21.05.2024

Erasmus +. Młodzież ze Słobódki i Litwy aktywnie na rzecz ochrony środowiska [zdjęcia]

Przyroda dostarcza nam pozytywnych emocji, uspokaja, rozwija naszą wrażliwość na piękno. Dlaczego więc przestaliśmy o nią dbać? Dbać o nasze środowisko? Od najwcześniejszych lat należy tak kształtować sposób myślenia i zachowania dzieci i młodzieży, aby umiały się o niego troszczyć.

Wychodząc naprzeciw potrzebom ekologicznym, młodzież ze Szkoły Podstawowej w Słobódce oraz młodzież ze szkoły z Łoździej na Litwie postanowiła włączyć się w działalność na rzecz ochrony środowiska.

Czterdziestoosobowa grupa uczniów z Polski  i Litwy bierze udział w projekcie „Przyrodzie na ratunek – Zielony teatr”, który jest realizowany w ramach programu Erasmus +. 

Młodzież polsko – litewska podczas wyjazdu do Murzasichle w dniach 18 maja do 26 maja 2024r. pracuje nad zmianą zachowań ekologicznych. Podczas wyjazdu walczą ze stereotypami na temat klimatu i środowiska, uświadamiając społeczeństwo o tym, co jest prawdą. Otaczająca nas przyroda jest bezcennym skarbem, a szacunku do niej powinniśmy uczyć już od najmłodszych lat.

W związku z tym celem uczestników projektu jest aktywizować społeczeństwo, szczególnie młodych ludzi, przedsiębiorców, rolników i władze lokalne do zachowań proekologicznych w życiu codziennym (stosowania prostych zasad, np., które pomagają ograniczać wytwarzanie zbędnych odpadów, itp.). Poznać sposoby ochrony środowiska w naszych regionach, krajach i wymienić się doświadczeniami oraz opracować własne, nasze metody i pomysły ochrony środowiska, a także sposoby wdrażania ich życie.

Wykorzystując zainteresowania, talenty,  np. malarskie i artystyczne młodzież pragnie dotrzeć do grona znajomych na terenie kraju, Europy i świata, promując zachowania proekologiczne, poprzez spektakl, który stworzą.

Dzięki temu, że jest to projekt międzynarodowy, poprawią umiejętności językowe, wzbogacą słownictwo i przełamią barierę mówienia po angielsku. Nauczą się m.in. otwartości na inne kultury, szacunku dla innych kultur, empatii wobec innych, słuchania i rozmawiania.

Stąd zrodził się pomysł na realizację projektu, którego głównym celem jest wypracowanie sposobów uświadomienia i edukacji wśród uczniów oraz społeczności lokalnej w kierunku ekologii.

Liderami projektu są Pani: Aneta Staskielunas, Paula Bobrowska i Szymon Śliwiński. Uczestnicy zakwaterowani są w Ośrodku wczasowym „U Zbójnika” w Murzasichle.

 

Źródło: Szkoła Podstawowa w Słobódce

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie