17.06.2021

Co, jeśli kleszcz ugryzie kobietę w ciąży?

Okres poprzedzający przyjście na świat dziecka rządzi się swoimi prawami. Przyszła matka musi wówczas zadbać nie tylko o siebie. Dlatego musi za wszelką cenę unikać niepotrzebnego ryzyka.

Czasem zdarza się, że mimo usilnych starań los płata nam figla. Co ma zrobić kobieta w ciąży, którą dopadł kleszcz?

Po pierwsze musimy mieć świadomość, że takie sytuacje się zdarzają i nie sposób się za nie winić. Wysyp kleszczy w ostatnich latach jest niezaprzeczalny i wcale nie musimy udać się w głąb lasu, czy na łąkę, by znaleźć je wbite w skórę na własnym ciele. Największy problem nie stanowi sam fakt wyciągnięcia pasożyta, tylko to, czy nie jest on nosicielem boreliozy.

Nie pora jeszcze na panikowanie

Nasza reakcja bywa często niewspółmierna do sytuacji. Kobiety w ciąży często zamartwiają się dużo bardziej od innych, jednak ma to swoje uzasadnienie. Kiedy okaże się, że kleszcz się wbił, wcale nie musi to oznaczać najgorszego. Z drugiej strony nie można tej kwestii bagatelizować, bo są sytuacje, w których nie wszystko przebiega po naszej myśli.

Choroby odkleszczowe są obecnie o wiele lepiej zbadane niż kilka dekad temu. Obecna wiedza medyczna pozwala przedsięwziąć odpowiednie kroki w sytuacji, gdy stwierdzi się zakażenie organizmu przyszłej matki np. krętkiem Borrelia. Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji zwiększa się ryzyko wystąpienia u dziecka wad wrodzonych, a wedle niektórych źródeł może się to w skrajnych przypadkach przyczynić do poronienia.

Tak naprawdę nie ma co przesądzać do momentu, zanim nie sprawdzimy, czy faktycznie coś jest na rzeczy. Wcześniej musimy jeszcze pamiętać o bezpiecznym usunięciu kleszcza. Jeśli nie jesteśmy w stanie wykonać tej czynności samodzielnie, wówczas najlepiej udać się po pomoc do wybranego punktu medycznego.

Wszystko będzie dobrze

Nawet gdy testy np. serologiczne potwierdzą zakażenie boreliozą kobiety ciężarnej, to jeszcze nie wyrok. Owszem trzeba mieć świadomość, że ryzyko ewentualnych powikłań wciąż jest duże, lecz nie należy się poddawać bez walki. Dla takich przypadków jedynym wyjściem staje się leczenie objawowe.

Mimo wszystko dobrze przyjąć w trakcie ciąży postawę, w której będziemy za wszelką cenę unikać podobnych zdarzeń. W celu zminimalizowania ryzyka wbicia się kleszcza w skórę warto przede wszystkim unikać miejsc, gdzie występuje on w licznych skupiskach. Poza tym zaleca się ubierać jasną odzież, długie buty, do których koniecznie warto wpuścić nogawki.

Ciąża to czas, w którym kobiety mają często nieco więcej wolnego czasu niż zwykle. Stąd też w tematyce kleszczy warto zapoznać się z tekstem dostępnym tutaj:

https://www.mamazone.pl/artykuly/ciaza-i-porod/ciaza/zdrowie/kleszcz-w-ciazy/.

Zawarta w nim wiedza wiele nam wyjaśni i rozwieje ewentualne wątpliwości.

Kleszcz może wbić się w skórę każdego, nie wyłączając kobiet w ciąży. Mając świadomość wynikającą z tego faktu, istotne jest to, by zapobiegać tego rodzaju sytuacjom w jak najwyższym stopniu. Kiedy jednak się to nie uda, wówczas konieczne jest podjęcie leczenia pod ścisłym nadzorem lekarskim.

(materiał partnera) 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.28.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.5447 4.6365
USD 0.00% 3.8472 3.9250
GBP 0.00% 5.3161 5.4235
CHF 0.00% 4.2055 4.2905
Dodaj nowe ogoszenie