03.07.2020

Działa kąpielisko w Starym Folwarku, w Krzywem jednak nie w tym roku. PTTK jak pies ogrodnika [foto]

Pogoda na weekend zapowiada się iście wakacyjna, wielu suwalczan i turystów ruszy na plażę PTTK w Starym Folwarku.

Rok temu był wielki wstyd, bo obowiązywał tu zakaz kąpieli. Właściciel obiektu, Suwalski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego nie miał pieniędzy na zatrudnienie ratowników. Zorganizowane grupy, np. kolonie czy obozy, musiały jechać na plażę do Augustowa lub do suwalskiego Aquaparku.

Na szczęście, w tym roku po ok. 10 tys. zł na zatrudnienie dwóch ratowników wyłożyły Gmina Suwałki oraz Miasto Suwałki  i od minionej soboty do 23 sierpnia kąpielisko w Starym Folwarku funkcjonuje legalnie i, przede wszystkim, bezpiecznie. Jest tu całkiem nowy, bo kilkuletni pomost oraz sanitariaty. Reszta, co widać na zdjęciach, to pozostałości głębokiego PRL-u lub 20-lecia międzywojennego. 

Po tętniącym kiedyś życiem ośrodku, z kempingiem a nawet letnim posterunkiem Policji, zostały wspomnienia. W Starym Folwarku, zwłaszcza w weekendy, długie kolejki ustawiają się przed prywatnymi restauracjami. W dawnym Domu Wypoczynkowym PTTK nie działa już nawet stołówka. Oddział PTTK ogranicza się do zarabiania na wejściówkach. Wstęp na teren ośrodka kosztuje 3 zł od osoby, za pozostawienie samochodu na niestrzeżonym parkingu  trzeba zapłacić 5 zł.

Kilka lat temu suwalski oddział PTTK pięknie położony obiekt  z widokiem na pokamedulski klasztor wystawił na sprzedaż, ale centrala w Warszawie powstrzymała te plany. Ubogo, ale chędogo, niestety bardzo siermiężnie, ale dobrze, że działa. Jeżeli komuś się nie podoba, najbliższe kąpielisko funkcjonuje nad zalewem Arkadia w Suwałkach.

Władze gminy Suwałki miały ambitne plany, by tego lata ratownicy pojawili się także na plaży w Krzywem nad Jeziorem Czarne. Na razie, na ogłoszenie odpowiedział tylko jeden chętny, który żądał wynagrodzenia w wysokości około 7 tys. zł.  

Zbigniew Mackiewicz, wójt Gminy Suwałki zamierzał doprowadzić wresczcie do tego, by zdemontować stary pomost i wybudować nowoczesny, pływający. Udało się przebrnąć przez procedury w Urzędzie Wojewódzkim. Został ogłoszony przetarg na dostawę i montaż pomostu, ale dzisiaj postępowanie trzeba było unieważnić. 

Okazało się, że Gmina ma obowiązek wykonać projekt budowlany, który "jest elementem znaczącym i warunkującym założenie  prawidłowej, niepodlegającej odrzuceniu oferty przez zainteresowanych".

Tego lata kąpielisko w Krzywem nie zdąży zafunkcjonować. Plażowicze mogą wchodzić do wody na własną odpowiedzialność. 

Gmina przeznaczyła  4 tys. zł dla WOPR-u na patrolowanie miejsc wykorzystywanych do kąpieli m. in. na jeziorach Krzywe, Koleśne, Dąbrówka, Czarne i Okmin.

WD

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
08.13.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.20% 4.3608 4.4488
USD 0.21% 3.7015 3.7763
GBP 0.44% 4.8217 4.9191
CHF 0.44% 4.0601 4.1421
13.08.2020

Doradca Klienta

13.08.2020

Usługi budowlane

Dodaj nowe ogoszenie