02.10.2023

Czy jeszcze przed wyborami do Suwałk popłyną miliony złotych? Na nowe i stare ulice [zdjęcia]

Prawdopodobnie w ciągu dwóch tygodni będą znane wyniki naboru wniosków do 7. i 8. edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Przekonamy się, które z czterech suwalskich projektów otrzymają dofinansowanie.

Władze Suwałk złożyły swoje propozycje dotyczące budowy dróg. Chodzi tu o rewitalizację centrum miasta oraz uzbrojenie kolejnych terenów inwestycyjnych w południowej części Suwałk.

Ostatnia, ósma edycja Polskiego Ładu dotyczy mi.in. infrastruktury drogowej. Każdy samorząd, i Suwałki to zrobiły, mógł złożyć trzy wnioski – do 2, do 8 i do 30 mln zł, z tym że ten pierwszy jest obligatoryjny.

 

Znikną dawne butiki przy ul. Noniewicza

Wniosek na 2 mln zł zakłada rewitalizację centrum Suwałk w kwartale ulic: Noniewicza, Wigierska, Wesoła i Waryńskiego. Cel to uporządkowanie tego terenu poprzez wybudowanie dróg wewnętrznych i parkingów oraz wyburzenie niepotrzebnych budynków.

Znikną nie tylko chlewiki, ale też małe pawilony, wybudowane na przełomie lat 70. i 80. jako ekskluzywne wtedy butiki odzieżowe.Ulica Muzyczna zamiast przechodniaka do Kościuszki,  prawoskręty na Waryńskiego

Wniosek na 8 mln zł dotyczyć będzie z kolei przebudowy dróg w centrum miasta, m.in. dokończenie budowy ulicy Muzycznej łącznie z połączeniem jej z ulicą Kościuszki. Miasto ma już zezwolenie na realizację inwestycji drogowej ZRiDna pierwszy etap przedlużenia Muzycznej jako 6-metrowej oświetlonej jezdni z chodnikiem i parkingami. Wcześniej trzeba rozebrać ogrodzenia, budynki gospodarcze, wiatę śmietnikową, wyciąć krzaki i drzewa.

 

W tym samym projekcie zawarta jest przebudowa jednokierunkowego odcinka ul. Waryńskiego od Kościuszki do Noniewicza. Ta druga droga wymaga poprawy bezpieczeństwa w zakresie chodników i dodatkowych prawoskrętów.

Reymonta już nie drogą a ulicą, remont ulicy Piaskowej i Powstańców Wielkopolskich

Wniosek na 30 mln zł zakłada kompleksowy projekt związany z przebudową trzech ulic w Suwałkach.

Miasto raz jeszcze spróbuje zmodernizować ulicę Powstańców Wielkopolskich. Wcześniej zrezygnowało z otrzymanych środków zewnętrznych siegających 4,4 mln zł, gdyż po przetargach okazało się, że potrzeba przynajmniej ponad 13 mln zł.

Mowa też o budowie ulicy Reymonta na odcinku od ul Szpitalnej do Krzywólki, która dzisiaj jest częściowo utwardzoną drogą.

 

Od dawna remontu wymaga także pełna dziur i wybojów ulica Piaskowa na odcinku od Sejneńskiej do granic administracyjnych Suwałk. Jeżdżą nią pojazdy na Dąbrówkę, do PEC-u, no i przede wszystkim w kierunku Małej Huty.Siódma edycja Rządowego Programu Inwestycji strategicznych, poświęcona ponownie ulicom w strefach poprzemysłowych, to projekt wart ponad 71 mln zł. Miasto Suwałki chce wybudować nowe drogi zarówno po jednej jak i drugiej stronie torów kolejowych. To chociażby ulica łącząca Leśną z Hubala i Raczkowską czy Wojska Polskiego z Dubowo.

- Przypomnę tylko, że już teraz trwa inwestycja, która jest możliwa dzięki dotacji z piątej edycji Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” warta ponad  42 mln zł - mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. - Dzięki inwestycji poprawi się stan już istniejących ulic, ale również powstaną zupełnie nowe odcinki dróg otwierając nowe tereny inwestycyjne na południu Suwałk – dodaje.

WD

Źródło: UM Suwalki

Fot. Suwalki24.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.06.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
04.12.2023

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie