10.09.2019

Europejski Dzień Współpracy w Birsztanach na Litwie z udziałem polskich partnerów [zdjęcia]

Każdego roku w krajach Unii Europejskiej świętowany jest Europejski Dzień Współpracy (European Cooperation Day). Z tej okazji organizowane są wydarzenia służące promocji regionów i państw uczestniczących we współpracy transgranicznej.

Takie obchody zorganizowane zostały także ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa-Polska. Tegoroczne świętowanie miało miejsce w Birsztanach (Birštonas) na Litwie.

Wydarzenie to odbyło się podczas cyklicznego Festiwalu dyskusyjnego "Būtent!" Hasło tegorocznego Europejskiego Dnia Współpracy - "Europa jest tobą".

W organizację wydarzenia aktywnie włączył się też Regionalny Punkt Informacyjny Programu funkcjonujący w Białymstoku.

Osiem tysięcy gości

W ciągu dwóch dni spotkań, dyskusji, wymiany poglądów i doświadczeń, przewinęło się w tym turystyczno – uzdrowiskowym miasteczku ponad 8 tysięcy gości. Byli to ludzie biznesu, nauki, kultury, organizacji pozarządowych, politycy, samorządowcy.

Znani Litwini mieszkający w krajach sąsiednich, jak również inne wybitne osobistości stosunków transgranicznych włączyli się do debaty publicznej poświęconej Dniu Współpracy Europejskiej.

Wszyscy mieli okazję wybrać dla siebie któreś z ponad 100 paneli dyskusyjnych, w których brało udział ponad 350 prelegentów - z różnych dziedzin - z Litwy i zagranicy. Jednym z nich był wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski.

- Festiwal staje się już u nas tradycją, a tym razem wyjątkowe jest to, że nigdy jeszcze nie mieliśmy tak solidnej oferty dla zwiedzających pod względem różnorodności tematów i liczby uczestników - mówi Arnas Marcinkus, jeden z organizatorów wydarzenia. - Nawet najbardziej wymagający uczestnik wydarzenia mógł znaleźć interesujący go temat. Każda przestrzeń festiwalu - Kreatywna Litwa, Przyszłość Litwy, Innowacja na Litwie lub dowolna z dziesięciu przestrzeni wydarzeń gromadziła liczną grupę uczestników i dyskutantów. Ponadto otworzyliśmy nową przestrzeń dla Współtwórców. Każdy odwiedzający wydarzenie mógł bez przygotowania, spontaniczne przedstawić interesujący go temat - informował jeden z organizatorów.

O biznesie, projektach na przyszłość

Sporo miejsca poświęcono tematowi zrównoważonego rozwoju biznesu, w tym dla „zielonych” inwestycji. Była m.in. okazja do poznania procesu recyklingu plastiku.

Przedstawiciele samorządów z obu krajów, organizacji pozarządowych mieli okazję nie tylko podzielić się doświadczeniami we współpracy przygranicznej, ale i omówić projekty na przyszłość.

Maraton dyskusji przerywano i rozrywką, zorganizowaną przez partnerów: możliwość oceny znaczenia pasów bezpieczeństwa w symulatorze przewrócenia się samochodu, interaktywne gry, które pomagały poznać nie tylko Birsztany, ale także i siebie.

Wieczorami na gości festiwalu czekały pokazy plenerowe filmów, koncert im. Vidasa Bareikisa, przedstawienia teatralne. A komu w dzień dyskusji było za mało, to wieczorami działała kawiarenka rozmów.

Organizatorzy są przekonani, że wysoka kultura dyskusji pomogła porozumieć się m.in. co do priorytetów dalszej współpracy na pograniczu polsko – litewskim.

Przypomnijmy, że trzech zakończonych naborach wniosków w programie Interreg Polska -Litwa z bieżącej perspektywy finansowej, wykorzystano już ponad 32,6 mln euro Do 30 września 2019 roku trwać będzie czwarty nabór wniosków Programu Interreg V-A Litwa-Polska, wspierający projekty współpracy dwustronnej. Rozdzielonych zostanie kolejnych 25 mln euro. Finansowanie wynosi 85% kosztów kwalifikowanych. Pozostałe 15% stanowi wkład własny beneficjentów. Tak duże dofinansowanie jest bardzo ważne szczególnie dla mniejszych, biedniejszych samorządów.

Ot, chociażby najmniejszy w Polsce powiat sejneński musi zbudować budynek pod potrzeby Warsztatów Terapii Zajęciowej. Koszt inwestycji to 2, 2 mln złotych. Dużo, jak na mały samorząd. Stąd też wspólnie z litewskim miastem Jonawa będą składać wniosek w obecnym naborze projektów. Jonawa wyremontuje swój stary budynek, Sejny chcą zbudować nowy. Pomocną dłoń wyciągnął już sejmik województwa podlaskiego, przyznając powiatowi 250 tys. zł na wkład własny powiatu na to przedsięwzięcie.

Program Interreg Polska - Litwa, to nie tylko inwestycje, ale i współpraca na wielu innych płaszczyznach: kultury, młodzieży, oświaty, służby zdrowia, turystyki, itp., itd. Lepsze wzajemne poznawanie się pozwala przełamywać wiele stereotypów.

 

WYG

Źródło: samorząd Birsztonas; Sekretariat Interreg Polska- Litwa

Fot: Sekretariat Interreg Polska- Litwa

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.07.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.01% 4.4224 4.5118
USD 0.80% 3.9044 3.9832
GBP 0.46% 4.8832 4.9818
CHF 0.13% 4.1546 4.2386
Dodaj nowe ogoszenie