31.01.2024

Do Hiszpanii i z powrotem. Kraj flamenco i korridy

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że Hiszpania znajduje się wśród najbardziej popularnych kierunków podróży nie tylko w Europie, ale też na świecie.

Oprócz tradycyjnie pożądanych plaży i ośrodków wczasowych, w Hiszpanii znajdują się 49 obiektów Światowego dziedzictwa UNESCO i majestatyczne dziedzictwo potężnego kiedyś Imperium Hiszpańskiego, jak przystało na ojczyznę Cervantesa, Velazqueza i Cortesa. Piętnaście hiszpańskich miast zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Alcalá de Henares, Ávila, Baeza, Cáceres, Kordoba, Cuenca, Ibiza, Mérida, Salamanca, San Cristóbal de La Laguna, Santiago de Compostela, Segovia, Tarragona, Toledo i Ubeda.

Do tego oczywiście dochodzi korrida, flamenco, paella, pamplona i inne bardzo znane „wizytówki” Hiszpanii, co nie znaczy że nie warto je zobaczyć i spróbować.

Hiszpańska branża turystyczna

Hiszpańska branża turystyczna dorównuje majestatowi tego kraju. Do głównych kierunków podróży należą największe miasta - Madryt i Barcelona. W kraju, między innymi, są tak zwane Fiesty o Międzynarodowym Znaczeniu Turystycznym. Do nich należą niektóre karnawały oraz pewne uroczystości o długiej historii i tradycji, na przykład Karnawał w Santa Cruz de Tenerife, wyścigi konne w Sanlúcar Atrakcje albo uroczystości Wielkiego Tygodnia w określonych miastach. nocnego życia koncentrują się, oprócz Madrytu, w znanej Ibizy i Majorce.

Hiszpania jest czwartym najczęściej odwiedzanym krajem na świecie. Większość hoteli jest strategicznie zlokalizowana w miejscach turystycznych. W 2022 roku ją odwiedziło ponad 100 milionów gości z zagranicy. Od 2015 roku Hiszpania zajmuje pierwsze miejsce na podium Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), które wyróżnia najbardziej konkurencyjne kraje w branży turystycznej spośród 140 gospodarek. Światowa Organizacja Turystyki ma swoją siedzibę w Madrycie.

Jak trafić z Polski

Dla wielu mieszkańców krajów o klimacie zimniejszym niż Hiszpania ona naturalnie pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków. Nie jest wyjątkiem nasz kraj nad Wisłą, tym bardziej że Hiszpania należy do strefy gdzie Polacy nie potrzebują wizy.

W maju 2023 roku, według Schengenvisainfo.com, najwyższy wzrost wśród zagranicznych turystów w Hiszpanii był związany właśnie z polskimi turystami – 36,4%. Z powodu wysokiego poziomu ruchu turystycznego, szczególnie w okresie letnim, przed podróżą warto potwierdzić rezerwację hotelową i upewnić się, że mamy wystarczająco środków finansowych w razie zmiany hotelu lub przedłużenia pobytu. Oczywiście, lepiej przyjechać na lotnisko z wyprzedzeniem czasowym.

Obecnie w Polsce do Hiszpanii można polecieć nie tylko z Warszawy, ale pośrednio też z innych miejscowości, nawet z Suwałk. Wyszukiwarka i porównywarka lotów Avionero oferuje pod tym względem loty z przesiadką w Wilnie do Barcelony i Alicante. Jest to opcja o najkrótszej odległości z Suwałk, ale droższa w porównaniu z Warszawą.

Czas lotu może być różny w takiej opcji – od około 3 godzin do 12 godzin z przesiadką, a do wyboru mamy tylko dwa miasta docelowe. Jeżeli zaś lecimy z Warszawy na przykład w lutym 2024 roku, uciekając od polskiej zimy, to spośród docelowych miast możemy wybrać Madryt, Barcelonę, Alicante albo Palma De Mallorca – większośc z nich to loty bezpośrednie zajmujące około 3 godzin z odpowiednio niską ceną. Niemniej jednak zarówno loty przez Wilno, jak i z Warszawy są realizowane przez Ryanair i Wizzair. Zatem można wybrać również linie lotnicze.

Stolica naturalnie oferuje większy wybór miast docelowych w Hiszpanii. Niezależnie od wybranego miasta początkowego, spośród wielu ustawień na Avionero możemy dostosować ilość przesiadek, cenę, czas lotu i czas przesiadki, oraz dobrać hotel w docelowym mieście. Do tego dochodzi możliwość podpatrzenia atrakcji w każdym docelowym hiszpańskim mieście. Na przykład, w przypadku Madrytu mamy obrazki wina, muzeów, zamków i zakupów. Malaga proponuje nam również życie nocne, romantyczny czas albo rodzinne zwiedzanie.

Informacje oficjalne

Jak informuje Gov.pl, podróżujących z Polski do Hiszpanii nie obowiązują covidowe kontrole sanitarne, w związku z czym nie ma obowiązku przedstawiania zaświadczenia o szczepieniu. Nie ma też obowiązku wykonywania testu przed przyjazdem z Polski do Hiszpanii albo po przyjeździe do Hiszpanii.

O ile to, razem z reżimem bezwizowym, ułatwia podróż do Hiszpanii dla Polaków, o tyle też Gov.pl ostrzega przed zagrożeniem terrorystycznym. Według serwisu, obecnie w Hiszpanii obowiązuje czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego w pięciostopniowej skali. Z tego powodu kontrole na lotniskach oraz dworcach z reguły są bardzo dokładne. Potencjalny alert terrorystyczny w Hiszpanii może oznaczać takie zaostrzone procedery bezpieczeństwa, jak na przykład wzmożone kontrole czy obecność sił bezpieczeństwa na ulicach. Gov.pl zaleca zachować ostrożność w miejscach publicznych i zwracać uwagę na komunikaty służb porządkowych.

Według oficjalnych informacji, turystom w Hiszpanii może zagrażać pospolita przestępczość, głównie napady rabunkowe i kradzieże kieszonkowe. W każdym razie przez podróżą zagraniczną zaleca się zarejestrować się w systemie Odyseusz, dzięki któremu w przypadku nadzwyczajnych sytuacji podczas naszego pobytu za granicą polski MSZ będzie mógł się z nami skontaktować.

(artykuł sponsorowany)
udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.24.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
22.06.2024

Pomoc magazyniera

Dodaj nowe ogoszenie