04.07.2020

Bulwary nad Czarną Hańczą gotowe, była wicemarszałek kierownikiem Starej Łaźni [wideo i zdjęcia]

Ponad 20 milionów zł oraz pięć lat pracy pochłonęło zagospodarowanie terenu między mostami na ulicach Bakałarzewskiej i 24 Sierpnia.

Między rzeką a tyłami ulicy Kościuszki powstał atrakcyjny obszar rekreacyjno - kulturalny, połączony z terenami nad Zalewem Arkadia oraz ścieżkami spacerowymi i rowerowymi nad Czarną Hańczą od mostu na Wojska Polskiego przez mostek na przy Noniewicza do ulicy 1 Maja.

 

 

Prace na tak zwanych Suwalskich Bulwarach rozpoczęły się na początku 2016 roku od wykupu działek i budowy drogi z parkingami na tyłach ulicy Kościuszki. Kosztowały 1,75 mln zł.

Od końca 2017 do połowy tego roku trwała przebudowa i rozbudowa budynku dawnej łaźni miejskiej, do którego przeniosło się Centrum Sztuki Współczesnej Galeria Andrzeja Strumiłły, przejęte przez Suwalski Ośrodek Kultury od Muzeum Okręgowego i nazwane: Galeria Sztuki Stara Łaźnia. Koszt: 8,1 mln zł. 

Zagospodarowanie terenów zielonych - budowa strefy rekreacji i wypoczynku z trawnikami, chodnikami i ścieżkami dla rowerzystów i rolkarzy, ławkami i wiatami do grillowania oraz lampami oświetleniowymi kosztowało 4,8 mln zł. 

Odmulenie, poszerzenie koryta, utwardzenie brzegów, budowa jazu spiętrzającego wodę, slipu dla kajaków i przepławki dla ryb kosztowało 3,1 mln zł. 

Na dokończenie prac w i wyposażenie obiektu w tegorocznym budżecie przewidziano około 2 mln zł, a 515 tys zł kosztowała budowa drugiego odcinka ulicy Andrzeja Wajdy z parkingami i oświetleniem.

Miasto Suwałki nie musiało wykładać całej ponad 20-milionowej kwoty, ponieważ otrzymały 6,2 mln dofinansowania z Unii Europejskiej i budżetu państwa.

Ponad dwa lata temu, 29 czerwca 2018 r. Urząd Marszałkowski informował:  

Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Anna Naszkiewicz i Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, podpisali w piątek, 29 czerwca dwie umowy na dofinansowanie z Unii Europejskiej miejskich inwestycji. 10 mln zł trafi na remont budynku starej łaźni, rewitalizację suwalskich bulwarów oraz kompleksową modernizację budynku Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Noniewicza.

– Miasto Suwałki jest świetnie przygotowane w kwestii pisania wniosków o środki unijne. Oba projekty znalazły się na szczycie listy rankingowej i otrzymały dofinansowanie 80 proc. wartości całej inwestycji. Życzę by przebiegły one sprawnie – mówiła Anna Naszkiewicz, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

 

„Rewitalizacja starej łaźni oraz bulwarów nad rzeką Czarna Hańcza w Suwałkach”.

Projekt obejmuje 2 zadania tj. rewitalizację budynku byłej łaźni (zadanie 1) oraz rewitalizację z zagospodarowaniem części terenów przyległych w celu utworzenia bulwarów nad rzeką Czarna Hańcza (zadanie 2).

Zadanie 1

Obejmuje zaadaptowanie budynku historycznej łaźni na obiekt użyteczności publicznej z przestrzenią wystawienniczą przeznaczoną na galerię oraz na potrzeby usług kultury i sportu jako zaplecza bulwarów nad rzeką Czarna Hańcza w Suwałkach.

Zadanie 2

Przewiduje rewitalizację i zagospodarowanie terenów nadrzecznych i utworzenie bulwarów nad rzeką Czarna Hańcza położonych w bezpośrednim sąsiedztwie budynku starej łaźni. Prace obejmą m.in. wykonanie chodników, ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych, nasadzenia zieleni (trawniki i łąki kwiatowe) z elementami małej architektury, oświetlenie terenu z iluminacją. Prace obejmą też regulację brzegów rzeki z umocnieniem podstawy skarp (od mostu na ul. Mickiewicza do mostu na ul. Kościuszki), budowę nabrzeża rekreacyjnego i slipu dla kajaków, przepławkę dla ryb z remontem jazu oraz kładkę dla pieszych i rowerzystów."

Od maja tego roku, jak wspomnieliśmy, Starą Łaźnią zawiaduje Suwalski Ośrodek Kultury, a od lipca kierownikiem Galerii Sztuki Stara Łaźnia została była wicemarszałek, obecnie radna sejmiku i szefowa suwalskich struktur Platformy Obywatelskiej Anna Naszkiewicz.

Alicja Andrulewicz, dyrektor SOKu przekonuje, że Starej Łaźni, która ma łączyć funkcje kulturalne z edukacyjnymi, społecznymi i sportowymi potrzebny jest sprawny menedżer, potrafiący zdobywać zewnętrzne środki. Liczy na doświadczenie Anny Naszkiewicz zdobyte w zarządzie województwa, a wcześniej w Agencji Rozwoju Regionalnego Ares i Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód.

Bulwary nad Czarną Hańczą mają być jedną z głównych aren zapalnowanych na połowę sierpnia uroczystości i imprez z okazji 300-lecia Suwałk. 

Wojciech Drażba

Fot. Karol Kamiński karolata, Wojciech Drażba, Wrota Podlasia 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
08.09.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.3608 4.4488
USD 0.00% 3.6779 3.7523
GBP 0.00% 4.8431 4.9409
CHF 0.00% 4.0398 4.1214
09.08.2020

praca na budowie

08.08.2020

Nie zwlekaj!

Dodaj nowe ogoszenie