06.04.2021

Droga Suwałki – Mała Huta – Stary Folwark do rozbudowy. Początek musi poczekać [zdjęcia]

Z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych kwotą 2 mln zł zostanie dofinansowana rozbudowa drogi powiatowej Suwałki (ul. Piaskowa) – Mała Huta – Stary Folwark.

- W kilometrażu jest to 7+440-9+730, czyli liczący 2,3 kilometra odcinek od mostu na Kamionce do Starego Folwarku – opowiada Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki. – Na naszym terenie ten odcinek drogi powiatowej najbardziej potrzebuje modernizacji. 

W opłakanym stanie znajduje początek tej drogi, położony w mieście. Ulica Piaskowa wymaga remontu począwszy od skrzyżowania z Sejneńską. Ostatnio rozjeżdżały ją ciężarówki wożące na teren dawnej żwirowni kamienie i gruz z budowy ulicy 100-lecia Niepodległości. Na zły stan jezdni narzekają i suwalczanie, i mieszkańcy Małej Huty, i turyści  odwiedzajacy tę część Wigierskiego Parku  Narodowego.

W budżecie Suwałk nie ma pieniędzy na remont Piaskowej. Zakład Dróg i Zieleni będzie dokonywał doraźnych, miejscowych napraw nawierzchni, łatał dziury.

-  Jeżeli  miasto zmodernizuje drogę do swoich granic, wtedy i my pomyślimy, czy nie rozmawiać z władzami powiatu o remocie odcinka do Małej Huty  - mówi Zbigniew Mackiewicz. - Na razie nie jest to niezbędne, droga jest utwardzona, w gminie jest kilka pilniejszych inwestycji do wykonania.

Oprócz środków na rozbudowę drogi Suwałki (ul. Piaskowa) – Mała Huta – Stary Folwark, w tym rozdaniu pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Powiat Suwalski otrzymał 750 tys. zł na przebudowę drogi Wiatrołuża - Jegliniec oraz kolejne 2 mln zł dofinansowania do projektu "Rozbiórka istniejącego i budowa nowego mostu przez rzekę Czarna Hańcza w Potaszni w ciągu drogi powiatowej nr 1143B Potasznia – Osowa w km 0+101 wraz z dojazdami". Inwestycja będzie polegała na rozbiórce istniejącego żelbetowego mostu o długości 12,20 m i nośności do 10 ton oraz wybudowanie nowego obiektu mostowego o konstrukcji nośnej stalowej, długości 15 m i nośności 40 ton wraz z wykonaniem dojazdów o długości około 900 metrów. 

- Również te inwestycje prowadzone będą na terenie Gminy Suwałki - mówi Zbigniew Mackiewicz. - Jestem po rozmowach ze starostą, gmina przeznaczy 2-3 mln zł na wkład własny do realizacji tych trzech przedsięwzięć.  

Dzięki takiemu montażowi finansowemu na przykład w ubiegłym roku kosztem 3,3 mln zł została wyremontowana droga w Płocicznie, od skrętu do Sobolewa przy "dąbku" prawie do ośrodka młodzieżowego w Gawrych Rudzie, w kierunku Bryzgla. Połowę tej kwoty wyłożył Fundusz Dróg Samorządowych, 40 proc. - 1,3 mln zł - Gmina Suwałki, a 10 proc. - Starostwo Powiatowe z Funduszu Inwestycji Lokalnych.  

Gmina Suwałki razem ze Starostwem i Gminą Szypliszki wyremontowała trasę Suwałki - Zaboryszki, przez  Okuniowiec, Kaletnik i Wiatrołużę.

Obecnie realizowaną wspólną inwestycją jest szlak pieszo-rowerowy Bród Nowy - Bród Stary - Potasznia.

WD

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.22.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.5048 4.5958
USD 0.00% 3.7406 3.8162
GBP 0.00% 5.2209 5.3263
CHF 0.00% 4.0876 4.1702
21.04.2021

sprzedawca

Dodaj nowe ogoszenie