30.06.2020

Gmina Puńsk. Wójt Witold Liszkowski z wotum zaufania i absolutorium za 2019 rok

We wtorek, 30 czerwca radni gminy Puńsk jednogłośnie udzielili wójtowi Witoldowi Liszkowskiemu wotum zaufania oraz absolutorium za 2019 rok. Pozytywna w tej sprawie była także opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Pozytywna w tej sprawie była także opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Helena Wojlanis, przewodnicząca Rady Gminy, po głosowaniu, życzyła wójtowi „ siły i wytrwałości w dalszym sprawowaniu funkcji”.

Na wniosek wójta, radni ponownie zajęli się projektem uchwały obniżającej Witoldowi Liszkowskiemu o kilkaset złotych wynagrodzenie od 1 lipca br. Projekt uchwały zakładał, że od 1 lipca wójt będzie otrzymywał 4,6 tys. zł wynagrodzenia zasadniczego.

Radni jednogłośnie odrzucili ten projekt.

Witold Liszkowski zwracał się w tej sprawie do radnych już na sesji 5 maja. Wtedy sprawa została odłożona.

Liszkowski argumentował to koniecznymi oszczędnościami w budżecie gminy.

- Sytuacja finansowa samorządów z powodu koronowirusa staje się trudna. Należy liczyć się z mniejszymi wpływami z tytułu podatków, opłat. Dotyczy to i Puńska. Już obecnie, szczególnie firmy, zwracają się z prośba o umorzenie podatków. Tymczasem nie chcemy rezygnować z realizacji planów gospodarczych, szczególnie, że zdecydowana większość inwestycji jest wykonywana z dużym udziałem funduszy unijnych. Następnym razem możemy już nie otrzymać takich pieniędzy. Będziemy zatem też szukać oszczędności. Być może dotknie to i pracowników realizujących zadania na rzecz gminy - wyjaśniał wójt, dodając: - Oszczędności chcę zacząć od siebie.

Na sesji we wtorek dodał żartobliwie: „Za wszystkie grzechy moje”.

Widać grzechów radni nie dopatrzyli się. W dyskusji nad tym punktem w maju br. część radnych wskazywała, że wójt starając się o pieniądze dla gminy częstokroć musi wydawać i własne prywatne, więc nieuczciwym byłoby obniżanie mu wynagrodzenia. 

Wójt, niezbyt zadowolony z takiej decyzji radnych, oświadczył jednak, że po raz trzeci już nie będzie sam wnioskował o  obniżenie mu poborów.

Radni podczas sesji wysłuchali także sprawozdań z działalności za 2019 rok:

- Wójta Gminy,

- Domu Kultury Litewskiej w Puńsku,

- Samodzielnego Publicznego Gminnego Ośrodka Zdrowia w Puńsku,

- Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Dokonali też niewielkich zmian w budżecie gminy na 2020 rok. Zwiększono plan wydatków o nieco ponad 600 tysięcy złotych, m.in. w związku z potrzebą wyprzedzającego finansowania zadań, realizowanych przy pomocy dofinansowania przez fundusze UE.

WYG

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.12.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4213 4.5107
USD 0.00% 3.9037 3.9825
GBP 0.00% 4.9412 5.0410
CHF 0.00% 4.1603 4.2443
11.07.2020

Szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie