30.06.2019

DRUT z Bakałarzewa przez Raczki do Augustowa. Dzika Rospuda zachwyciła ultramaratończyków

Zwycięzca biegu na 80 kilometrów zaskoczył nawet organizatorów. Łukasz Morgiewicz z Suwałk wygrał bieg na 50 kilometrów, a prawie połowę ze ścigających się na 10 kilometrów stanowiły kobiety.

Na pięknych trasach wzdłuż rzeki ze startem w Bakałarzewie, głównym punktem żywieniowym w Dowspudzie i metą przy Domu Turystycznym Hetman w Augustowie biegali w minioną sobotę  uczestnicy imprezy pod nazwą DRUT -  Dzika Rospuda Ultra Trial. Długodystansowcom sprzyjała pogoda. Nie było gorąco, powiewał wiatr.

Dziewiętnastu śmiałków, którzy zjechali z różnych części Polski, pokonało najdłuższy 80-kilometrowy dystans. Zwycięzca, ponad 50-letni Sławomir Mąka z Ostrołęki  przebiegł go w czasie lekko przekraczającym siedem godzin - 7:06:54.

- Sławomir Mąka jest znanym w Europie ultramaratończykiem, niedawno z sukcesem startował za granicą - opowiada Wojciech Klekotko, który zorganizował DRUT wespół z Jarosławem Zajkowskim. - Wiedzieliśmy, że jest szybki, ale spodziewaliśmy się go jednak na mecie godzinę później. Ledwo zdążyliśmy rozpocząć rywalizację na 10 kilometrów.

Bieg i nordic walking na 10 km ruszył o 13.00, a ścigający się na 80 km wystartowali z Bakałarzewa o 6.00 rano.

- Tak długa trasa, którą trzeba było oznaczyć i rozstawić na niej 6 punktow żywieniowych i 3 kontrolne sprawiła sporo trudności pod względem logistycznym - mówi Wojciech Klekotko. - Zawodnicy na nic się jednak nie uskarżali.

Sławomir Mąka o ponad 20 minut wyprzedził  Łukasza Duchnowskiego z Ełku i Norberta Marczuka z Kowal Oleckich, którzy wbiegli na metę jednocześnie - 7:40:27. Jedenasta w klasyfikacji generalnej i pierwsza wśród kobiet była Magdalena Sokół z Białegostoku - 9:13:14.

Ostatnim z bohaterów był białostoczanin Jarosław Maciejuk (kategoria 41-50 lat), który walczył z dystansem 80 km przez 12,5 godziny.

Zdecydowanego zwycięzcę miał też bieg na 50 km. Łukasz Morgiewicz z Suwałk wygrał z czasem 4:37:27 i o ponad 20 minut wyprzedził Andrzeja Ryczkowskiego z Polskiego Radia Białystok - 4:58:19. Za tą dwójką metę minęła Marta Sokołowska z Augustowa - 5:04:45, a czwarta była kolejna kobieta, Katarzyna Budrewicz z Suwałk - 5:32,26. Piąte miejsce zajął Jacek Szulc z także Suwałk, ósmy był kolejny suwalczanin, Robert Bartosz.

Ostatecznie, dystans 50 km pokonało 22 zawodników, a tym 22. był ponad 60-letni Wiesław Truchan z Żytkiejm, z bardzo dobrym czasem  - 6:59:54.

Najwięcej zawodników - 31, wśród nich 14 kobiet - ukończyło bieg na 10 km, już ze startem przy augustowskim Hetmanie. Pierwszy był Andrzej Wasilewski ze Szczecina 43 minuty i 6 sekund, który o sekundę był szybszy od Krzysztofa Kuprewicza z Wegorzewa - 043:06.

Trzecią lokatę zajął Artur Kuryło z Augustowa, a czwarta była Marzena Łaskowska z Olecka. Na tym dystansie pokazali się suwalczanie,  z których najwyżej uplasowali się  - Konstanty Jurkiun i Zbigniew Nowicki oraz Maja Winckiewicz i Anita Sznejder.

W zawodach nordic walking najlepsi byli  Artur Radecki z Białegostoku i Grażyna Radecka z Warszawy.

- Pomocą służyły nam gminy Bakałarzewo i Raczki, Nadleśnictwo Olecko, Browar Północny oraz Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie, z byłym mistrzem świata w kajakarstwie Adamem Wysockim na czele - wylicza Wojciech Klekotko. - Wszystkim, którzy wsparli organizację DRUT-a i wzięli w nim udział należą się duże brawa.

Na dolnym zdjęciu zwycięzcy biegu na 50 km Łukasz Morgiewicz i Marta Sokołowska oraz Wojciech Klekotko i Jarosław Zajkowski, organizatorzy