03.04.2024

Co z budową drogi Suwałki – Białystok? Dajcie chociaż jeden konkret

Pilnego podjęcia konkretnych, a nie pozorowanych działań, które rozpoczną przygotowania, a następnie jak najszybsze wybudowanie drogi ekspresowej Białystok – Augustów – Raczki domagają się od rządu politycy, samorządowcy i przedsiębiorcy z regionu.

Z inicjatywy posła Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Zielińskiego spotkali się oni 27 marca w Suwałkach i wystosowali Oświadczenie, skierowane m.in. do premiera Donalda Tuska i ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka. Pod Oświadczeniem zbierane są teraz podpisy.

- Nie chodzi o akcję polityczną, bo moje zaangażowanie w tę sprawę jest takie same, jak wtedy, kiedy rządziło PiS – tłumaczy Jarosław Zieliński. – Powinniśmy podjąć nowy wysiłek i ponad podziałami politycznymi wywrzec społeczną presję, której efektem będzie rozpoczęcie rzeczywistych działań. W przypadku tak dużych inwestycji, prace i uzgodnienia formalno-prawne, środowiskowe i projektowe niekiedy trwają dłużej dłużej niż sama budowa – dodaje.

Przypomnijmy, że po wieloletnich staraniach i apelach działaczy i mieszkańców naszego regionu, tuż przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi, gabinet Mateusza Morawieckiego wpisał drogę ekspresową S8 Białystok (Knyszyn) – Augustów – Suwałki (Raczki) do „Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.)”.

Niespełna miesiąc po zmianie rządu, Jarosław Zieliński wystosował do nowego ministra infrastruktury interpelacje poselską, w której zapytał o planowany harmonogram budowy tej drogi.

- …Zmiana zakresu rzeczowego programu, aby była skuteczna, wymaga nie tylko samej zmiany treści, ale także spełnienia procedur określonych w przepisach prawa, w tym tych związanych z przeprowadzeniem strategicznej oceny oddziaływania na środowisko – odpowiedział mu wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz. - …Ostateczny harmonogram dla tej inwestycji zostanie ustalony po zakończeniu wszystkich niezbędnych procedur w zakresie ochrony środowiska.

Według posła Zielińskiego odpowiedź jest ogólnikowa, a jakiegokolwiek konkretu, poza potwierdzeniem aktualności „Rzadowego Programu”, zabrakło także podczas niedawnego spotkania ministra Dariusza Klimczaka z posłem Stefanem Krajewskim, radnym sejmiku Cezarym Cieślukowskim i prezydentem Suwałk Czesławem Renkiewiczem.

- Czas biegnie, słyszymy tylko zapewnienia, że będzie dobrze, a my tego czasu, choćby ze względów militarnych, mamy bardzo mało – przekonuje Jarosław Zieliński. – W sytuacji zagrożenia wojennego, ten odcinek drogi ekspresowej S8 powinien być „priorytetem priorytetów”.

W spotkaniu z dziennikarzami poświęconym drodze Suwałki – Białystok uczestniczyli także kandydaci w wyborach samorządowych. O rosnącym zaniepokojeniu i zniecierpliwieniu mieszkańców, w tym samorządowców opowiadał starosta suwalski Witold Kowalewski, a o gospodarczym znaczeniu tej trasy  przypomniał kandydujacy so sekmiku Leszek Dec, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.      

- Zbieramy podpisy, będziemy prosili samorządowców wybranych 7 kwietnia o włączenie się do wspólnych działań, które będą prowadzone, dopóki ze strony rządu nie padnie chociaż jeden konkret w sprawie harmonogramu budowy tej drogi – zapowiada Jarosław Zieliński.

Wojciech Drażba

Fot. Suwalki24.pl

udostępnij na fabebook
04.04.2024, 21:09:36

Gość

Ciągle mają nas w głębokim poważaniu. Jak patrzysz na mapę to aż się prosi drogę Lublin - Białystok gonić dalej na północ do Suwałk przez Augustów... ale urzędasy wiedzą lepiej.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.14.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
13.04.2024

Kierowca C+E

13.04.2024

szukam pracy

13.04.2024

Szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie