08.11.2023

I Liceum Ogólnokształcące w Suwałkach. Ponad 120 wykonawców w patriotycznym festiwalu [zdjęcia]

Marek Urbanowicz, polonista I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach ponad 30 lat temu stworzył imprezę, która rozsławia nie tylko najstarszą w regionie szkołę, ale i całe miasto.

W środę, 8 listopada w zapełnionej auli I LO przeprowadzona została już 31. edycja Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki i Poezji Patriotycznej. Ponad 120 uczniów z 25 szkół z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego śpiewało piosenki – od legionowych po rockowe, recytowało wiersze dawnych i współczesnych poetów oraz własne. 

- W tym roku mamy rekord frekwencji, tylko w naszej szkole musieliśmy przeprowadzić eliminacje, w których wzięło udział prawie 50 osób  - mówi Marek Urbanowicz. – Ten festiwal to promocja patriotyzmu wśród młodzieży, która, jak się okazuje, chętnie w nim uczestniczy, prezentując się w dwóch kategoriach: piosenka i poezja wraz z twórczością własną. To właśnie te dwa nurty artystyczne oddają prawdziwy obraz świata, także naszego kraju i przemian, które się w nim dokonują. Wywołują one szczególny rodzaj emocji oraz zaszczepiają ducha patriotyzmu, który z młodzieżą pozostaje na zawsze, także w domach i rodzinach uczestników.

Przez te 30 lat na scenie I LO wystąpiło kilka tysięcy uczniów. Tegoroczni uczestnicy zaprezentowali wysoki, bardzo wyrównany poziom.

- Jury miało twardy orzech do zgryzienia – opowiada Marek Urbanowicz. – Zdecydowaliśmy przyznać po trzy równorzędne pierwsze miejsca w każdej kategorii. Zdobywcy kolejnych miejsc też byli nagradzani ex aequo. Dzięki wsparciu władz miasta i sponsorów, nagrodami książkowymi  uhonorowani zostali wszyscy wykonawcy. Jak co roku, w organizację wielogodzinnej imprezy włączyła się cała społeczność szkolna.

Zdobywcy I miejsc

Recytacja:

Maja Kałęka – I LO Suwałki

Radosław Stasiulewicz I LO Augustów

Mateusz Krzywiński II LO Augustów

Piosenka

Kamila Jabłońska VIII LO Białystok

Martyna Roszkowska I LO Bialystok

Zofia Borowska XI LO Białystok

Twórczość własna

Oliwia Jakubowska I LO Suwałki

Małgorzata Arasim I LO Suwałki

Małgorzata Ogonowska I LO Augustów

WD

Fot. Suwalki24.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie