04.05.2018

Eksperymenty, nauka i dużo radości. Naukobus w Płocicznie-Tartak

Dwadzieścia mobilnych stacji badawczych i trzech edukatorów z mnóstwem zagadek naukowych w zanadrzu - - w tym składzie Centrum Nauki Kopernik jedzie do małych miejscowości w całej Polsce. Udowadnia, że nauka zachwyca, budzi ciekawość, bawi i wciąga Do udziału w takiej przygodzie zaprasza w tym roku warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Weźmie w niej udział ponad 160 tys. dzieci, rodziców i nauczycieli ze 160 małych miejscowości w całej Polsce. 7 i 8 maja Naukobus pojawi się w Szkole Podstawowej im. Lotników Polskich w Płocicznie Tartak.

Nauka inaczej

Jak by to było, gdyby dzieci samodzielnie eksperymentując, mogły dostrzec inną, emocjonującą twarz nauki? Gdyby to nie były zwykłe lekcje biologii, chemii, fizyki czy informatyki, ale pełne niespodzianek samodzielne odkrywanie praw i zasad, które rządzą światem? Taką właśnie możliwość daje „Naukobus”, projekt Centrum Nauki Kopernik - 20 stacji badawczych, które przyjeżdżają do szkoły wraz z edukatorami z Centrum Nauki Kopernik, daje szansę na poszerzenie wiedzy i dobrą zabawę. Edukatorzy pomagają zrozumieć zasady działania poszczególnych eksponatów i przybliżają prezentowane zjawiska naukowe.

Każda wizyta trwa dwa dni, w czasie których stacje badawcze są rozstawione w szkole, a uczniowie, którym towarzyszą edukatorzy, mogą z nich korzystać przez 6 godzin dziennie.

Moc dobrych doświadczeń

Samodzielne eksperymentowanie pozwala obudzić ciekawość i uczyć się bez wysiłku znanego z lekcji – siadając na wirującym krześle, można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Można też m.in. przetestować uwięzioną piłkę, wirujące krzesełko, kulę plazmową, półkule magdeburskie i trójwymiarowy model anatomiczny ludzkiego ciała. Dla uczniów przygotowany został także „Poradnik młodego naukowca” – propozycje doświadczeń, które mogą tam znaleźć i samodzielnie przeprowadzić w domu, pozwalają dłużej cieszyć się kontaktem z nauką w mniej poważnej formie.

Jednak wystawa jest ciekawa nie tylko dzieci, ale i dla dorosłych. To dlatego w wybranych godzinach mogą ją bezpłatnie zwiedzać wszyscy chętni.

Przez całą Polskę

Wyjazdy Naukobusa są możliwe dzięki programowi „Nauka dla Ciebie”, realizowanemu wspólnie przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To dzięki niemu dzieci z małych miejscowości mogą samodzielnie odkrywać prawa nauki pod okiem doświadczonych edukatorów. Zdobywanie wiedzy oparte na eksperymentowaniu budzi w dzieciach zaciekawienie nauką, daje radość i ośmiela do dalszych poszukiwań. To dlatego Centrum Nauki Kopernik pomoże także nauczycielom rozbudzać w uczniach zainteresowanie nauką.

Wizyta wystawy objazdowej realizowana jest w ramach działania „Naukobus”, które finansowane jest w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”.

Interaktywna wystawa Eksperymentuj w dniach 7 i 8 maja zagości w Szkole Podstawowej im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak.

- Dzięki wizycie Naukobusu, który przez dwa dni będzie u nas stacjonował, będzie można bawić się i eksperymentować rozwiązując różnorodne łamigłówki. Samodzielne eksperymentowanie to doskonała metoda poznawania świata – mówi Katarzyna Gałaszewska dyrektor szkoły.

Przyjazd Naukobusu jest finansowany przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i wstęp jest darmowy, więc wszystkich chętnych zapraszamy do Płociczna – dodaje pani dyrektor.

 

07.05.2018 wystawa prezentowana jest w godzinach 10:00 – 18:00

08.05.2018 wystawa prezentowana jest w godzinach 8:00 – 14:00

 

Zawartość wystawy:

1. Łamigłówki

2. O szyfrach jawnie (Szyfry)

3. Oszukaj swój wzrok

4. Gdy rządzi przypadek  (Tablica Galtona) - zapas

5. Trójkąty i kwadraty (Twierdzenie Pitagorasa) – zapas

6. Jak powstaje film (Animacje)

7. Człowiek układanka

8. Wirujące krzesło

9. Wyścigi walców (Dziwne walce)

10. Najszybsza zjeżdżalnia

11. Znikające kolory (Jak widzisz barwy)

12. Jakie dźwięki słyszysz? (Jakie częstotliwości słyszysz)

13. Szybkość reakcji

14. Sprawdź swoją pamięć

15. Uciążliwe echo

16. Co spadnie pierwsze (Próżnia i tarcie)

17. Półkule magdeburskie

18. Silny jak serce

19. Zawieszona piłka

20. Kula plazmowa  

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.30.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.6350 4.7286
USD 0.00% 4.3992 4.4880
GBP 0.00% 5.3758 5.4844
CHF 0.00% 4.5948 4.6876
Dodaj nowe ogoszenie