02.08.2014

Czeka nas tydzień saharyjskich upałów

Do czwartku termometry w dzień będą pokazywały od 31 do 34 stopni Celsjusza.

Służby ratunkowe apelują o zachowanie ostrożności i unikanie długotrwałego przebywania na słońcu. Gdy temperatura maksymalna powietrza, jest większa lub równa 30°C należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Trzeba nosić okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy, nakładać ubrania w jasnych barwach – ciemne przyciągają słońce. Mieć przy sobie zapas wody pitnej, smarować ciało balsamem z filtrem. Należy sprawdzić, w jakich temperaturach powinny być przechowywane lekarstwa. Przebywając w domu, należy zasłonić okna i zadbać o odpowiednią wentylację zamkniętych pomieszczeń.

W miarę możliwości starać się przebywać w cieniu. W godzinach popołudniowych, unikać długiego przebywania na słońcu. Spożywać lekkie posiłki, pić duże ilości płynów. Ograniczyć spożywanie słodkich napoi, kawy i alkoholu (powodują odwodnienie organizmu).

Ograniczyć wysiłek fizyczny, który podczas upałów może stwarzać zagrożenie.

Należy zwróć szczególną uwagę na rzeczy i materiały pozostawione w samochodzie. Łatwopalne - kanistry z benzyną, butle gazowe, mogą stwarzać niebezpieczeństwo. Nie wolno zostawiać w samochodzie dzieci oraz zwierząt! Zwierzętom trzeba zapewnić nieograniczony dostęp do wody pitnej oraz zacienionego miejsca. Zadbać należy również o prawidłowe nawodnienie roślin.

Upał najbardziej zagraża osobom chorym, starszym, dzieciom i kobietom w ciąży. Skutkiem przegrzania i odwodnienia organizmu są zawroty głowy, osłabienie, problemy żołądkowe, gorączka i bóle mięśni, omdlenia, problemy z krążeniem krwi.

Wskutek zbyt długiego przebywania na słońcu lub w gorącym pomieszczeniu, może także dojść do udaru cieplnego. Objawami udaru są: silne bóle głowy wraz z zawrotami, zmęczenie, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Kolejnym następstwem upału i przegrzania organizmu jest szok termiczny, gdy nastąpi kontakt rozgrzanego ciała z zimnym środowiskiem.

Upały negatywnie wpływają także infrastrukturę. Wysoka temperatura powietrza niszczy nawierzchnie dróg, tory kolejowe oraz linie energetyczne. Powoduje znaczny spadek wilgotności terenów zielonych co prowadzi do pożarów. Potęguje zjawisko suszy atmosferycznej, gruntowej i hydrologicznej.

 

JEŻELI WIDZISZ

POTRZEBUJĄCEGO POMOCY

NIE BĄDŹ OBOJĘTNY

MOŻESZ PRZEKAZAĆ INFORMACJĘ O JEGO MIEJSCU PRZEBYWANIA

Z A D Z W O Ń !

pod jeden z poniższych bezpłatnych numerów czynnych całą dobę:

112 Numer Alarmowy

997 Policja

998 Straż Pożarna

999 Pogotowie Ratunkowe

Nie stroń od udzielania pomocy osobom potrzebującym !!!

Opracowano na podstawie informacji www.imgw.pl oraz www.bezpieczna.um.warszawa.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.14.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie