07.11.2021

Gmina Puńsk. Rozbudowa stacji uzdatniania wody jednak w przyszłym roku

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Puńsk radni dokonali zmian w budżecie gminy. M.in. wykreślono w infrastrukturze wodociągowej wydatki inwestycyjne o 1, 015 mln zł.

Dotyczą one inwestycji „Rozbudowa stacji uzdatniania wody oraz budowa studni do poboru wody podziemnej w Gminie Puńsk”.

Tyle bowiem gmina zaplanowała wydać z własnych funduszy na rozbudowę stacji uzdatniania oraz budowę studni do poboru wody podziemnej w Puńsku i Pełelach. W każdej z hydroforni są dwie stacje uzdatniania wody ze zbiornikami mieszczącymi 300 m3. Miały powstać m.in. dodatkowe dwa zbiorniki po 150 m3.

Susze, jakie występowały w ostatnich latach, doskwierają nie tylko rolnikom i sadownikom. Obniża się poziom wód gruntowych, a nawet jej poziom w studniach głębinowych. Zużycie wody przez mieszkańców gminy stale wzrasta, a obecne urządzenia mogą być w niedalekiej przyszłości niewystarczające Nowa studnia głębinowa będzie spełniała funkcję rezerwową na wypadek dużej suszy. Już obecnie wody gruntowe w gminie mocno obniżyły się. Chodzi o to, by podczas przerwy w spożyciu wody, np. przez zwierzęta, stacja zdążyła napompować, przeczyścić i zgromadzić jej więcej.

Inwestycja miała być realizowana i dofinansowywana w ramach operacji typu: „Gospodarka wodno-ściekowa” poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dofinansowanie wyniosło 60 proc. zaplanowanych wcześniej kosztów.

Gmina zaplanowała wydanie ze swego budżetu miliona złotych brutto. Niestety przetarg trzeba było unieważnić. Wpłynęły dwie oferty, obie przewyższające zaplanowane wydatki. Firma Export - Import z Gołdapi zaoferowała wykonanie praca za 1,7 mln zł brutto, a Firma Bartosz z Białegostoku za 1,3 mln zł brutto.

W miniony piątek, 5 listopada Ministerstwo Finansów zwiększyło subwencje dla gmin w działach gospodarka wodna i kanalizacja. Gmina Puńsk otrzyma jeszcze w br. 1,12 mln zł. Nie przepadnie też dofinansowanie z samorządu wojewódzkiego. Wraz z wkładem własnym powinno wystarczyć na realizacje inwestycji, a może i rozszerzenie jej zakresu. Pod warunkiem, że ceny przestana szaleć. Gdyby udało się tym razem sprawnie przeprowadzić przetarg, to być może inwestycja zostałaby zrealizowana do końca 2022 roku.

 

WYG

Na fot: Stacja uzdatniana wody w Puńsku. Fot. UG

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.22.2026 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.2226 4.3080
USD 0.00% 3.6134 3.6864
GBP 0.00% 4.8314 4.9290
CHF 0.00% 4.5222 4.6136
Dodaj nowe ogoszenie