23.06.2020

Bull Run-12 w okolicach Augustowa i Olecka. Terytorialsi z Suwałk na ćwiczeniach NATO [wideo i foto]

W poniedziałek, 22 czerwca w rejonie Augustowa i Olecka minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak obserwował międzynarodowe ćwiczenie pod kryptonimem Bull Run-12.

Jego celem jest przede wszystkim sprawdzenie zdolności do sprawnego przemieszczenia pododdziałów na znaczną odległość oraz prowadzenie działań obronnych.

W ćwiczeniu  uczestniczyło  2 tys. żołnierzy. W trakcie spotkania z żołnierzami szef MON przekazał także symbolicznie kluczyki do pojazdów POPRAD, które weszły na wyposażenie 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.
 
- Bardzo dziękuję żołnierzom państw sojuszniczych za to, że mają tyle woli i zapału, żeby doskonalić swoje umiejętności. Widzą to mieszkańcy tej części naszego kraju i dzięki temu czują się bezpieczni. Dziękuję za to, że wojska sojusznicze tak świetnie radzą sobie ze stawianymi zadaniami. To jest też ważne, jak postrzegani jesteśmy jako Sojusz Północnoatlantycki przez sąsiadów, przez państwa, które ostatnimi czasy najeżdżały inne kraje. Pokazujemy, że razem jesteśmy silni, że jesteśmy gotowi, żeby zapewnić bezpieczeństwa Polsce, żeby zapewnić bezpieczeństwo całej wschodniej flance NATO – mówił szef MON.
 
Bull Run-12 to również zgrywanie pododdziałów międzynarodowych, podnoszenie ich interoperacyjności oraz wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa lokalnej społeczności poprzez demonstrację możliwości ćwiczących wojsk. Ważnym elementem ćwiczenia jest aspekt działania żołnierzy na terenach cywilnych. 
 
Podczas ćwiczenia szef resortu obrony przekazał żołnierzom 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej przeciwlotnicze zestawy rakietowe Poprad. Zaplanowane na 2020 r. dostawy obejmują 22  egzemplarzy Poprad z partii seryjnej oraz 2 egzemplarze z partii próbnej po dostosowaniu do partii seryjnej. Oprócz 15 Brygady, dostawy egzemplarzy seryjnych planowane są do 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz do 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej do końca października. SPZR Poprad dostosowane do partii seryjnej zostaną przekazane natomiast na potrzeby procesu szkolenia żołnierzy do Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie do końca listopada.
 
- Ćwiczenia, które mamy okazję obserwować podnoszą bezpieczeństwo w szczególnym miejscu naszej Ojczyny, w północno-wschodniej Polsce, niedaleko przesmyku Suwalskiego. Zadaniem tych ćwiczeń z jednej strony była współpraca wojsk sojuszniczych, a z drugiej przećwiczenie mobilności wojska - mówił minister Błaszczak.
We współdziałanie podczas dwunastej edycji zajęć BULL RUN włączyły się pododdziały 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zadania Terytorialsów były wypadkową terytorialnego charakteru formacji. Żołnierze 12 batalionu lekkiej piechoty z Suwałk wspierali przemieszczenie jednostek eFG BFG i 15BZ oraz wprowadzenie ich w Stały Rejon Odpowiedzialności. Terytorialsi wystawili 11 posterunków na trasach przejazdu kolumn wojskowych. Podobne zadanie żołnierze 12blp będą też realizować w końcowym etapie zajęć BULL RUN-12.

Kolejnym pododdziałem 1PBOT zaangażowanym we współdziałanie była Grupa Rozpoznania Obrazowego. Operatorzy Bezzałogowego Systemu Powietrznego Flyeye prowadzili rozpoznanie na rzecz wojsk własnych. Dane z bezzałogowca były bezpośrednio przekazywane do stanowiska dowodzenia.

Zajęcia zgrywające BULL RUN-12 to kolejna okazja do współdziałania z żołnierzami NATO stacjonującymi w Bemowie Piskim. W kwietniu br. żołnierze Stanów Zjednoczonych uczestniczyli w procesie dystrybucji żywności w ramach operacji przeciwkryzysowej „Odporna Wiosna”. Polska strona organizowała warsztaty rozpoznawcze oraz podróż wojskowo-geograficzną dla wojsk eFP BFG. Amerykanie pełnili też rolę instruktorów podczas szkoleń żołnierzy 1PBOT z obsługi i prowadzenia ognia z granatników automatycznych Mk-19 oraz z medycyny pola walki.

***
W dniach 19-23 czerwca br., w rejonie Augustowa i Olecka, pododdziały międzynarodowej batalionowej grupy bojowej eFP NATO oraz wydzielone siły 16. Dywizji Zmechanizowanej prowadzą ćwiczenie pod kryptonimem Bull Run-12. W ćwiczeniu są zaangażowane siły: 2 batalionu zmechanizowanego, dywizjonu przeciwlotniczego, batalionu saperów, batalionu logistycznego i batalionu dowodzenia 15. Brygady Zmechanizowanej oraz batalionu US-Army, brytyjskiej kompanii rozpoznawczej, rumuńskiej baterii przeciwlotniczej i chorwackiej baterii artylerii, wspierane siłami 15. pułku przeciwlotniczego (bateria przeciwlotnicza z zestawami Poprad), 11. pułku artylerii (bateria wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta ) i 16. pułku logistycznego. Dodatkowo działania pododdziałów będą osłaniane z powietrza przez śmigłowce bojowe  Mi-24, W-3 i samoloty F-16.

Polska uczestniczy w inicjatywie NATO eFP - wzmocnionej Wysuniętej Obecności (ang. enhanced Forward Presence). Główną jej siłę stanowią cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO, rozmieszczone w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Każda grupa została utworzona przez państwo ramowe, którymi są odpowiednio: Stany Zjednoczone, Niemcy, Kanada i Wielka Brytania. Działania wszystkich grup koordynowane są przez Wielonarodową Dywizję Północny Wschód, sformowaną w Elblągu. Polska odgrywa  w inicjatywie eFP szczególną rolę. Jest jednym z państw gospodarzy, jest również państwem delegującym swoje siły do jednej z grup, a także tworzy na swoim terytorium wielonarodowe dowództwo dywizyjne, które ma zadanie koordynowania działań wszystkich grup eFP. Na co dzień „polska” grupa eFP współdziała z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną. eFP w Polsce to doskonały przykład dobrej współpracy sojuszniczej i partnerskiej Polski i USA w ramach NATO.

Źródło i fot.: MON, 1PBOT, DWOT

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.18.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4662 4.5564
USD 0.00% 3.6850 3.7594
GBP 0.00% 5.2026 5.3078
CHF 0.00% 4.0961 4.1789
17.06.2021

Sprzedam ponton

Dodaj nowe ogoszenie