13.02.2020

Gazociąg polsko – litewski. Na Litwie ruszyła budowa, a u nas konsultacje

Na Litwie w tym roku ułożono pierwsze kilometry trasy gazociągu Polska - Litwa. W naszym regionie na przełomie lutego i marca odbędą się dalsze konsultacje z mieszkańcami.

 Po zespawaniu odcinków rur wykopuje się wykop (o głębokości półtora metra, w niektórych miejscach i głębiej), w którym układana jest tak przygotowana rura. W 2020 roku planowane jest ułożenie prawie dwóch trzecich gazociągu na terenie Litwy.

- To ambitne dla nas zadanie zbudowania 100 km z 165 km planowanego gazociągu do końca 2020 roku. Jest to ważny projekt nie tylko dla Litwy, więc nie mamy żadnych opóźnień, skupiamy się na terminowym i wysokiej jakości połączeniu - mówi Nemunas Biknius, tymczasowy dyrektor generalny spółki Amber Grid, operatora gazociągu po stronie litewskiej.  

Do końca lutego na Litwę trafi 29 km rur stalowych polskiego producenta. Do wiosny  zostanie przetransportowanych do miejsc składowania łącznie 45 km rurociągu, a pozostała część zostanie dostarczona później, zgodnie z harmonogramem.

Rozpoczęły się także przygotowania do złożonych poziomych wierceń kierunkowych pod największymi rzekami Litwy, Wilią i Niemnem, a także są już budowane rurociągi pod innymi rzekami.

Zostały złożone zamówienia do zagranicznych producentów na wyprodukowanie głównych elementów technicznych rurociągu: kurków, komór rozruchowych i kontrolnych oraz innych trwałych materiałów konstrukcyjnych rurociągów. W najbliższych tygodniach rurociągi będą nadal transportowane, spawane i układane, a niektóre prace budowlane będą prowadzone przez tereny leśne.  

 

 

Po polskiej stronie

Przez nasz region będzie przebiegał odcinek północny gazociągu, który został podzielony na trzy zadania realizacyjne.

zadanie nr 1 – odcinek o długości 61 km – od ZZU Rudka Skroda do ZZUP Konopki

zadanie nr 2 – odcinek o długości 77 km – od ZZUP Konopki do ZZUP Kuków

zadanie nr 3 – odcinek o długości 47 km – od ZZUP Kuków do granicy polsko – litewskiej

Wchodząca w fazę realizacji inwestycja to liczący 185 km odcinek północny gazociągu Polska-Litwa, który będzie przebiegał przez szesnaście gmin województw podlaskiego i warmińsko – mazurskiego tj. Mały Płock, Stawiski, Grabowo, Wąsosz, Szczuczyn, Grajewo, Rajgród, Prostki, Kalinowo, Raczki, Bakałarzewo, Suwałki, Jeleniewo, Szypliszki, Puńsk oraz Sejny.

W regionie powstanie też sześć tzw. zespołów zaporowo-upustowych, które mają dawać możliwość przetworzenia gazu do odpowiedniego ciśnienia, by mogli z niego korzystać miejscowi odbiorcy.

• Odcinek północny ZZU Rudka-Skroda - granica PL-LT:

- Województwa: podlaskie i warmińsko mazurskie,

- Długość: 185 km,

- Położenie: 5 powiatów i 16 gmin,

-wybór wykonawcy I kwartał 2020r.

- Przewidywany termin zakończenia inwestycji: 31.12.2021r.

W styczniu na północnym odcinku gazociągu Polska - Litwa GAZ-SYSTEM rozpoczął cykl spotkań z mieszkańcami w 16 gminach po trasie gazociągu. Spotkania są organizowane jako formuła otwartego dialogu ze społecznością lokalną, które pozwalają inwestorowi na przekazanie informacji na temat realizowanego przedsięwzięcia. Uczestnicy spotkań  przekazują swoje uwagi i zapoznają się z przebiegiem gazociągu na swojej nieruchomości.

Pierwsze trzy spotkania odbyły się w gminach Sejny, Szypliszki oraz Jeleniewo. Główne bloki tematyczne omawiali członkowie zespołów projektowych, którzy odpowiadali na liczne pytania. Najczęstsze pytania dotyczyły wysokości odszkodowań, sposobu naliczania oraz terminu wypłaty. Na spotkaniach obecni byli przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Udzielali oni także odpowiedzi dotyczących kwestii dopłat rolnych.

Był to pierwszy cykl spotkań dla projektowanego gazociągu Polska - Litwa. Na przełomie lutego - marca zostały zaplanowane dalsze konsultacje dla wszystkich trzech zadań.

Do końca 2021 roku połączenie gazowe będzie w stanie przesyłać do 27 terawatogodzin (TWh) gazu ziemnego rocznie do krajów bałtyckich, do 21 TWh rocznie do Polski, a bałtyckie rynki gazu staną się częścią unijnego rynku gazu.

 

         Spotkanie w Szypliszkach


         Spotkanie w Prudziszkach (gmina Jeleniewo)


WYG

Źródła Fot: Amber Grid; GAZ-SYSTEM

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.09.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.27% 4.4382 4.5278
USD 0.14% 3.9172 3.9964
GBP 0.15% 4.9308 5.0304
CHF 0.28% 4.1733 4.2577
09.07.2020

Klatka dla chomika

09.07.2020

Citroen Berlingo

Dodaj nowe ogoszenie