23.11.2021

Internetowi oszuści coraz sprytniejsi. Suwalczanka straciła 600 zł

Oszuści internetowi nie próżnują. Wykorzystują portale społecznościowe oraz komunikatory internetowe, aby wyłudzić od potencjalnych ofiar jak największą sumę pieniędzy. Kolejna suwalczanka padła ich ofiarą.

Do policjantów z suwalskiej komendy zgłosiła się kobieta, która została oszukana podczas sprzedaży książek dla dzieci.

Suwalczanka zamieściła ogłoszenie na portalu aukcyjnym. Na jednym z komunikatorów odezwała się do niej osoba zainteresowana ofertą. Zaproponowała sprzedającej skorzystanie z możliwości zapłaty za książki za pośrednictwem usługi portalu. W tym celu przez komunikator przesłała sprzedającej link. Tam 33-latka zalogowała się jak do swojego banku. Po chwili otrzymała kod aktywacyjny i informację, że ktoś z banku skontaktuje się z nią, celem weryfikacji. Tak też się stało. W rozmowie telefonicznej z fałszywym pracownikiem banku otrzymała kod, który wpisała. Wówczas otrzymała powiadomienie, że aktywowano aplikację mobilną na jej urządzeniu. Następnie pojawiła się kolejna informacja, że trwa weryfikacja transakcji. Po około godzinie kobieta odebrała telefon ze swojego banku z zapytaniem, czy robiła przelewy i czy pobierała ze swojego konta pieniądze. Kiedy 33- latka zaprzeczyła dowiedziała się, że ktoś dwukrotnie wypłacił z jej konta po 100 złotych i dokonał przelewu na kwotę 400 złotych. Wtedy już kobieta miała pewność, że padła ofiarą oszustów. Zablokowała swoje konto bankowe i powiadomiła policjantów.

Jak uniknąć oszustwa?

 • Zwróć uwagę jakie transakcje bankowe autoryzujesz i na jaką kwotę.
 • Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich, gdy korzystasz z portali aukcyjnych.
 • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
 • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, poprzez komunikatory.
 • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego oraz bramki płatniczej. Zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
 • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, nie są napisane poprawną polszczyzną.
 • Nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2 , który jest nadrukowany obok podpisu;
 • Czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostaje z banku zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz;
 • Każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność;

Co robić, gdy zostaniesz oszukany?

 • Koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem.
 • Poinformuj Policję.
 • Nie klikaj w nieznajome linki do stron.
 • Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność w podejmowani wszelkich decyzji finansowych.

 

Źródło: KMP w Suwałkach

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.05.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.5487 4.6405
USD 0.00% 4.0122 4.0932
GBP 0.00% 5.3422 5.4502
CHF 0.00% 4.3655 4.4537
05.12.2021

Szukam pracy!!!

Dodaj nowe ogoszenie