04.04.2024

Gmina Rutka-Tartak. Pieniądze na inwestycje drogowe oraz atrakcje dla mieszkańców i turystów

Gmina Rutka-Tartak pozyskała właśnie z samorządu województwa dotację 300 tys. zł na zakup autobusu szkolnego. Będzie on jeździł po nowych asfaltowych nawierzchniach, bo kończy się przebudowa 2-kilometrowego odcinka drogi Jodoziory – Polimonie – Kleszczówek.

- Firma Strabag, która wykonuje prace za 2,2 mln zł, powinna zakończyć tę inwestycję w maju  - mówi Piotr Sinkiewicz, wójt Rutki-Tartak. – Dywanik asfaltowy pojawić się ma już w połowie kwietnia. W tym czasie będziemy też ogłaszali przetargi na rozbudowę dróg w Potopach, Sikorowiźnie i Poszeszupiu-Folwark, na które z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych pozyskaliśmy 6 milionów zł.

Oprócz przedsięwzięć związanych z modernizacją dróg, jeszcze w tym roku ruszą prace związane z rozwojem infrastruktury turystycznej, na które władze gminy uzyskały dofinansowanie w wysokości 2 milionów zł. W samej Rutce-Tartak zostanie zrealizowane przedsięwzięcie będące przedłużeniem Wioski Bajek. U zbiegu rzek Szeszupa i Potopka powstanie ścieżka edukacyjno-przyrodnicza z kładką i okrągłą altaną. W Rowelach zostanie zbudowana  platforma widokowa, częściowo zadaszona, z wiodącą do niej ścieżką, z pięknym widokiem na całą Dolinę Rowelską. Niżej urządzony zostanie plac z parkingiem i tablicami poglądowymi dla osób z niepełnosprawnościami, a także wiata grillowa. W Baranowie natomiast, przy wieży widokowej zostanie zorganizowany parking na 10 samochodów osobowych i autobus, plac z miejscem na ognisko. Na wieżę będzie łatwiej dotrzeć dzięki wybudowaniu schodów terenowych.

- Również w tym roku, ale pod koniec, ponieważ prace w wodzie można prowadzić tylko późną jesienią i zimą, rozpoczniemy budowę kolejnej plaży nad jeziorem Pobondzie – mówi Piotr Sinkiewicz. – Po drugiej stronie jeziora, patrząc od istniejącej plaży z kempingiem, boiskiem i zjeżdżalnią wodną, Gmina ma 8 hektarów gruntu na terenie „Wioski Bałtów”. Chcemy urządzić tam miejsce wypoczynku, rekreacji i kąpieli z małą infrastrukturą i pomostem pływającym.

Elementy małej infrastruktury – ławki i wiaty staną też na rozbudowanej rok temu plaży w Smolnikach. Drobna inwestycja wymaga jednak czasochłonnej zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, „odleśnienia” gruntu i przeznaczenia go na cele rekreacji.

 

Wojciech Drażba

Fot. Suwalki24.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie