03.07.2024

Efekty diety ketogenicznej - 5 powodów, dla których warto być na keto

Czy zastanawiało Cię kiedyś, dlaczego dieta ketogeniczna cieszy się tak dużą popularnością na całym świecie?

To niekonwencjonalne podejście do żywienia jest obecnie jednym z najczęściej omawianych tematów w dziedzinie zdrowia i posiada liczne grono zwolenników, jak i przeciwników. Co takiego może ci zaoferować? W tym artykule przedstawimy ci pięć najważniejszych zalet diety ketogenicznej, które mogą przekonać do jej wypróbowania nawet najbardziej zagorzałych sceptyków.

Dieta ketogeniczna - na czym polega?

Jeśli pierwszy raz słyszysz o takiej diecie, musisz wiedzieć że jest to sposób żywienia, który całkowicie różni się od tradycyjnego modelu. Na diecie ketogenicznej należy radykalnie ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów, a zwiększyć ilość tłuszczu. Chociaż może to brzmieć jak proszenie się o rozwój chorób cywilizacyjnych, nic bardziej mylnego! Po wprowadzeniu organizmu w stan ketozy, gdy dochodzi do wykorzystania przez organizm ciał ketonowych do produkcji energii, zachodzi w nim wiele pozytywnych zmian, które korzystnie wpływają na zdrowie człowieka. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o diecie ketogenicznej, koniecznie zajrzyj na stronę beketo.pl. Znajdziesz tam nie tylko ogrom wiedzy, ale również przepisy, suplementy i artykuły spożywcze - wszystko, czego możesz potrzebować w jednym miejscu!

Efekty diety keto

Keto jako dieta wysokotłuszczowa, niskowęglowodanowa i normobiałkowa w kompleksowy sposób oddziałuje na organizm. Chcesz wiedzieć z czym może ci pomóc? Zmęczenie, bóle różnego pochodzenia, problemy z pamięcią, niska wydolność organizmu, stany depresyjne lub lękowe, cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, a nawet choroba Alzheimera, Parkinsona i padaczka lekooporna - wymieniać można bez końca. Najlepszym sposobem na przekonanie się o tym, jak działa dieta ketogeniczna jest wypróbowanie jej na sobie. Uwierz nam - efekty po miesiącu stosowania tego modelu żywienia z pewnością cię zaskoczą!

Skuteczna utrata masy ciała

To chyba jedna z najbardziej popularnych zalet stosowania diety ketogenicznej i największy powód, dla którego wiele osób postanowiło z niej skorzystać. W końcu kto z nas chociaż raz w życiu nie marzył o redukcji masy ciała?

Kiedy ograniczysz dość mocno spożycie węglowodanów twoje ciało zacznie szukać alternatywnego źródła energii, które zastąpi mu glukozę. Właśnie wtedy w twoim organizmie zacznie zachodzić intensywne spalanie tkanki tłuszczowej, w którego efekcie powstaną ciała ketonowe, a ty odnotujesz redukcję masy ciała.

Co więcej, ketony pomogą ci także kontrolować twój apetyt. Dzięki stabilizacji poziomu glukozy we krwi znikną napady głodu, które mogły ci towarzyszyć w tradycyjnym modelu żywienia. Masz problem z podjadaniem między posiłkami? Dieta ketonowa wpływa również na hormony: grelinę (hormon głodu) i leptynę (hormon sytości) przez co skutecznie pomoże ci uregulować apetyt i dłużej odczuwać pełność po jedzeniu. Odstawienie przekąsek okaże się znacznie łatwiejsze.

Wprowadź swój organizm w stan ketozy i osiągnij upragnione rezultaty - zgub nadprogramowe kilogramy bez efektu jojo! Przeprowadzone badania udowodniły, że efekty diety ketogenicznej są długoterminowe.

Pozytywny wpływ na funkcje sercowo-naczyniowe

Wiele przeprowadzonych badań pokazało, że dieta niskowęglowodanowa może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe. Udowodniły one, że osoby będące na diecie keto mogą doświadczyć znacznego spadku poziomu trójglicerydów.

Co więcej, zaobserwowano, że u wielu osób zwiększył się poziom „dobrego" cholesterolu - HDL. Ciekawe jest również to, że dieta keto może prowadzić do zwiększenia rozmiaru cząsteczek cholesterolu LDL, co jest bardzo pożądane, ponieważ większe cząsteczki LDL są mniej szkodliwe dla naczyń krwionośnych.

Jeśli będziesz utrzymywać swój organizm w stanie ketozy, zauważysz również obniżenie ciśnienia krwi. Spadek ciśnienia skurczowego i rozkurczowego to przede wszystkim zasługa poprawy zdrowia metabolicznego oraz redukcji tkanki tłuszczowej.

Lepsza kontrola poziomu cukru we krwi

Dzięki temu, że dieta ketogeniczna jest dość restrykcyjna i bardzo mocno ogranicza ilość spożywanych węglowodanów, pozwala na ustabilizowanie poziomu cukru we krwi. Jeśli walczysz z cukrzycą typu 2 lub insulinoopornością, z pewnością zainteresuje cię ten punkt.

Z racji tego, że na diecie keto dochodzi do zamiany głównego źródła energii, którym do tej pory była glukoza, na ciała ketonowe, jej ilość ulega znacznemu obniżeniu w organizmie. Po okresie keto adaptacji z pewnością zauważysz wzrost energii, ponieważ w końcu przestaniesz doświadczać wahań i skoków poziomu glukozy.

Dzięki diecie ketogenicznej może zmniejszyć się twoje zapotrzebowanie nie tylko na leki przeciwcukrzycowe, ale również na insulinę, ponieważ ten styl życia poprawia wrażliwość organizmu na nią. Jeśli zależy ci na skutecznym zapobieganiu rozwoju cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych, obniżenie poziomu insuliny będzie dla ciebie bardzo korzystne.

Wsparcie zdrowia psychicznego i funkcjonowania mózgu

Badania, które do tej pory wykonano, sugerują, że dieta keto może pozytywnie wpływać na osoby cierpiące na różne schorzenia psychiczne, np. depresję, stany lękowe, schizofrenię czy chorobę dwubiegunową. Z tego powodu może być ona doskonałym wsparciem leczenia farmakologicznego!

Co więcej, stwierdzono, że dieta ketogenna ma działanie neuroprotekcyjne, co oznacza, że może chronić komórki nerwowe przed degeneracją i wspierać ich odnowę. Z tego powodu jej stosowanie poleca się osobom zmagającym się z chorobą Parkinsona czy Alzheimera - może im pomóc przez spowolnienie rozwoju tych chorób, ponieważ redukuje stany zapalne, które przyspieszają ich postęp.

Jeśli towarzyszą ci tzw. „mgły mózgowe", dieta ketogeniczna również z nimi pomoże ci się rozprawić. Dzięki temu, że ketony zapewniają stabilne i efektywne źródło energii dla mózgu, a poziom cukru we krwi utrzymuje się na równym poziomie, zauważysz u siebie polepszenie koncentracji oraz pamięci.

Zmniejszenie stanów zapalnych

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim punkcie, ketoza potrafi zmniejszyć stany zapalne w organizmie i z tego powodu przynieść ulgę w jednostkach chorobowych, na które mają one olbrzymi wpływ. Podstawą takiego działania diety ketogenicznej jest zmniejszenie poziomu glukozy i insuliny w organizmie, co prowadzi do obniżenia aktywności ścieżek zapalnych. To właśnie ciała ketonowe (przede wszystkim BHB), które tworzą się po wprowadzeniu tego modelu żywienia, posiadają właściwości przeciwzapalne i w ten sposób oddziałują głównie na układ nerwowy oraz przewód pokarmowy.

Gdy zredukujesz ilość węglowodanów do minimum, zmniejszy się w twoim organizmie aktywność prozapalnych cytokin. Dzięki temu złagodzisz objawy nie tylko choroby Alzheimera i Parkinsona, o których mówiliśmy wcześniej, ale także chorób autoimmunologicznych, np. reumatologicznego zapalenia stawów, łuszczycy czy Hashimoto. Zmniejszenie stanów zapalnych w pozytywny sposób wpłynie również na zapobieganie i leczenie cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych.

Czy istnieją efekty uboczne diety ketogenicznej?

Skutki uboczne, jakich możesz doświadczyć po przejściu na dietę ketogeniczną, wiążą się z okresem keto adaptacji. Jest to czas, w którym twój organizm będzie przestawiał się na efektywne wykorzystanie ciał ketonowych, gdy nie będzie miał możliwości korzystania z glukozy. Wówczas może pojawić się u ciebie tzw. keto grypa, powodująca bóle mięśni, głowy, rozdrażnienie i zmęczenie, a także problemy trawienne. Na szczęście te objawy szybko miną.

Jeśli występują u ciebie ciężkie choroby, np. cukrzyca typu 1, pamiętaj by konsultować się z lekarzem. Chociaż nie jest to częste, dieta keto może prowadzić do wystąpienia hipoglikemii, a nawet kwasicy ketonowej, która jest stanem groźnym dla zdrowia.

Dieta keto - kompleksowo zadbaj o swoje zdrowie

Jak widzisz potencjalne korzyści zdrowotne diety ketogenicznej są ogromne. To nie tylko zmniejszenie apetytu i redukcja tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim zapobieganie i wsparcie leczenia chorób układu krążenia, metabolicznych, neurodegeneracyjnych, psychicznych czy autoimmunologicznych. Efektów tej diety doświadczy cały twój organizm! Jeśli zależy ci na dobrym zdrowiu i poprawie jakości twojego życia, dieta ketogeniczna jest stworzona dla ciebie.

(artykuł sponsorowany)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie