05.04.2024

Inwestycja PEC w Suwałkach za prawie 150 mln zł. Tańsze ogrzewanie i własny prąd dla miasta [foto]

Prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Suwałkach Michał Buczyński i właściciel firmy Energika Zbigniew Szamałek podpisali umowę na wykonanie kompletnej instalację obejmującej m.in. budowę dwóch bliźniaczych kotłów opalanych biomasą produkujących parę dla potrzeb istniejącego turbozespołu.

Największa w dziejach inwestycja kosztować będzie 146 mln zł.

- O jej skali świadczy fakt, że w latach 2016-2023 suma naszych nakładów sięgnęła 115 mln zł – opowiada Michał Buczyński. – Można więc stwierdzić, że teraz wydajemy siedmioletni budżet inwestycyjny. Po zrealizowaniu tej inwestycji, oraz wybudowaniu po sąsiedzku spalarni odpadów komunalnych, udział paliwa węglowego do wytwarzaniu energii cieplnej spadnie do 10 proc. W dzisiejszych cenach węgla 80 euro za tonę, przyniesie to nam oszczędności sięgające 15 mln zł. Węgiel będzie nam tylko potrzebny jako uzupełnienie w czasie zimowych szczytów grzewczych. Energię elektryczną, która zaspokoi potrzeby miasta, w 100 procentach produkować będziemy w odnawialnych źródeł. Praktycznie nie będziemy musieli płacić za wykup uprawnień do emisji CO2.

Projekt pn. „Budowa kotłowni wyposażonej w kotły biomasowe parowe zasilające istniejący turbozespół i wymiennik podturbionowy w PEC w Suwałkach Sp.  z o.o.” w ogromnej mierze został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. NFOŚ udzielił dotacji w wysokości 55,2 mln zł oraz udzielił niskooprocentowanej pozyczki w wysokości 50 mln zł.

- Po przeprowadzeniu przetargu okazało się, że PEC musi jeszcze zaciągnąć 17-milionowy kredyt – mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.  - Dzięki tym wszystkim środkom inwestujemy w suwalską ciepłownię unowocześniając jej działalność.  W połączeniu z planowaną spalarnią odpadów możemy mówić o prawdziwej rewolucji w zakresie paliw, które będą ogrzewać mieszkania naszych mieszkańców. Nowa instalacja pozwoli na utrzymanie niskich cen za ciepło, a w przyszłości zapewni samowystarczalność energetyczną dla całych Suwałk.

Firma Energika, która już kilkanaście lat temu wybudowala w suwalskim PEC pierwszy turbozespół,  zrealizuje inwestycję w formule „pod klucz”, czyli przedsięwzięcie obejmie zaprojektowanie, uzyskanie pozwolenia, budowę, uruchomienie i przekazanie do eksploatacji kotłowni biomasowej parowej, złożonej z dwóch (bliźniaczych) kotłów parowych z przedpaleniskami opalanymi biomasą w formie zrębków drzewnych i produkujących parę dla potrzeb istniejącego turbozespołu o mocy 7,35 MWe, która będzie stanowić integralną część Ciepłowni Głównej.

Całość ma być gotowa w styczniu 2026 roku.

Wojciech Drażba

Fot. Suwalki24.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie