej koszt oszacowano na około trzy miliony złotych.

Gmina starała się o pieniądze na ten cel w kwocie 30 tys. euro z Projektu "Współpraca służb ratowniczych na transgranicznym obszarze Puszczy Augustowskiej i dorzecza Niemna" przy współpracy transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

- Dzięki wsparciu wiceministra Jarosława Zielińskiego udało się pozyskać 400 tys. zł z Narodowego Centrum Kultury. Wraz z pieniędzmi z budżetu  udało się zgromadzić 735 tys. złotych - mówi Andrzej Szymulewski, wójt Gminy Raczki.

Za te pieniądze rozbudowana zostanie głównie część garażowa remizy, od strony dawnej gospody. Nowa część zostanie wybudowana do wysokości obecnej podłogi piętra i zabezpieczona. Ma to potrwać do 15 grudnia. Następnie dobudowa w stanie surowym zostanie zabezpieczona i poczeka na kolejny zastrzyk gotówki.

- Planujemy, że koniec budowy nastąpi w 2020 roku – mówi Andrzej Szymulewski, wójt Gminy Raczki. - Na tę inwestycję w 2019 roku mamy zamiar wydać z budżetu samorządu 400 tys. złotych - dodaje.

Po modernizacji mieszkańcy Raczek i okolicznych miejscowości będą mogli korzystać z nowoczesnej, multimedialnej sali konferencyjnej, która zdoła pomieścić 180 osób. Sala będzie dzielona. Na dole własne pomieszczenie będzie miał klub seniora, a garaże strażaków-ochotników będą bardziej przestronne. Obiekt wzbogaci się o windę przystosowana dla osób niepełnosprawnych, szatnię oraz łazienki.udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.28.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.5447 4.6365
USD 0.00% 3.8472 3.9250
GBP 0.00% 5.3161 5.4235
CHF 0.00% 4.2055 4.2905
Dodaj nowe ogoszenie